Cep ve sabit hatta yüksek faturaya son

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), milyonlarca telefon ve internet abonesini çileden çıkaran yüksek tutarlı fatura şoku nedeniyle gündeme gelen isyana kulak verdi.
Kurum, cep telefonu ve sabit telefon operatörleri ile işletmecilere, “kullanımı sınırlı hizmetler” için aboneleri kalan süre ya da kotalar hakkında uyarma yükümlülüğü getirdi.

Kurum, kullanım miktarı sınırlı (örneğin cep telefonunda 100 dakika, internette 1 GB, sabit telefonda şehir içi 100 dakika, şehir dışı 250 dakika kampanya ya da paketlerde) hizmetlerde, abonelerin kullandığı süre ve kotalar ile kalan hakları konusunda bilgilendirilmesini öngören bir karar aldı. Karar, cep ve sabit telefon operatörleri ile internet servis sağlayıcıları (ISS) kapsıyor.

SMS İLE BİGİLENDİRME

Buna göre GSM operatörlerinin yükümlülükleri şöyle:

Cep telefonu operatörleri, kullanım miktarı sınırlı hizmetlerde kullanım miktarının kısa mesaj kanalı ile ücretsiz sorgulanmasını sağlayacak.

Kullanım sınırının yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşılması durumunda aboneler, GSM operatörlerince kısamesaj (SMS) ile bilgilendirilecek. Bu mesajlar ücretsiz olacak.

BTK’NIN KARARI NELERİ İÇERİYOR KOTANIN YÜZDE 80’İNE ULAŞILDIĞINDA UYARI

İnternet servis sağlayıcıların, yükümlülükleri de şöyle:

ISS’ler, internet sayfaları üzerinden kota sorgulamasına olanak sağlayacak. Kota sınırına ulaşıldığında abone; çağrı merkezi, elektronik ileti veya kolay biçimde ulaşılabilecek diğer bir yöntemle bilgilendirilecek.

Güncellik bilgisi sağlanmak koşulu ile kotanın yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşıldığında, kısa mesaj veya internet ekranına gönderilecek bilgilendirme mesajı kanalı ile abone kalan kotası hakkında uyarılacak.

İnternet servis sağlayıcıları, bu konudaki çalışmaları 6 ay içinde tamamlayacak.

TELEKOM 3 AY İÇİNDE RAPOR HAZIRLAYACAK

Türk Telekom da GSM operatörleri gibi kullanım miktarı sınırlı hizmetlerde aboneleri bilgilendirecek.

Buna göre;

Abonelere, kullanım süreleri konusunda ücretsiz sorgulama olanağı sunacak.

Kullanım sınırının yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşılması durumunda aboneler, kalan arama dakikasına ilişkin uyarılacak.

Türk Telekom, söz konusu bilgilendirmeye yönelik bir çalışma yapacak. Konuya ilişkin hazırlanacak ayrıntılı rapor, 3 ay içinde BTK’ya sunulacak.

PAKET AŞIMI ÜCRETLERİ AYRINTILI BİLDİRİLECEK

Operatörler ve internet servis sağlayıcıları, bilgilendirmede şu hususlara dikkat edecek:

Bilgilendirme güncel olacak,

Paketin özelliği gereği (şebeke dışı, sabit hat ve şebeke içi gibi) ayrıştırılmış dakikaların bulunması durumunda her bir unsur için kalan dakika ya da kullanım bilgisi ayrı olarak belirtilecek,

Aboneye, paket aşımı birim ücretleri de ayrıntılı olarak bildirilecek.

haberturk

Bu yazımızı okuyan 897. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir