Sami Yusuf – Selam ( Salaam ) Son Albümü

Özü itibariyle uzun ömürlü ve eskimeyen, şekli itibariyle yepyeni bir soluk olan Sami Yusuf’un dördüncü stüdyo albümü Salaam, hiç süphesiz eski dinleyicilerin kulaklarının pasını silerken, yeni dinleyicilerin gönüllerini fethedecek. Arapçada barıs anlamına gelen ve insanın Yaradan’ın huzurundaki hâlini ifade eden Salaam ,bu eserde hem özlem hem de aidiyet duygusunu isaret ediyor.

Albüm kapağında resmedildiği gibi ışığın incelikleri arasından akan müzik, insana Nihai Kaynağı ile karşılaşmasındaki ebedi huzur deneyimini hatırlatıyor. Kapaktaki bu incelikleri oluşturan onca renk, aslında Salaam’daki seslerin çeşitliliğinin bir yansımasıdır. Albümde 5 Türkçe parça var.

Albümü satın almadan önce test etmek ve dinlemek için tıklayınız.

Jalbum

KERİME BASKI
e-Kalem.com

Sami Yusuf – Salaam (Selam) Albümü – Sami Yusuf Son Cd Albümü Selam 2013

Şarkı Listesi:

1.HAPPINESS
2.SALAAM
3.SMILE
4.THE SOURCE
5.DRYER LAND (TÜRKÇE VERSİYONU)
6.IT’S A GAME
7.TO GUIDE YOU HOME
8.FORGOTTEN PROMISES
9.ALA BI DHIKRIKA
10.I’M YOUR HOPE
11.ALL I NEED
12.HEAR YOUR CALL
13.WHEREVER YOU ARE (ACOUSTIC – ARABIC) [BONUS]
14.WITHOUT YOU (ACOUSTIC – TÜRKÇE VERSİYONU) [BONUS]
15.TO GUIDE YOU HOME (INSTRUMENTAL) [BONUS]
16.DRYER LAND (FEAT. USTADH BABAK RADMANESH) [BONUS]

Eser Hakkında

Özü itibariyle uzun ömürlü ve eskimeyen, şekli itibariyle yepyeni bir soluk olan Sami Yusuf’un dördüncü stüdyo albümü Salaam, hiç süphesiz eski dinleyicilerin kulaklarının pasını silerken, yeni dinleyicilerin gönüllerini fethedecek. Arapçada barıs anlamına gelen ve insanın Yaradan’ın huzurundaki hâlini ifade eden Salaam ,bu eserde hem özlem hem de aidiyet duygusunu isaret ediyor.
Albüm kapağında resmedildiği gibi ışığın incelikleri arasından akan müzik, insana Nihai Kaynağı ile karşılaşmasındaki ebedi huzur deneyimini hatırlatıyor. Kapaktaki bu incelikleri oluşturan onca renk, aslında Salaam’daki seslerin çeşitliliğinin bir yansımasıdır.
Albümde Ala Bi Dhikrika parçasında olduğu gibi Arapça solo vokallerden, It’s a Game parçasının yüksek ezgilerine; To Guide You Home parçasında İngilizce yorumuyla beraber okunmus bir Azeri Türküsü ‘Küçelere Su Serpmişem’(Yollarına su dökdüm) de yer alan geleneksel Acem tarından, Dryer Land parçasında Sami Yusuf’un kendi babası ile beraber yaptığı anlamlı düetine kadar ses ve sessizlikle benzeri görülmemiş çalısmalar tüm dinleyicileri etkisi altına alacak.

Bu besteleri sizlere sunma onurunu ve ayrıcalığını bana bahşeden Rabbime sonsuz minnettarım.“Salaam” albümü yeni bir albüm olmasına rağmen, bazı parçalar yeniden düzenlendi ve güzelleştirildi ki bu nedenle yeniden yayınlandı. Birkaç parça ise daha önce single olarak yayınlanmışdı.

Hiç kuskusuz, bu albüm kendi müzik tarzım Spiritique’i devam ettiren bir keşiftir. Yapı, içerik ve ses olarak belki de çok daha zengin ve çok renkli bu sanat çalışması, hiç süphem yok ki – Allah’ın izniyle – birçok kişiye hitap edecek. Albümün temel yapısı parlak bir gelecek ve güven telkin etmesidir. Bu albüm, geceleri takip eden ve gündüzlerden önce gelen bir şafak değil; bütün insanlık ufuklarımızı sarıp kuşatan daimi bir şafaktır.

Tükenmeyen destek ve sevgileri için özellikle muhteşem ekibime çok teşekkür ediyorum. Her birinizden aldığım sevgi ve destek için son derece minnettarım ve gerçekten kendimi kutlu hissediyorum.

Allah sizlerden razı olsun.

Ve Ma Tevfiki illa Billah

Sami Yusuf

Sahibi: Sami Yusuf
Disk Sayısı: 1
Yapımcı: Asır Media

Sami Yusuf Kimdir?
1980 doğumlu olan Sami Yusuf, Azerî bir aileden gelmektedir. Babası da ünlü bir kompozitör ve müzisyen olan Sami Yusufun genç yaşlardan itibaren müziğe olan ilgisi de bu vesileyle başlamıştır. Müzik eğitimini ise, kazandığı bursla Londra’da Royal Academy of Music’ten almıştır. İslâmî müziğin ünlü sesleriyle de bir çok çalışması olmuş ve aynı konserlerde yer almıştır. Yusuf İslâm, Dawud Wharnasby-Ali ve Raihan bu isimlerden bazılarıdır. Tüm Albümlerinde, gerçekten başarılı bir sentez göze çarpmaktadır. İlâhilerin sözleri Arapça İngilizce ve Türkçedir. Enstrümanlara ve bestelere ise Fars, Arap ve Azerî tarzı hâkimdir. Parçalarının sözleri de oldukça anlamlı ve ciddî mesajlar ihtiva etmektedir. On sekiz yaşındayken dünyanın en prestijli müzik kurumlarından biri olan Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde bestecilik alanında çalışmalarını yürütmek için burs kazanmış genç bir müzisyendir. Temmuz 1980 dogumlu, Azerbaycan kökenli müzisyen bir ailede yetismis ve müzik hocalığını daha genç yaşlardan itibaren babası yapmıştır.

Müzik her zaman için hayatında önemli bir yer tutmuştur… Müzik teorisi ve Orta Doğu makamları hakkında da çok geniş bilgilere sahip olan Sami Yusuf davudi sesi, güçlü yorumu ile başta İngiltere olmak üzere Avrupa ve Uzakdoğu’da ciddi bir dinleyici potansiyeline sahip oldu. 7 den 70 e değisik kültür ve millettlerden birçok hayranı olan sami yusuf sıcak ve sempatik tavirlariyla da dinleyicilerinin beğenisini topluyor. Sadece Türkiye de değil, hemen hemen tüm islam ülkelerinde ve yanısıra amerika,avrupa ve avustralya kıtasında büyük bir dinleyici potansiyeline hitab etmektedir. Sami yusuf evrensel tinilara yer verdiği albumünü farkli dillerle seslendirmiş,bu sayede farkli kesimlere ve farkıi milletlere hitab ederek çalışmalarına evrensel bi boyut kazandırmıstır. kendine özgü tarzı, müziği, sesi ve pozitif kişiliği ile her gün yeni kitlelerin sevgisini kazanmaya da devam etmektedir. Şöhreti kıtalara uzanan unlu sanatçı, dini temaları ve toplumsal konuları müzik dili ile ifadelendirmesi bu anlatım biçimini kliplerle görsel öğelerle desteklemiş olması bu basarısında etkin rol oynamistir.

Sami Yusuf, sevenlerini Türkçe şarkılarla ‘selam’layacak

Albümlerinin satış rakamları dünya çapında milyonlarla ifade edilen ünlü sanatçı Sami Yusuf, “Dünya barışına katkı” olarak nitelediği ‘selam’ isimli yeni albümünü İstanbul’da tanıttı. Yusuf, “Selamın giderek daha fazla önem kazandığı dünyada albümün dünya barışına katkı yapacağına inandım.” dedi. Piyano çalarak şarkılarını seslendiren Yusuf’un albümde 5 Türkçe şarkıya yer vermesinin yanında, Sezen Aksu’nun sözlerini yazdığı ‘giz’ isimli şarkı da bulunuyor.

Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Yusuf, mütevazı tavırları ile dikkat çekti. Önceki albümleri ile Türkiye’de tanınan ve önemli bir satış yakalayan Yusuf, ‘selam’ isimli yeni albümü ile Türk müzikseverlerin karşısına çıktı. Albümün tanıtım toplantısını İstanbul’da yapan Yusuf, evrensel bir dil ve müzik anlayışıyla söylediği şarkılarını canlı performansla söyledi.

Albümün önemli parçalarından ‘Forgotten Promises ‘ isimli parçaya çekilen klibin de gösterildiği toplantıda, albüme ilişkin bilgi verildi. 16 parçanın yer aldığı albüm, aynı zamanda Türkçe bölümlerin bulunduğu şarkılara da sahip. Bu bölümlerin özellikle sanatçının Türkiye’deki sevenlerine karşı bir armağanı olduğu belirtildi. Türkiye’de satılacak albümlerde yer alacak 5 Türkçe şarkıyı seslendiren Yusuf, aynı zamanda bir sürprize de imza attı. Albümdeki ‘Without You” isimli sözleri Sezen Aksu’ya ait olan ‘giz’ isimli şarkı da Türk müzik severler için öneme sahip.

Tanıtım toplantısında heyecanlı olduğu gözlenen sanatçı, “Selamların en güzeli ile sizleri selamlıyorum.” diyerek sözlerine başladı. “Türkiye’de bulunmaktan büyük keyif duyuyorum.” diyen Yusuf, selamın anlamına ve dünyada artan önemine işaret etti. Yusuf, albümündeki şarkıların mesajını dogmatik ya da dini olarak değil, birlikte barışın ve mutluluğun yaşanabilmesi mesajını içerdiğini anlattı.

Basın mensuplarının yeni albüm ve Yusuf’un tarzına ilişkin sorularını da cevaplayan şarkıcı, pop ya da rock müzik sanatçısı olarak adlandırılmak istemediğini, kendisini gelenekçi olarak tanımladığını söyledi. Kendi ile ilgili “İslami rockçı’ tanımlamasının iyi bir tanınma şekli olduğunu, ancak bunun hatalı olduğunu ifade eden Yusuf, “Ben sufi müzik ve tarz müziklerini, klasik müzikleri seviyorum. Bu şekilde eğitim aldım. Diğerlerine de maruz kalıyoruz ama benim tarzım bunlar değil. Düşünce yapım itibariyle de geleneksel olarak tanımlıyorum. Ne pop, ne rock yapıyorum. Selam’da, farklı bir zamana bağlı olmayan ve her zaman geçerliği olan gerçekleri anlatıyorum. Müzikseverlere farklı geldi zaten albüm. Bu albüm aynı zamanda kişisel olarak da farklı anlamlar taşıyor. Arap dünyasında ve diğer yerlerde yaşanan gelişmelere karşı da bir uyarı zamansız zamana bağlı olmayan gerçekleri hatırlatmak amacındayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Albümdeki parçalardan 5′in Türkçe olduğunu ve hayatında hiç bu kadar Türkçe şarkı söylemediğini anlatan Yusuf, “Bunlar özellikle Türk dostlarım için” diyerek Türkiye’deki sevenlerine verdiği öneme vurgu yaptı.

Bu yazımızı okuyan 1.398. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.