Sabahları Yataktan Kalkıp İşe Gitmek İçin Heyecan Duymanızı Sağlayacak Tüyolar

Sabahları alarm çaldığında çoğu zaman biraz daha yatakta kalmak, o sıcacık yatağın tadını çıkarmak isteriz. Ancak bir noktadan sonra dışarıda bizi bekleyen hayatın getireceği sürprizler ve yenilikler daha cazip gelir ve kendimizi yataktan atıp güne başlarız.

Kimileri sabahları yataktan kalkıp işe gitmek için bu enerjiyi kendinde bulamaz ve işinden, yaşadığı hayattan soğumaya başlar. Oysa böyle olmak zorunda değildir. İşte size sabahları yataktan kalkıp işe gitmek için heyecan duymanızı sağlayacak tüyolar:

1. Bir sabah rutini oluşturun

Normalde uyanmanız gereken saatten en az 1 saat daha erken uyanın ve bunun tadını çıkarın. Bu sizin egzersiz yapma, köpeğinizi dışarı çıkarma, doğada gezinme, meditasyon veya yoga yapma, kitap okuma veya daha geniş düşünecek olursak güne iyi bir zihinle başlamanızı sağlayacak vakit. Farklı şeyler deneyin ve hangisinin size en uygun olduğunu kendiniz bulun. Önemli olan kendinizi besleyecek bir sabah rutini bulmak.

İş dünyasının başarılı liderlerinin sabah ritüelleri

İş dünyasının en başarılı liderleri bugün “sabah ritüellerine” çok şey borçlu olduklarını paylaşıyorlar. Günümüz fenomenleri Twitter ve Square’ in ortaklarından Jack Dorsey’in sabah ritüeli her sabah 5:30’da uyanmak ertesinde meditasyon yapmak ve sonrasında ise 6 millik koşusunu tamamlamaktır. Dünyanın en büyük potansiyellerinden olan PepsiCo, Starbucks ve Apple gibi  şirketlerin CEO’larının  sabahları 4:30’dan önce uyandıkları ve güne mutlaka meditasyon, egzersiz ve kişisel bakımdan oluşan sabah ritüellerini gerçekleştirdiklerini paylaşmışlardır.

Bir sabah ritüelinizin olması ve “kendinize” odaklı geçireceğiniz zaman o derece önemlidir ki dünyanın en önemli liderleri için “sabah ritüelleri” adeta olmazsa olmazlardan;  Starbucks CEO’su Howard Schultz, sabahları 4:30’da uyandığını ve sabah ritüeli olarak güne mutlaka 1 saatlik yürüyüş ile başladığını paylaşmıştır. Ünlü Steve Jobs’ın bilinen ünlü sabah ritüeli her sabah uyanıp ayna karşısında sessizce kendine bakarak, “Bugün dünyadaki son günüm olsaydı, bugün olduğum halimden yine memnun olur muydum?” sorusunu kendine sormasıdır, cevabı hayır olduğu her aşamada hayatında büyük değişiklikler yaptığı bilinir.

Sabah ritüeli bir zaman sınırlaması olmayan veya ayıracağınız zaman aralığında ne yapacağınız tamamiyle size kalmış bir akıştır. Fakat genel olarak görüyoruz ki, sabah ritüelleri liderlerin “en önemli soruları” kendilerine yönelttikleri, günlük motivasyonlarını sağladıkları ve yoğun programları için enerji depoladıkları özel zamanlar niteliğinde.

Halen bir sabah ritüeliniz yok ise, güne sadece 15 dakika kadar kısa bir süre bile olsa daha erken başlayarak oluşturacağınız sabah ritüeliniz ile yaşam enerjinizi, motivasyonunuzu ve potansiyelinizi arttırabilir hayatınızda önemli dönüşümler yaratabilirsiniz.

Unutmayın ki, hayatınız kıymetlidir, her gününüz her dakikanız ayrı değerlidir, hayatınızın en başarılı “lideri” sizsiniz… Sizin sabah ritüeliniz sadece, muhteşem yaşamınızı dönüştürmek için bugün yapacağınız ufacık bir değişiklik kadar uzağınızdadır…

2. Hemen kahve içmeyin

Sabahları hemen kahveye sığınmak yerine su için. Hatta mümkünse sabahları suyun içine birkaç dilim taze limon koyun. Limonlu su sindiriminizi rahatlatacak ve bedeniniz size teşekkür edecektir. Bu işe gitmek için size heyecan katmayabilir ancak sabahları sağlıklı ve iyi hissetmek, aradığınız heyecanı bulmak için uygun koşulları sağlar.

İlgili yazı: Hayat enerjinizi değiştirecek muhteşem sabah ritüelleri

3. Sabahları ilk olarak haberlere bakmaktan kaçının

Sabahları medyanın en çok odaklandığı şeyler negatif veya skandal yaratacak haberlerdir. Sabahları ilk iş bu haberlere bakmak yerine, zamanınızı kendinize, kendinizi daha iyi ve mutlu hissettirecek şeylere ayırın.

4. Güne planlı başlayın

Sabahları yapmanız gereken ilk şey, o gün sizi bekleyen en önemli şeylerin listesini çıkarmaktır. Ancak bunu yaparken abartmayın, kendi kendinizin üstüne gitmeyin. Güne başlarken sizi bekleyen hedefleri, gerçekleştirilebilir küçük hedeflere bölün.

İlgili yazı: Sabah rutininizi değiştirin, haftada 20 saat daha az çalışın

5. Hayal kurun

Güne başlarken hayal kurmayı unutmayın. Her sabah görebileceğiniz bir yere hayallerinizi anımsatan ufak notlar iliştirin. Yüzünüze bir gülümseme yerleştirin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için çalıştığınızı unutmayın.

6. Sürprizlere hazır olun

Nerede çalışırsanız çalışın, her iş günü yeni sürprizler getirir. Eğer öyle olmuyorsa, kendinize yeni bir iş bulun veya yeni bir kariyer planı anlatın. En azından kendinize şu soruyu sorun: Karşıma çıkan zorluklara veya fırsatlara şaşırmaya açık mıyım? Güvende hissetme ihtiyacı, sıkıcılık ve sürekli şikayet etme sizin düşmanlarınız olabilir. Kendinizi bu düşmanlardan koruyun.

7. Meraklı olun

En iyi iş, daha önce hiç denemediğiniz iştir. Evet demekten korkmayın. Becerikli olduğunuzdan emin olmadığınız bir şeye evet diyor musunuz? Başaracağınızı bilmediğiniz şeylere evet deyin. Bu, her güne yeni bir umutla başlamanızı sağlar.

8. Bitiş çizgisinin nerede olduğunu unutmayın

Gün evinizde başlıyor ve evinizde bitiyor. Gün içinde ne olursa olsun, akşam eve dönüp kapınızı kapattığınızda her şeyi geride bıraktığınızdan emin olun. Güne başlarken, akşam eve döneceğinizi ve ailenizle yeniden birlikte olacağınızı bilmek içinizi rahatlatır.

Kaynak: uplifers.com

Bu yazımızı okuyan 1.204. takipçimizsiniz.

Hasan Bozova

1992 Osmaniye doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Uludağ üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda İdari ve Mali İşler Müdürü olarak görev yapmakta, aynı zamanda Stajyer Mali Müşavir. Hobileri Trekking, Motorsiklet, Spor, yüzme, futbol ve voleyboldur. İngilizce bilmekte ve Beşiktaş taraftarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.