Ücretsiz Çevrimiçi (Online) Görsel Eğitim – Bilgeis.Net

Selamu aleyküm arkadaşlar,

Sizlere bu yazımızda ücretsiz açık online (çevrimiçi) görsel bir eğitim programını duyuracağız. AÖF uzun yıllardır açık öğretim yapsa da, teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte yarı açık yarı örgün öğretim veren üniversitelerin bazı bölümlerinin  yanısıra internette birçok ücretli veya ücretsiz görsel eğitimden de  yararlanabiliyoruz artık. Benim de, dostum Enes Açıkgöz’ün ab-ilan.com ‘daki yazıyı göndermesi ile haberimin olduğu, Türkiye ve AB’nin finanse ettiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), İKGPro, .ProjectGroup tarafından organize edilen ücretsiz açık online (çevrimiçi) kurs, uzaktan eğitim programı BilgeIs.Net projesinden bahsedeceğim sizlere.

Projenin amacı “İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BIT) Yoluyla Geliştirilmesi”,  KOBİ işçi ve işverenlerinin uyum yeteneğinin, BİT hizmet ve araçları kullanılarak geliştirilmesi. Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Eskişehir gibi beş pilot ilde Aralık 2015’ten Ağustos 2017’ye devam eden 20 aylık bir proje. Proje kapsamında BİT hizmetlerini öğrenmek adına interaktif eğitimlerin (e-iş, grafik tasarım, web sitesi geliştirme, aplikasyon -“app”- geliştirme, vs.) takip edilebileceği online (çevrimiçi) platform olan BilgeIs.Net sitesindeki ücretsiz eğitimlerden şimdi herkes yararlanabiliyor.

 

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta GİRİŞ YAP düğmesine tıklıyoruz, açılan sayfadan siteye Google+ veya Facebook hesabımızla girebiliriz, ama benim tavsiyem KAYIT OL düğmesine tıklayıp, sizden istenen bilgileri girerek siteye üye olmanız. Siteye üye olduktan sonra size bir onay epostası geliyor. Üye olurken verdiğiniz bilgileri kullanarak GİRİŞ YAP bölümünden siteye girip, sol taraftaki DERSLER bölümünde bulunan Bilgi Güvenliği, Bulut Teknolojileri, Dijital Pazarlama, Fotoğraf ve Video, İletişim Becerileri, İş Geliştirme, Kişisel Gelişim, Mikrodenetleyiciler, Ofis Uygulamaları, Programlama, Sunum Becerileri, Verimlilik Araçları, Web ve Tasarım, Sağlıklı ve Güvenli İşyeri, Servis Hizmetleri, Yeni Teknolojiler vb. 16 ana kategori altındaki yüzlerce dersten istediklerinize kayıt olabilirsiniz. Yazının en sonunda tüm derslerin listesini vereceğim.

Hemen hepsine kayıt olmayın 🙂 Örneğin bir web tasarım ve bir de kişisel gelişim dersine kayıt olup, bunları bitirdikten sonra yenilerine kayıt olmanızı tavsiye ederim. En önemli husus ise mecburi olmasa dahi derse günlük devam etmeniz. Konuların videolu anlatımları var, bu anlatımların aralarında mini sınavlar ve sonunda genel sınavlar yapılmakta. Bazı derslerde ödevler verilmekte. Ders adının üzerine tıkladığınızda sol tarafta ders TANITIM sayfasının altında DERS İZLENCESİ ve DERS SÖZLÜĞÜNE ulaşabilirsiniz bunun yanısıra BÖLÜMLER kısmında dersin videoları ve FORUM sayfasından da diğer katılımcılarda soru cevap yapabileceğiniz bir alan var. Ayrıca bölümlere girdikten sonra video ekranın sol üst köşesinde kırmızı menü topuna tıklayarak, İçerik Ağacı, Arama, Notlar, Sözlük ve Seslendirme Metinleri (Video anlatılanların yazılı haline) ulaşabilirsiniz.

Aslında gerek dersler ve içerikleri, gerekse yukarıda anlattığımız başlıklara kolayca ulaşabileceğimiz bir arama bölümünü sol taraftaki GEZİNME ve YÖNETİM bölümüne ekleseler daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, inşaAllah bu yazıyı okuyup yeni bilgi ve beceriler öğrenebilecek sizlerin de hayırlı işler yapmasına vesile olmuş oluruz. Şimdiden herkese başarılar. Ayrıca sizler de bu ücretsiz uzaktan eğitimi sayfamızdaki sosyal medya simgelerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilir, onların da haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu konudaki sorun ve görüşlerinizi sayfamızın altındaki yorum bölümüne yazarak, hep birlikte görüş alışverişinde bulunabiliriz.

Selam ve dua ile,
Allah’a emanet olunuz.
Talha Çelik

Dersler

Bu yazımızı okuyan 2.198. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir