Citroen Metropolis Konsept DS9

Cenevre’de sergilenen Metropolis konsepti  günümüz anlayışının dışına çıkıyor. En azından konu büyüklük olduğunda durum böyle. 5.30 m’lik boyu, Alman limuzinlerinin devi olarak kabul edilen Audi A8L’yi (5.27 m) bile geçiyor. 2 metrelik genişliği ise A8’in (1.95 m) bile “zayıf” görünmesine neden oluyor. Ancak Metropolis, boyutlarından çok çekiciliği ve stil sahibi tasarımıyla öne çıkıyor. Heybetli bir ızgaranın ardında yükselen (alçalan mı desek!) 1.40 m’lik aşırı alçak bir yapı, sonsuzmuş gibi görünen bir motor kaputu, devasa çamurluklar ve bıçak keskinliğinde bir arka tasarım…

Bu otomobil gerçekten stil sahibi bir safkan. Otomobilin tasarımı, Citroen’in Şanghay’daki merkezinde oluşturulmuş. Bu hiç de şaşırtıcı değil, çünkü birçok Avrupalı marka gibi Citroen de Çin’de başarıdan başarıya koşuyor ve Çin pazarı için Dongfeng ve Chanan firmalarıyla birlikte otomobil üretiyor. Sadece ucuz fiyatlı küçük otomobillere konsantre olmak yerine Citroen, Çin’in sürekli gelişen ve zenginleşen insanlarına hitap edecek lüks otomobillere de yoğunlaşmış durumda. İşte Metropolis de bu otomobillerden biri.

Bu yazımızı okuyan 1.576. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

2 thoughts on “Citroen Metropolis Konsept DS9

  • 11 Ekim 2011 tarihinde, saat 23:08
    Permalink

    citroen metropolis aracı şuana kadar yapılmış en modern hatları taşıyan tek bir arabadır lakin daha geniş bir bilgilendirme yapmak için bu büyük hayran kitlesine bu şaheserin ne kadar bir maliyet arasında olduğunu açıklamak gerekir her ne kadar tahminide olsa düşünülen fiyat nedir ?

  • 27 Kasım 2013 tarihinde, saat 22:55
    Permalink

    Metropolis gerçekten de süper ve hayalimdeki araba bencede fiyatı belli olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir