Dünyanın En Pahalı Kahvesinin Sırları

Kopi Luwak ismini hiç duymuş muydunuz, dünyanın en pahalı kahvesini? Abartısız, dünyadaki en nadir ve pahalı kahve fakat haksız yere de değil çünkü eşsiz bir aromaya, yumuşaklığa ve çok karakteristik çikolata lezzetinde bir üst tada sahip. Sadece bir fincanının dönemine göre 35-100 dolar arası değiştiği ve çekirdek olarak almak isterseniz ise 100-600 dolar arası olduğu söyleniyor. Tabii Kopi Luwak, ayırt edici lezzetinin yanı sıra ayrıca çok ilginç üretim yöntemiyle de tanınmakta.

kopi-luwak2

Tam olarak söylersek, kahve çekirdekleri sevimli gececi kedigil Luwak’ın dışkılarından geliyor!

Yani, Luwaklar gece boyunca kahve ağaçlarının en olgun ve kokulu Arabica cinsi meyvelerini tüketiyorlar ve midelerindeki ilk çözücü enzimler kahvelerin tohumlarına sızarak peptidleri azaltıp aminooksitleri çoğaltıyorlar. Daha sonra kahve çekirdekleri hazmedilmeden dışarı atıldıklarında bir araya toplanıp, yıkanıyor, kurutuluyor ve seçkin ve özel bir aromaya sahip olana kadar güneşte olgunlaşmaya bırakılıyorlar. Sonuçta bu eşşiz işlem gerçekten eşşiz bir kahve üretiyor.

kopi_luwak_coffee

Fakat bir yandan da işlemin bu kadar organik ve doğal işlemediği, endüstriyel olarak Luwakların çiftliklerde toplanıp bu işleme zorlandığı da biliniyor. Yani her şey yansıtıldığı kadar romantik ve masum değil ve madalyonun bu tarafını da görmek gerekiyor.

kopi-luwak-coffee-kahve-gezmelerdeyim-bali-3

Her şeye rağmen düşünün ki onu deneyenler gerçekten dünyanın en iyi kahvesi olduğunu beyan ediyorlar.

Ne dersiniz, lüks düşkünlüğü mü yoksa otantik ve gerçekten özel lezzetler sunan doğanın bir lütfu mu?

Kaynak: coffee.digital

Bu yazımızı okuyan 1.192. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir