Aracınız Kışa Hazır mı?

Zorlu kış şartları kapımıza dayandı. Bazı illerimizde artık kar yağışları, don olayları görünmeye başladı. Her zaman sokakta duran araçlarımız kışa hazır mı? Kendi yapacağınız kontroller ile kışı arabanızla sorunsuz olarak geçirebilirsiniz. Antifiriz kontrolünden lastik kontrolüne birçok kolay işlemi servise gitmeden kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

-Akünüzü kontrol edin. Kış aylarında, kalorifer, far, silecek, koltuk ısıtma ve ayrıca cam rezitansı gibi ekipmanlar daha uzun süreli kullanılır. Bu neden ile, aküyle ilgili bir sorun ile karşılaşmamak adına akünüzü koruma altına almalısınız. Akünüz suluysa kontrol edin. Eksilmiş ise saf su ilave edin. Benzin istasyonlarında 1-2 TL’ye saf suyu temin edebilirsiniz.

-Aydınlatma sisteminizin ekipmanlarını kontrolden geçirin. Kış aylarında aydınlantma ekipmanları havanın erken kararmasından dolayı daha çok kullanılıyor. Farınızı mümkünse sürekli açık durumda tutun. Yolda farkedilmenizi sağlar.

-Hava yastığı ve yağ filtresini kontrol edin. Otomobilin akciğeri olan, hava filtresinin kış bakımı sırasında kontrol edilmesi gerekmektedir. Motor yağında eksilme varsa tamamlanmalıdır.

-Rot / Balans ayarı yaptırın. Kışın zorlu koşullarında karşılaşılabilecek herhangi bir aksi durumda, yol tutuş emniyeti için gerekli ayarların yaptırılması gerekmektedir.

-Antifirizi kontrol edin. Antifirizin görevi soğutma suyunun donmasını engellemektir. Bu neden ile her kış başında antifirizin, kontrol edilmesi gerekmektedir.

-Lastik diş derinliklerinin kontrollerini mutlaka yapın. Yağışlı karlı havada size kolaylık sağlayacak tipte lastik kullanın. Ucuz ve adi lastiklerden kaçının. Sert yapılı lastikler aracınızın süspansiyon sistemine zarar verir.

-Trafik setinizi, yangın tüpünüzü kontrol edin. Kışın karlı havalarda en büyük yardımcınız olan zincirleri artık bagajınıza koyun.

-Buji ve Enjektörleri kontrol edin. Kış bakımı sırasında, benzinli otomobillerde buji ve buji kablolarının görevlerini tam anlamıyla yerine getirip getirilmediği kontrol edilmelidir. Buji ve buji kablolarının değiştirilmesi araçta performans artmasına neden olur. Aracınızın modeline göre  tek, çift ve daha üstü sayıda tırnaklı olan bujileri kullanabilirsiniz.

-Fren sistemini kontrol edin. Kış aylarında gerek görüş şartlarının kötüleşmesi, gerekse yolların kayganlaşması yüzünden frenlerin kontrol edilmesi çok önemlidir. Fren mesafeniz uzadıysa fren ayarı yaptırın yada balatalarınızı değiştirin.

-Kış temizliği yapın. Otomobilinizin kışa hazır başlaması çok önemlidir. Farklı markaların kullanımı son derece pratik ürünleri, donma ve camlarda oluşan istenmeyen kirlenmelere karşı kışa hazırlıklı girmenize yardımcı olur.

-Silecek süpürgelerini kontrol edin. Yıpranmışsa yenileri ile değiştirin. Silecek süpürgelerinin kaliteli ve yumuşak olmasına dikkat edin. Sert olması halinde camınızda istemediğiniz çiziklere neden olabilir. Silecek suyu haznesine bir miktar deterjan katarak kışın silecek suyunun donmasını önleyebilir, camınızın daha da temiz olması sağlayabilirsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir