Metalik renk araç üretiminde sıkıntılar başlayabilir.

Deprem nedeniyle Japonya’nın otomotiv fabrikalarının yoğunlaştığı bölge dev dalgalar altında kaldı. Boya üreticisi Alman Merck buradaki tesisinde üretimi durdurunca metalik renk boyanın ana maddesi olan xirallic temin edilmez hale geldi. Önümüzdeki günlerde sıkıntının büyüyeceğini dile getiren boya devi Dupont, metalik renkte darboğaz yaşanacağını öngörüyor. Japonya’nın yaşadığı yüzyılın en büyük depreminin otomotiv sektörü üzerindeki etkileri gün geçtikçe belirginleşiyor. Depremin ardından meydana gelen tsunaminin etkili olduğu bölgede bulunan Toyota, Nissan, Honda, Isuzu ve Fuji Heavy fabrikalarının yanı sıra tedarik üretimi yapan tesisler de zarar gördü. Bu durum Amerika ve Avrupa’daki fabrikalarda tedirginliğe yol açtı.

 Zira patlama tehlikesi bulunan nükleer santral Fukuşima’nın 30 kilometre yakınında fabrikası olan boya üreticisi Merck’te üretim durdu. Çalışmaların durması, dünya otomotiv sektöründe metalik boya sıkıntısının baş göstermesine sebep oldu. Özellikle Amerika ve Kanada’daki otomotiv fabrikalarına ağırlıklı olarak tedarik sağlayan Almanya merkezli boya üreticisi şirket, metalik boya üretiminin ana maddesi olan xirallic isimli maddeyi temin ediyordu. Xirallic’in üretilememesi sebebiyle şu an dünya otomotiv sektöründe metalik boya sıkıntısı yaşanıyor. Fabrikanın en az 2 ay sonra üretime geçeceği belirtiliyor. Chrysler, bayilerine mail atarak siyah ve kırmızı renkli otomobilde sorun yaşandığını bildirdi. Ford Motor Company ise simokin siyahı ve kırmızının 3 farklı tonundaki araçların bulunmadığını duyurdu. Boya devi DuPont Co. Japonya’daki depremin otomotiv sektörüne darbe vurduğunu belirterek, xirallic sıkıntısının büyüyeceğine ve metalik renkte darboğaz olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Avrupa’da dizel motorlarda Euro 4’ten Euro 5’e yükselmeyi sağlayan airflow isimli kritik parçanın da tsunami sonrası Japonya’dan tedariğinin durması General Motors, Toyota, Peugeot ve Citroen fabrikalarındaki dizel motor üretimini riske attı. Üretim, stoktaki ve gemilerdeki parçalarla devam ediyor. Dünya çapında uzman araştırma şirketlerinin verilerine göre Japonya depremi nedeniyle dünya otomotiv üretiminde bir aylık kaybın 600 bin civarında olacağı belirtiliyor.

Dünyanın en önde gelen araştırma kuruluşu J.D. Power and Associates’in hazırladığı rapora göre ise dünyanın üçüncü büyük otomotiv üreticisi Japonya, depremden ağır yara alacak. 2011 yılı üretimi için deprem öncesi 9 milyon 130 hedef koyan Japon üreticiler depremle birlikte üretim hedeflerini ortalama yüzde 5 azaltarak 420 bin üretim kaybıyla birlikte 8 milyon 710 adete çekti. Bu hedef değişimi bölgedeki fabrikalarını bir süre kapatmak zorunda kalan Toyota, Honda, Nissan, Fuji Heavy gibi devlerden gelirken J.D. Power, tüm şirketlerin üretimin yanı sıra ihracat ve satış hedeflerinde de revizyona gittiğini açıkladı. Japonya’yla ilgili 2011 yılı pazar öngörüsü de yüzde 10 düşürülerek, 4,4 milyon adetten 4 milyona indirildi. İç pazar satışlarının mart ve nisanda keskin düşüş sergileyeceğini ifade eden kuruluş, pazarın ancak yılın ikinci yarısında toparlanmaya başlayacağını kaydetti. Depremin ilk haftasında görüşlerini aldığımız Türkiye’deki Japon otomotiv markalarının yöneticileri Japonya’dan yılda 33 bine yakın araç ithal edildiğini belirterek buradan gelen araçlarda kısa süreli tedarik sorunları yaşanabileceğini ifade etmişti.

Bu yazımızı okuyan 1.547. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir