E-postalar kayıt altına alınıyor

Devletin önde gelen kurumları tarafından hazırlanan “Kayıtlı e-posta servisi” (KEP)hayata geçirildi. İlgili uygulama neticesinde devlet ile kişi ve şirketler arasındaki yazışmaların tamamı kayıt altına alınacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Noterler Birliği Vakfı ve Türkiye Noterler Birliği (TNB) tarafından yürütülen ortaklaşa çalışma neticesinde tasarlanan KEP’in iletişim anlamında önemli sorunlara çözüm getirmesi planlanıyor.

Devlet daireleri tarafından bireysel kullanıcılara ve firmalara gönderilen elektronik postaları kayıt altına alacak proje sayesinde resmi işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı yürütülmesi hedefleniyor. İletişim kopukluğu minimum seviyeye indirgenerek anlaşmazlıklar neticesinde meydana gelen aksamaların giderilmesi bekleniyor. 20 yıl süreyle şifreli şekilde saklanacak verilere sadece ihtiyaç duyulması durumunda ulaşılacak. Üstelik e-postaların ne zaman saat kaçta gönderildiği, alıcıya ne zaman ulaştığı ve okunduğu da takip edilecek. Öncelikle TNB’de devreye alınan sistemin ilerleyen süreçte yaygınlaşması bekleniyor.

Bu yazımızı okuyan 949. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir