Yemekten sonrasına dikkat

Uzmanlar halk arasında yemekten sonra yapılan yanlışları sıralayarak uyarıyor.

– En büyük yanlışlarımızdan biri yemekten hemen sonra meyve yemek. Uzmanlara göre yemeklerin peşinden hemen yenen meyveler midenin havayla davul gibi şişmesine neden olur.

– Yemekten hemen sonra çay içmekte çok tehlikeli zira çay yaprakları yoğun asit içerir. Bu madde tüketilen gıdalardaki proteinin hazmını zorlaştırır.

– Yemekten sonra kemeri gevşetmek çok tehlikeli. Çünkü belli bir sıkılıkta olan kemerin gevşetilmesiyle kolaylıkla bağırsak düğümlenmesine ve tıkanmasına neden olur.

– Yemeğin hemen ardından banyo yapmak ellerdeki, bacaklardaki ve vücuttaki kan akışını hızlandırır, böylece mide çevresindeki kan miktarı azalır bu da midenin sindirim sistemini zayıflatır.

– Halk arasında yaygın bir kanaate göre yemeklerden sonra 100 adım yürümek sağlık için gereklidir. Ancak hemen yapılan yürüyüş sindirim siteminin aldığı gıdalardan besinlerin emilimini engeller.

– Yemeklerden hemen sonra içilen bir sigaranın 10 sigaraya eşdeğer olduğu ve kanser lma riskinin daha yüksek derecede olduğu belirtiliyor.

– Ve tabi en önemlisi de yemeklerden hemen sonra kesinlikle uyunmaması gerekiyor. Uzmanlar yemek sonrası hemen uyunması sırasında alınan gıdaların yeterince sindirilemeyeceğini, bu sebeple başta gastrit olmak üzere değişik enfeksiyonlara sebebiyet verileceğinin altını çiziyor.

Bu yazımızı okuyan 1.031. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir