Polis Özel Harekat Timi; “Börü”

Özel Harekat Polisini konu olan Börü filminin Galası yapıldı. 6 bölümü dizi olarak yayınlanan Börü 7. Bölümü olan final bölümüyle sinemaya taşınıyor. 15 Temmuz hain darbe girişimini konu edinen filmin galası yoğun ilgi gördü.

Börü

Börü Nedir?

Orta Asya Türk mitolojisinde Türklerin boz kurda vermiş olduğu addır. Ömrü boyunca sürünün çevresinde gizlenir. Sürüyü tehlikelerden korur. Sürüye dahil olmayan kurttur. Mitolojide Kök Börü olarak yer edinmiştir.

Kök Börü

Börü Oyuncularının Açıklamaları

Mesut Akusta

Polis Özel Harekatinin ilk nesil 3 kurucusundan birisi olan İrfan Aladağ (Mesut Akusta) ise 15 Temmuz gerçeğini filme yansıtabilmek adına çok çalıştıklarının altını çizerek, “O gerçekliği ne kadar yansıtabiliyorsak o kadar iyi. Teknik ekip olsun, yönetmenlerimiz olsun bunun üzerine çok düştük. Herkes gerçekten çok yoruldu. Cefasını çektik, sefasını sürelim.” dedi.

Serkan Çayoğlu

Galada basına açıklamalarda bulunan Börü’nün çaylağı Kaya Ülgen (Serkan Çayoğlu), sette zor şartlar altında çalıştıklarını belirtti. Sahneler hep gecede olduğu için akşam 18.00’de başlayıp sabaha kadar çekim yapıyorduk. Düzenimiz tersine döndü. Fakat sorumluluğumuzun farkındaydık, gerçekten o karanlık geceyi elimizden geldiğince filme yansıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Murat Akın

Börünün Harvard mezunu antropoloğu Kemal Boratav (Murat Arkın); Türk halkının her biri bir Kemal, Turan, Barbaros, Behçet, İrfan, Osman. Dolayısıyla bu filmi izleyenler kendilerini bulacak. Belki birçok sahnede ‘Biz de oradaydık.’ diyecekler. Seyircimizin bu projede bizi yalnız bırakmayacağına eminim.” diye konuştu.


Can Nergis

Börü ekibinin istihbaratçısı Tolga Erlik (Can Nergis), Hepimiz bedenimizi, ruhumuzu, kalbimizi koyduk bu işe. Türkiye’de bir ilki yaptığımızı ve gerçekten kaliteli bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Şimdi de sinema filmine davet ettik insanları. Umarım herkes izlemekten zevk alır.


Özge Gürel

Börünün F16 pilotu Gökçe Demir (Özge Gürel) kaliteli bir aksiyon filminin ortaya çıktığına vurguladı. Ekiple beraber 3. deneyimim. Daha önce dizide beraberdik. Hem çalışmaktan çok keyif aldığım hem de çok şey öğrendiğim bir ekip. Aralarında olmaktan mutluyum. Çok güzel bir iş çıkardığımıza inanıyorum. Umarım emekler karşılığını alır.

Zafer Algöz

Börüye misafir oyuncu olarak Korgeneral Osman Alan karakterini canlandıran Oyuncu Zafer Algöz; Ekibe sonradan dahil olduğumda baktım ki Serkan, Emir ve diğer bütün arkadaşlar teçhizatlarını kuşanıp kostümlerini giydikleri anda, yıllarca bu mesleği yapıyorlarmış gibi profesyonel geldi gözüme. Gerçekten çok büyük emek vermişler, aylarca silah nasıl tutulur, silahla nasıl koşulur, mühimmat çantasıyla nasıl hareket edilir, duvara tırmanmalar, yere atlamalar, aklınıza gelecek her türlü aksiyonu çalışmışlar halletmişler. Arkadaşlarım benden çok daha büyük emek gösterdi. Bence 2019 yılının flaş filmlerinin biri olacaktır.”

Yapımcı Alper Çağlar Açıklamalarda Bulundu

Alper Çağlar

Börünü yapımcısı Alper Çağlar filmdeki sürprizler, dramatik ve sarsıcı olacak. Ancak her zamanki gibi ülkemizin en kara gecesinde bile devletinin yanında yer alan fedakar güvenlik güçlerine olan gerçeklere dayalı saygımız projenin özünü oluşturuyor.

Tarih 15 Temmuz’u yazdığında, o gece kahramanlaşan polis ve askerleri de altın harflerle yazsın, fazla anlatılmayan ama geceyi döndüren kahramanlıkları unutmasın diye bu filmi yaptık. Onlar için gece kabus gibi başladı ama bir kahramanlık örneği olarak bitti

Filmin Özeti

börü logo
Börü logo

Börü, Polis Özel Harekat’ının en seçkin, sıcak savaş timidir. Elit polislerin bir araya gelmesi ile oluşur ve altından kalkamayacağı görev yoktur. Vatan aşkı ile tutuşmuş yalnız kahramanlar, kumpasların ve düşmanın kim olduğunun belli olmadığı gölge savaşında vatanlarını korumak için canlarını ortaya koymaya hazırdır.

Ekip, Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinin en büyük tehditleriyle karşı karşıya kalıyor. 15 Temmuz gecesi yuvaları olan Özel Harekat Daire Başkanlığı bombalanınca ekip korkusuzsa savaşmak için hazırlanıyor. Bir yandan terör örgütleri ile ülke savunması için durmaksızın mücadele edilirken, bir yandan da ülke ve Börü yönetime sızan örgütlerce tehdit ediliyor…

Börü

Filmin yapımcılığını Dağ serisinden tanıdığımız Alper Çağlar üstlenirken yönetmen koltuğunda Cem Özüduru ile Can Emre‘nin oturduğu börü filmi 28 Kasım itibariyle vizyona girdi.

Filmin Fragmanı

Bu yazımızı okuyan 12.143. takipçimizsiniz.

_Rafet Emre Yaylacı_

1991 Konya doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamladı. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde tamamladı. Hobileri seyahat, spor, tiyatro ve Türk tarihidir. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir