4.Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14 – 22 Kasım 2009 tarihleri arasında Bursa’da dördüncü kez sinemaseverlerle buluşuyor. Ülkemizin en genç sinema festivali olmasına rağmen, kısa bir zamanda zengin film programı ve yan etkinlikleri ile Bursalılardan ve medyadan büyük ilgi gören İpek Yolu Film Festivali, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Festival Onursal Başkanı Recep Altepe’nin desteği ile, bu yıl yeni bir ilke daha imza atarak festival süresini 9 güne çıkarıyor.

Bursalılar 14 – 22 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 9 gün sürecek İpek Yolu Film Festivali’nde, dünyanın sayılı festivallerinde gösterilen ve Türkiye’de merakla beklenen dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncuların son filmlerinden, yenilikçi genç kuşağın ilk filmlerine kadar geniş bir yelpazede 100’e yakın filmle buluşacak.

İlk yılından bu zamana değin kısa filmi destekleyen ve üretimini teşvik eden İpek Yolu Film Festivali, geçtiğimiz yıl “Diyalogsuz” konseptiyle, diyalog, monolog ve sözlü anlatım içermeyen, hikâyelerini sinemanın görsel gücünü kullanarak anlatan diyalogsuz filmlerin yarıştığı Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’na bu yıl da devam edecek.

Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması’nda toplamda 15 film  ‘Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak. Ayrıca birinci gelen kısa filmin sahibi ‘9.000 TL Para Ödülü’nü almaya hak kazanacak.

01 Ocak 2009 tarihinden sonra çekilmiş, hiçbir diyalog, monolog ve anlatıcı gibi sözlü ifade içermeyen ve 20 dakikayı aşmayan kurmaca filmlerin katılabileceği yarışmanın son başvuru tarihi 21 Eylül 2009.

Tüm amatör ve profesyonel kısa filmcilerin başvuruda bulunabileceği yarışmada, şartnamede belirtilen özelliklere uygun olan film sahiplerinin, filmlerini bu tarihe kadar Festival Merkezi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Yarışmaya katılması uygun görülen filmler, Festival Danışma Kurulu’nun belirleyeceği ön jürinin değerlendirmesine sunulacak ve ön elemeden geçen filmler 03 Ekim 2009 tarihinde basına ve festivalin web sitesinden katılımcılara duyurulacaktır.

‘Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’na seçilen 15 film, yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı, yazar, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan yerli ve yabancı jüri tarafından değerlendirilecek. Birinci gelen filmin sahibi ‘Altın Karagöz Ödülü’nü, festivalin Kapanış Gecesi’nde alacak.

Katılımcılar yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve katılım formlarına festival merkezinden ya da festivalin www.ipekyolufilmfest.com web adresinden ulaşabilirler. Ayrıca Festival Merkezi’ni telefonla arayarak Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması Koordinatörü Cemre Ceren Asarlı’dan bilgi alabilirler.

FESTİVAL MERKEZİ
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali
Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sokak No:43
Esentepe 34394 İstanbul
Tel            : + 90 212 216 72 72
Faks            : + 90 212 216 95 96
cemre@ipekyolufilmfest.com
www.ipekyolufilmfest.com

Bu yazımızı okuyan 1.170. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir