Afrika’da Osmanlı İzleri: OTTOMAN CRİCKET CLUB

GÜNEY AFRİKA’NIN HAYLİ ESKİ VE ÖDÜLLÜ KRİKET TAKIMININ ADININ “OSMANLI” OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? Ottoman Cricket Club, Güney Afrika’daki başarılı bir kriket takımı. Kökleri 132 yıl öncesine dayanan takımın öyküsü de oldukça ilginç. Osmanlı’nın Güney Afrika’ya şeyhülislam olarak gönderdiği Ebubekir Efendi’nin açtığı “Cape Town Osmanlı Mektebi”nin öğrencileri kurar bu takımı.

Ebubekir Efendi deyip de geçmeyelim hemen. Kendisi, Afrika dilindeki ilk kitap olan Beyanü’d-Din’i yazmış, meşhur kâşif Kaptan Cook’un yeğeni Tahora Hanım’la evlenmiş, Güney Afrika’da ilk İslam mekteplerini açmış bir Osmanlı âlimi. 1882 yılında kurulan bu takım, pek çok yetenekli oyuncu yetiştirmiştir. Döneminde bu okulun tüm masrafları Osmanlı Devleti tarafından karşılanmaktaydı. Osmanlı bayrağının hilal ve yıldızının süslediği Ottoman Cricket Club’ın arması, bu haliyle âdeta Mühr-i Hümayun’u andırıyor.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir