İnternete Üçüncü Boyut Geliyor

İnternet tarayıcılarımızla gezdiğimiz sayfalarda üç boyutlu görüntülerle karşılaşmamıza çok az kaldı. Kasım ayında duyurusu yapılan OpenCTM adlı açık kaynak kodlu teknoloji sayesinde web sayfalarında üç boyutlu görüntüler elde edilmesi konusunda büyük bir adım atıldı. OpenCTM’in bu ay yayınlanan 1.0.2 versiyonu ile yazılım geliştiricilerin web sayfaları için üç boyutlu tasarımlar yapması konusunda çok büyük bir ilerleme sağlanmış oldu.

 

Bu teknoloji şu an için Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışıyor. Ayrıca Firefox, Opera, Safari ve Google Chrome tarayıcıları bu teknolojinin geliştirilmesi için beraber çalışıyorlar. Internet Explorer ise açık kaynak kodlu bu girişimin şu an için dışında.

OpenCTM teknolojisinin temelinde üç boyutlu görüntü oluşturmak için mevcut donanım kullanımının hızlandırılması yatıyor. Bu teknolojinin ilk örneklerini ise 2010 yılının ilk aylarında  görebileceğimiz tahmin ediliyor.

Bu yazımızı okuyan 1.046. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir