Hz İsa’nın Havarisi’nin Mezarı Denizli’de bulundu

‘un antik Hierapolis kentindeki mezarı bulundu. Denizli’nin antik Hierapolis kentinde kazı çalışmaları sürerken, çalışmalarda ‘un mezarına ulaşıldığı belirtildi. Antik Hierapolis kentindeki kazı heyetinin başkanı İtalyan Prof.Dr. Francesco D’Andria, St.Phılıppus’in mezarının daha önce Şehitlik Tepesi’nde olduğunun sanıldığını belirterek, bu bölgede bugüne kadar yapılan araştırmalarda mezarın izine rastlayamadıklarını, ancak St.Phılıppus Kilisesi’nin 40 metre yakınında yeni bir kilise kalıntısı bulduklarını söyledi. Yeni kilise kalıntısının bulunduğu alanda yapılan kazılarda St.Phılıppus’in mezarını bulduklarını belirten Francesco D’Andria, “Mezarı henüz açmadık. Bir gün mezar açılacak. Burada bulunan mezar Hristiyan dünyası ve arkeoloji için çok önemli” dedi.

Prof. Francesco D’Andria, Hz.İsa’nın havarilerinden biri olan St.Phılıppus’in Hristiyan dinini yaymak için Hierapolis’e geldiğini ve Romalılar tarafından öldürüldüğünü söyleyerek, “İsa’nın 12 havarisinden biri olan St.Phılıppus şehit kabul edilir. Bu nedenle adına yaptırılan Şehitlik Tepesi’ndeki kiliseye de Martyrion denilir. Yaptığımız incelemelerde St.Phılıppus’ın mezarının Bizans dönemine rastlayan 5.yüzyılda adına yaptırılan kiliseden çıkarılıp, yeni bulduğumuz mezara nakledildiğini belirledik” dedi.

Bu yazımızı okuyan 1.426. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir