İrlanda’da Çılgınca Bir Yol Gezisi

Avrupa’nın Kıyısında Bulunan İrlanda’nın Okyanus Sularıyla Dövülen, Şiddetlı̇ Rüzgârlarla Şekı̇llenen Batı Kıyısı Saf Olduğu Kadar Vahşi Ve Etkı̇leyı̇cı̇ de.

Koylardan sahillere, falezlerden dağlara, köylerden kasabalara engebeli ve rüzgârlı topraklar en saf hâlleriyle doğaya teslim olmuş. Atlantik Okyanusu’nun manzarayı büyülü hâle getiren ışığı dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz renkler ortaya çıkarıyor.

İşte, dünyanın en nefes kesici yolculuklarından birinin arka planında bu büyüleyici (yeşil ve gri, gümüşi ve barudi, kızıl ve leylak) renkler var. Kontluğu’ndaki ücra Inishowen Yarımadası’ndan güneye doğru 2 bin 500 kilometre boyunca Cork bölgesindeki Kinsale sahil kasabasına uzanan Vahşi Atlantik Yolu dünyanın bilinen en uzun kıyı rotası.

2014 yılında belirlenen bu baştan çıkarıcı rota net bir şekilde işaretlendirilmiş ve ziyaretçilerin rotanın yalnızca belirli kısımlarını görebileceği şekilde 14 kilit deneyime ayrılmış. Tarih meraklıları tarihî kalelerden geleneksel tarzdaki sazdan kulübelere, terk edilmiş manastırlardan megalit sahalarına kadar uzanan bir yelpazede çarpıcı eserlerle kendi duraklarını belirleyebilir.

İrlanda
İrlanda

Geniş ve çeşitli vadiler, çetin dağlar, canlı kır çiçekleri, tüyleri birbirine girmiş koyunlar ve nadir kuşlar doğaseverleri büyüleyecek güzellikte. Adrenalin tutkunları Sligo’da sörf yaptıktan sonra Mayo’da dağ bisikleti sürebilir, Kerry’de kanoya binebilir. Huzur ve sükûnet arayanlar, hatta dijital bir detoks yapmak isteyenler gevşemek ve yenilenmek için kilometrelerce uzunluktaki el değmemiş plajlar, uzak adalar, kristal berraklığında göller, saf Atlas Okyanusu havası ve uçsuz bucaksız ufuk manzaraları bulabilir.

Yeterince zamanı olmayan ziyaretçiler yolculuklarına 26 idari bölgenin dokuzundan geçen bu rotanın herhangi bir yerinden başlayabilir. Galway, yolculuğa başlamak için harika bir yer, ziyaretçilere açık olan Orta Çağ şehri İrlanda kültür ve tarihini tanımak için canlı bir başlangıç noktası. Corrib Nehri kıyısında, deniz ile gök arasında kalan şehrin labirenti andıran sokakları geleneksel İrlanda halk ezgileri eşliğinde mükemmel mağazalarla, galerilerle ve lokantalarla can buluyor.

İrlandalılar girişken, sosyal ve misafirperver. Doğuştan “hikâye anlatıcısı” ve şarkıcılar; müzik ve şarkılar kimliklerinde önemli bir yere sahip. Şehirdeki canlı gösterilerin heyecanını duyarken dinleyenleri etkisi altına alan güçlü keman, İrlanda flütü, akordeon ve bodhrán (iki uçlu bir tokmakla elde çalınan, keçi derisinden yapılma bir davul) ezgilerinin bulaşıcı etkisine tanık olabilirsiniz. İrlanda dilinde “batı” anlamına gelen Aniar’da yemek yemeden buradan ayrılmayın. Michelin yıldızlı bu sade lokanta gerçekten ilginç tariflerle adada servis edilen en yaratıcı ve modern İrlanda mutfağı örneklerini sunuyor.

İrlanda
İrlanda

Şehirden çıkıp kırsal kesimlere geçin ve güneye, Burren’in tepelerine gidin; burası o denli farklı ki başka bir gezegene geldiğinizi düşünebilirsiniz. İrlanda’nın belki de en olağanüstü manzarası olan bu kireç taşı platosu mesafeli güzelliğiyle sizi yolunuzdan alıkoyacak. Vahşi, engin ve Ay zeminine benzeyen bu ekolojik alan yarasalardan porsuklara, tilkilerden şahinlere farklı komşularını görmek isteyen yürüyüşçüleri, botanikçileri, piknikçileri ve doğa yürüyüşçülerini kendine çekiyor.

İrlanda’nın misafirperverliğini görmek için yakındaki Gregans Castle’da kalmak akıllıca bir hareket olacaktır. Güzel kır evi oteli tarz sahibi iç dekorasyonu ve gerçek anlamda lezzetli yemeklerde son derece başarılı oluşuyla dört mevsim ziyaret edilebilecek bir mekân. Ertesi gün, doğruca İrlanda’nın en ünlü doğal cazibe merkezi, UNESCO Dünya Mirası olan Moher Falezleri’ne gidebilirsiniz.

Atlas Okyanusu’nun muazzam dalgalarına karşı yükselen 8 kilometrelik bu etkileyici falezler büyük bir deniz kuşu popülasyonuna sahip ve en yüksek noktası 214 metreyi buluyor. Tepeden baktığınızda manzaranın etkileyici olduğunu düşünüyorsanız bir de tekne gezisine çıkıp bu denizin tüm güzelliklerini görmeyi deneyin. Büyüklüğü ve uyandırdığı dramatik etki nefesinizi kesecek.

İrlanda
İrlanda

Atlas Okyanusu’nun dalgalarına gerçekten meydan okumak istiyorsanız İrlanda’nın batı yakasındaki sörf okullarından birine gidebilirsiniz. Donegal, Sligo ve Clare, kıyılarına vuran efsanevi okyanus dalgalarını kovalayan uluslararası profesyonel sörfçüleri kendilerine çekiyor. Küçük ve canlı sörf kasabası Lahinch, Moher Falezleri’ne birkaç dakikalık mesafede ve sörf tahtası kiralamak veya ders almak için mükemmel bir adres.

Rahat ve samimi havasıyla mola verip sörfçüleri izlemek ve karnınızı İrlandalıların gözde geleneksel yemeği balık ve patates kızartmasıyla tıka basa doldurmak için güzel bir yer. Bolca tuz ve sirke eklenip kahverengi kâğıda sarılı olarak servis edilen bu yemeğin en makbulü açık havada yeneni.

Şehir kültürünü keşfetmek için vaktiniz varsa Orta Çağ’dan kalma mahallesi ve şık Georgian tarzı evleriyle Limerick City’ye giden rotayı izleyebilirsiniz. Kıyıya hâkim Normandiya tarzı etkileyici bir kale olan Kral John Kalesi’ni görmeyi de ihmal etmeyin. Ziyaretçileri bölgenin tarihi hakkında 800 yıllık aydınlatıcı bir yolculuğa çıkaran kalede görsel ve etkileşimli sergilere katılırken kale hayatının ve Orta Çağ savaşlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Şehri es geçip zamanınızı kırsal bölgelerde geçirmek istiyorsanız Killimer’den feribota atlayıp 20 dakikalık mesafede bulunan Shannon Nehri’ne gidin. Burada, tablo gibi manzaraları ve İrlanda’nın bazı en güzel göl ve en yüksek dağlarıyla Kerry sizi bekliyor.

İrlanda
İrlanda

Adaları, sonsuz kumsalları ve falezlerindeki heyecan verici yürüyüşlerle Dingle Yarımadası seyahatinizin kaçırılmaması gereken bir parçası. Bir yunus olan sakini Fungie ve canlı Dingle kasabasından, kısa süre önce Yıldız Savaşları filmine sahne olan kayalık adacıklardan oluşan çarpıcı Skelligs’e kadar Kerry; ilgi çekici olduğu kadar büyüleyici de bir yer. Aracınızın direksiyonunu küçük, gelişen Kenmare kasabasına kırın; burada ülkenin en iyi otellerinden biri olan Sheen Falls Lodge’da hak ettiğiniz uykuyu çekebilirsiniz. Eski bir av köşkü olan beş yıldızlı lüks otel Sheen Nehri kıyısına kurulmuş.

Buranın yemekleri bir hayli özel; yolculuğunuzun bu aşamasına kadar tüm İrlanda’da yiyeceklerdeki mükemmeliyeti fark etmiş olmanız gerek. Kıyılardan çıkarılan yengeç kıskacı, etli deniz kerevitleri ve parlak istiridyelerle dolu bir adanın halkının, İrlanda’nın deniz mahsulü tabakları okyanusun cömertliğini göstermek için güzel bir başlangıç. Buharda midye, leziz deniz tarağı, parlak renkli uskumru ve geleneksel mayalı esmer ekmekle servis edilen tütsülenmiş somon tadabileceğiniz pek çok yeri yol boyunca göreceksiniz.

Olasılık kuralları gereğince İrlanda’daki tatiliniz esnasında bir noktada yağmur yağacaktır. Bu nahoş bir durum gibi gelebilir size, ancak bunun artılarını da göz ardı etmeyin.

Verimli toprakları sulaması ve inanılmaz yeşillikteki manzaralar sunmasının yanı sıra eşsiz İrlanda kuzu ve sığırlarını besleyen bu zümrüt rengi otlakları; ayrıca köy peyniri, tereyağı, taze krema ve yoğurt içeren zengin mandıra geleneğini de bu yağmurlara borçlu. İrlanda ürünlerini tattıktan ve efsanevi misafirperverliğini hissettikten sonra yağmurlu geçen gününüzü (veya günlerinizi) unutamayacaksınız.

Kaynak: Skylife

Bu yazımızı okuyan 44.071. takipçimizsiniz.

Hamit ihtiyar

1996 Bursa İnegöl doğumluyum. Lise eğitimimi Özel Birgül Lisesinde tamamladım. Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Seyahat etmeyi seviyorum. Şimdiye kadar 12 ülkede bulundum ve bu sayıyı arttırmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.