Dünyanın en güçlü pasaportu Japonya’nın

Dünyanın en güçlü pasaportları listesi yayınlandı. Bu listeye göre Japon pasaportunun dünyanın en güçlü pasaportu olduğu belirlendi. Henley Pasaport Endeksi’ne göre 2018 yılında dünyanın en güçlü pasaportu, 189 istikamete vizesiz giriş yapılabilen Japonya’nınki oldu.

ALMANLAR İKİNCİ

Endekste ikinciliği 188 istikamete vizesiz giriş hakkına sahip Singapur ve Almanya, üçüncülüğü Güney Kore, Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya ve İsveç paylaştı.

TÜRKİYE 49’UNCU

Türk pasaportu endekste 111 istikamete vizesiz giriş ile 49. sırada yer aldı.

SONUNCU AFGANİSTAN

100 ülkenin değerlendirmeye tabi tutulduğu listede sonunculuğu 30 ülkeye vizesiz giriş hakkı ile Afganistan elde etti. Afganistan’ın üzerinde Yemen, Pakistan, Somali ve Sudan bulunuyor. Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) özel verilerine dayanıyor. Endekste 199 pasaport ve 227 istikamet değerlendirmeye alınıyor, en çok vizesiz ülkeye seyahat olanağı tanınılan ülke pasaportu daha kıdemli bulunuyor.

LİSTENİN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Okunma: 503

Mesut Selimli

1992 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk orta ve lise öğretimini Hatay Dörtyol'da tamamladı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. Polonya Wroclaw Üniversitesinde Dil Eğitimi aldı. Hobileri Drone, Seyehat, Futbol ve yüzmedir. 20'den fazla ülke gezdi ve tecrübe gözlemlerini çeşitli dergi ve sitelerde yayınlanmaktadır. Beşiktaş taraftarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir