Yeraltı Peygamberi (Bir Peygamber) – A Prophet – Un Prophète

A Prophet – Un Prophète – Yeraltı Peygamberi (Bir Peygamber)

Filmin adı Türkçe’ye Yeraltı Peygamberi olarak çevrilmiş. Birebir tercümede ise “Bir Peygamber” olması gerekiyor. İnsanlar dini film zannedip girmezler diye bu tarz bir çeviri tercih etmiş olabilirler.

Film 2009 Fransız İtalyan yapımı. O yüzden sözlü ve görsel müstehcenlik yoğun. Film Malik el Djebena (Tahar Rahim) adlı okuma yazma bilmeyen 19 yaşındaki Müslüman Arap bir gencin polislere saldırdığı için 6 yıl hapis yatacağı Fransız hapishanesine gelişinde gardiyanların disiplin amacıyla (!) sarfettikleri yoğun küfürleri ile başlıyor.

Girişteki özel arama, çırılçıplak soyulma ve tam kontrol sonrası nazik bir amir tarafından Fransız devletin sağladığı iş, para, çalışma, ibadet özgürlüğü vb. güzel imkânların da sunulduğu imasıyla devam ediyor.

The Godfather –Baba-, The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli-, Prison Break –Hapisten Kaçış- serisinden sonra cinayet, dram ve mafyanın bulunduğu bir başka hapishane filmi ile karşı karşıyayız fakat bu sefer daha renksiz, daha gerçekçi ve daha sert bir tarzla.

Yazının bundan sonraki bölümü filmin içeriği ve olaylar hakkında bilgiler içermektedir, filmi izlemeyip de “anlatma zevki kaçar.” diyenler bundan sonraki kısmı filmi izledikten sonra okuyabilirler.

Devamını okumak için tıklayınız.

Bu yazımızı okuyan 971. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.