TOYOTA 3.8 Milyon Adet Aracı Geri Çağırdı

Toyota, satılan 3 milyon 800 bin aracını geri çağırdı. Otomotiv sanayinin önde gelen isimleri arasında yer alan Toyota, ABD’de satılan 3 milyon 800 bin aracın geri çağrılacağını bildirdi. Toyota’dan yapılan açıklamada, söz konusu araçların sabit zemin döşemesinin gaz pedalının çalışmasını olumsuz etkilediği ve kazaya yol açabileceği ifade edildi. Bunun ABD tarihinde en büyük çaplı geri çağırma olacağını belirten şirket yetkilileri, bu konuda gerçekleştirilen ‘güvenlik kampanyası’ hakkındaki detaylı açıklamanın gelecek hafta başında yapılacağını kaydetti.

Hükümet yetkililerinin de katılımıyla yapılan uyarıda, Toyota ve Lexus marka araçların sabit zemin döşemesinin güvenlik zaafı oluşturduğu belirtilerek, araç sahiplerinin söz konusu sabit zemin döşemesini çıkarması gerektiği kaydedildi.

Toyota, ABD’de 2005 yılında da ülke tarihindeki o döneme kadarki en büyük çaplı araç geri çağırma işlemini gerçekleştirmiş, bu dönemde direksiyon sorunlarıyla ilişkili olarak 900 bin aracı geri çağırmıştı. Şirket, son olarak Ağustos ayında da Çin’de sattığı 688 bin 314 aracın camların elektrik aksamındaki bir sorun nedeniyle yetkili servislere götürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Bu yazımızı okuyan 952. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

2 thoughts on “TOYOTA 3.8 Milyon Adet Aracı Geri Çağırdı

 • 01 Ekim 2009 tarihinde, saat 16:20
  Permalink

  Hello.

  I like your site and wanted to know if you would be interested in exchanging blogroll links.

  Thanks in advance

 • 03 Ekim 2009 tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  Thanks alot for your liking. But You have to contact administrator of site.
  Yours Sincerely

  Baris ERKUS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir