Hasan Gazi Türbesi ve Şehitliğ

Hasan Gazi Açılış 03Seyyid Hasan Gazi Hazretleri, Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in torunlarından, Hüseyin Gazi’nin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur. (Miladi 830) Battal Gazi”nin Amcası ve Kayınpederi Hasan Gazi”nin türbesi ilçemiz Darende de bulunmaktadır. Bakımsız ve yıkılmaya terk edilmiş olan, Vatanı için cephe cephe savaşan, bu uğurda canını feda eden bu şehitlerimize layık bir evlat olabilme şuuru ve Ecdada saygı anlayışımız gereği, Vakfımız tarafından Türbenin restorasyonu için gerekli plan ve projeler hazırlanmış, şehitlik inşaatı tamamlanmış olup, 30 Ağustos Zafer Bayramında bu değerli şehitlik açılmış ve “Hasan Gazi Şehitliği” olarak, vatan savunmasında canını feda eden aziz şehitlerimiz için kullanılacaktır.

Hasan Gazi Şehitliği

Türbe, mescid inşası ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve Evlatlarının katkılarıyla Es Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı’nca yapılmıştır. 26 Ağustos 2005 tarihinde açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur.

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H. Hamidettin ATEŞ Efendi’nin teklifi, Darende Belediyesinin ve Mimar Yücel Sarı Bey’in de destekleriyle, Darende’de Şehid Seyyid Hasan Gazi Hazretlerinin kabrinin bulunduğu tepeye bir Şehitlik yapılması için çalışmalara başlanmıştır.

Darendeli olup, yurt savunmasında çeşitli yerlerde şehid düşen, vatan evlatlarının hatıralarını yaşatmak gayesiyle böyle bir abide yapılması kararlaştırılmıştır. Yer olarak da; Darende’nin en eski şehitlerinden Hasan Gazi Hazretlerinin civarı mekân olarak seçilmiştir. Çünkü burada bütünleşen ruh birliği şehitlik tepesi olarak anılmasına vesile olmuştur. Ayrıca Şehid Seyyid Hasan Gazi Hazretlerinin yeni yapılan binasının mimarî estetiği de, Hz. Hüseyin (r.a) Efendimizin Kerbelâ’daki mübarek kabri şeriflerinin kubbe mimarisini hatırlatmaktadır.

1. Dünya Savaşı’nda, İstiklâl harbinde, Osmanlı-Rus harbinde, Kore’de, iç isyanlarda, Trablusgarb’da ve terörle mücadelede şehit olan pek çok Darendeli bulunmaktadır. İsmi tespit edilen 92 şehidimizin adları birer mermer levhaya yazdırılarak şehitlik anıtı içerisine asılmıştır.

Yurdu, milleti, dini, imanı, milli haysiyet ve şerefi için meydan muharebelerinde Allah yolunda savaşıp ölen bütün şehitlerin ruhu şâd olsun. Darende’de doğup; Anadolu’nun çeşitli köşelerinde, Trablusgarp’da, Yemen’de, Çanakkale’de, Afyon’da, Şark Cephesinde şehit düşen hemşerilerimizin temsili âbidesi Darende Hasan Gazi Şehitlik Anıtı’nın açılışı, Darende Kaymakamı Fahri Meral, İlçe Jandarma Komutanı Bünyamin Şimşek, Darende Belediye Başkanı Memduh Önal ve Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Başkanı H. Hamidettin Ateş tarafından 26 Ağustos 2005 Cuma günü yapılmıştır. Darende’ye ve milletimize hayırlı olsun.

Hasan Gazi Açılış 03

Hasan Gazi Açılış 03

Hasan Gazi Açılış 03

Bu yazımızı okuyan 1.176. takipçimizsiniz.

Hulusi Gümüşsay

Malatya Darendeli , neyzen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir