Somuncu Baba ile Hulûsi Efendi, yurt içinde ve yurt dışında anılacak

Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun manevi mimarlığını yaparak asırlarca geniş bir coğrafyada insanlara doğruyu ve güzeli gösterip¸ maneviyat aşılayan talebelerin hocası Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulûsi Efendi¸ çeşitli illerde yapılacak panellerle anılacak. Vakfımız tarafından Tokat¸ Amasya¸ Samsun¸ Bolu ve Gerede’de düzenlenecek “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi paneli” ile insanların yaşamlarını örnek aldığı iki Allah dostu hayatları¸ eserleri ve çeşitli özellikleriyle kamuoyuna anlatılacak. Genel merkezi Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan¸ ülkemizin çok sayıdaki ilinde temsilcilik ve gönüllüleri aracılığıyla toplumun ihtiyaç duyduğu birçok alanda hizmetler üreten Vakfımız¸ tarihi şahsiyetlerin yaşamlarını konu alan konferanslarla vatandaşlara birlik mesajı verecek. Hacı Bayram-ı Veli gibi Anadolu’nun önemli manevi dinamiklerinden birini yetiştiren¸ kabri Darende’de kendi adıyla anılan cami içerisindeki Somuncu Baba ile yüzyılımızın önemli mutasavvıf ve divan şairlerinden Osman Hulûsi Efendi’nin örnek hayatlarının konu edileceği panellerde bilim adamları¸ tarih içerisinde ve çağımızda insanlığa hizmet eden önemli simaların tanıtacak.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil¸ Prof. Dr. Abdullah Kahraman¸ Prof. Dr. Kadir Özköse ve Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin konuşmacı olarak katılacağı panellerde “Somuncu Baba Hazretlerinin talebeleri ve Osmanlı coğrafyası üzerine etkileri” ile “Hulûsi Efendi Hazretlerinin hayatı ve sosyal hayat üzerindeki etkileri” başlıkları altında hazırlanan akademik çalışmalar kamuoyuna sunulacak.

Paneller 10 Mayıs 2013 Cuma günü Tokat¸ 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Amasya¸ 12 Mayıs 2013 Pazar günü Samsun¸ 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü Bolu ve 26 Mayıs 2013 Pazar günü de Gerede ilçesinde gerçekleştirilecek. Programlara panellerin yapılacağı il ve ilçelerdeki üst düzey yöneticiler ile vatandaşların katılımının yoğun olması bekleniyor.

Somuncu Baba’nın hatırasını yaşatmak amacıyla ‘Somuncu Baba Sebil Ekmeği’ ve vakıf yayınlarından hediye edilecek olan¸ geçtiğimiz yıl Kayseri¸ Mersin¸ Sivas¸ Malatya¸ Karabük¸ Ankara¸ Konya¸ Sivas’ın Gürün ilçesi¸ Gaziantep ile Kahramanmaraş ve Elbistan ilçesinde gerçekleştirilen panel programlarına vatandaşlar yoğun ilgi göstermişti.

Tokat Merkez 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı-Süleyman Demirel Salonu

10 Mayıs 2013 Cuma – 19:30

Amasya Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Kültür Merkezi

11 Mayıs 2013 Cumartesi – 19:30

Samsun Müftülüğü Konferans Salonu

12 Mayıs 2013 Pazar – 19:30

Bolu – İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon

25 Mayıs 2013 Cumartesi – 19:30

Bolu Gerede – Terminal Düğün Salonu

26 Mayıs 2013 Pazar – 19:30

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 83

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir