Somuncu Baba Dergisi Aile Eki Çıktı

Anadolu dergiciliğinin yüz akı olan Somuncu Baba Dergisi 2015 Ocak ayı itibariyle 171. sayısına ulaştı. Geçmiş birkaç yıldır ülkemizin çeşitli illerini kapak konusu yaparak okuyucuların karşısına çıkan dergi, bu yılda yurtdışından, İslâm medeniyetine başkentlik yapmış çeşitli şehirleri kapak konusu yapmayı planlıyor. İlk olarak Ocak ayında, Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden olan ve mamur olduğu devirlerde İslâm’ın belli başlı ilim merkezlerinden biri olan, ilimle kültürün, tasavvufla irfanın iç içe geliştiği gönüller şehri Buhara’yı işlemiş. Genel Yayın Yönetmeni Kemal Demir derginin Başyazı’sında Buhara’yla ilgili olarak şunları söylemiş: “Burası bilginin harman yeridir. Buhara, Şah-ı Nakşbend Hazretleri’yle birlikte, bütün dünyaya yayılan gönül hareketinin feyizli topraklarıdır. Şâh-ı Nakşbend Hazretleri: “Beni ziyaret etmeden evvel¸ annemin kabrini ziyaret ediniz.” sözü annelerimizin/ailemizin önemini işaret etmektedir. Bu cümleden olarak anne ve çocuklarımızın eğitimine katık sağlayacağını umduğumuz aile ekimizle birlikte¸ artık evlerinize üç dergiyle konuk oluyoruz.”

Yazarlardan Prof. Dr. Necdet Tosun, Buhara’da yetişmiş Silsile-i âliyyenin en büyüklerinden Şah-ı Nakşbend Hazretleri’ni anlattığı yazısında şunları dile getirmiş: “Şâh-ı Nakşbend Hazretleri, bir kişiyi ziyârete gittiğinde onun hâlini hatırını sorduktan sonra âile efrâdını, akrabâlarını, binek hayvanlarını hatta tavuklarını bile sorar, böylece o kişinin gönlünü kazanmaya çalışırdı. Bir mecliste yemek hazırlandığı zaman, onu hazırlayanlara bizzat kendisi yemekten ikrâm ederdi.”
01 Ocak 2007 tarihi itibariyle yaklaşık 96 sayıdır çocuk ekiyle sizlerin evine konuk olan dergi yine bu sayısıyla birlikte artık aile ekini de sizlerin beğenisine sunmaktadır. Burada amaç, anne, baba ve çocuklardan oluşan ve toplumun temeli olan ailenin ve huzurlu, bireylerinin topluma faydalı birer insan olarak yetişmeleri için onların eğitimlerine bir nebze olsun katkıda bulunabilmek.

Rukiye Karaköse ‘Eşler arasında sağlıklı iletişim’ başlıklı yazısında “Sağlıklı bir evlilikte her kişi sorumluluk ve sınırlarının farkındadır. Mutluluğu kendi içinde yaşayabilir. Kendisiyle barışıktır ve yalnız kalmaktan korkmaz. Böyle özelliklere sahip iki insan, eksikliklerini tamamlamaktan çok, sevgi ekseninde bir araya gelirler. Bu minval üzere şekillenen bilinçli ve sağlıklı iletişim anlamlı bir hayatın, anlamlı hayat da sakin ve mutmain ruh halinin gelişmesine yol açar. Ancak bunun için özgür ortam şarttır. Özgür ortamda gerçekleşen iletişim, toplumsal sorunların çözümüne olduğu kadar kişiler arası (özellikle aile içi) sorunların çözümüne de katkıda bulunur.” dedikten sonra evlilikte sağlıklı iletişimin 3 temel şartını sıralamış.

Aile ekinde ayrıca; Raziye Sağlam ‘Mutlu Bir Günün Hatırası Hacı Naciye Hanımefendi’, Rukiye Aydoğdu ‘Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Yetimleri’, Prof. Dr. Sefa Saygılı ‘Çocukları Anlamak’, Emine Büşra Yüksel ‘Ailede Geçim’, Asuman Kolsuz Seyyar ‘El-Emin’e İlk Gönül Bağlayan Kadın Hz. Hatice (r.an.) başlıklı yazılarının yanında Naciye Dilruba Tektaş’ın, ülkemizin en önemli kadın müzehhibelerinden Ayten Pelit ile yaptığı röportajı bulabilirsiniz. Aile ekinde ayrıca ev dekorasyonu, pratik bilgiler ve hobi dünyasıyla ev işlerinde sizlere yardımcı olunmaya çalışılmış.
Dergi, diğer konu ve yazarlarıyla siz değerli okuyucuların kapağını açmasını beklemektedir.
Abone-İrtibat Tel: 444 36 61 – 0422 615 15 54 – 0546 544 60 44
www.somuncubaba.net

Okunma: 583

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir