New York’ta Türk Günü Yürüyüşü

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından 32’ncisi düzenlenen New York Türk Günü Yürüyüşü yapıldı. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından 32’ncisi düzenlenen New York Türk Günü Yürüyüşüne AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar’ın yanı sıra Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’dan çok sayıda milletvekili, sanatçı ve vatandaşlar katıldı.

Bağış, etkinliğin en önemli özelliklerinden birinin Türk dünyasının bütün renklerinin ve zenginliklerinin temsil edilmesi olduğunu dile getirdi. Bağış, “Bu etkinlik Türkiye’nin gücünün bir göstergesi, bir kültürel gövde gösterisi. Bizden hazzetmeyen Türkiye aleyhtarı birtakım gruplar için de adeta bir uyarıcı nitelikte. Bizim birlikteliğimizi görüp ayaklarını denk almaları için de bir vesile oluyor. ABD’de yaşayan bütün kardeşlerimin bu çoşkusunu paylaşıyorum, onları kutluyorum, emekleri için de teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Bağış, etkinliğin 32 yıldır bütün Türk dünyasının katılımıyla gerçekleştirildiğini dile getirerek, Karaçay, Azerbaycan, Kırım, Türkmenistan, KKTC gibi birçok farklı yerden katılımcıların Anadolu Türküyle yürüdüğünü vurguladı.
Artık BM’de Türk dünyasının birçok ülkeyle temsil edildiğini de hatırlatan Bağış, “BM’de bugün birçok bayrağımız var, birçok oyumuz var. Çok sesimiz var. İnşallah KKTC’yi de BM’de bağımsız bir devlet olarak bir gün göreceğiz” ifadesini kullandı.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir