Türkiye ile Suriye vizeyi kaldırdı

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler tarihi bir noktaya geldi. Son yıllarda adım adım ilerleyen dostluk ve kardeşlik siyasetine çok önemli bir madde daha eklendi. “Suriye, bizim dosttan öte kardeşimizdir. “ diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, bu yeni gelişmeyi şu sözlerle açıkladı: “Bir bayram müjdesi olarak söylüyorum; Suriye ile Türkiye arasındaki vizeleri kaldırdık.”

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Dışişleri Bakanı Velid el Muallim ile birlikte Türkiye’ye geldi. İlk olarak Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisine geçen Esed, burada Erdoğan’la bir görüşme yaptı. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriyeli mevkidaşı Velid el Muallim, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması’na imza attı. Dışişleri bakanları daha sonra ortak bir açıklama yaptı. Davutoğlu, “İki ülke vatandaşları bugünden itibaren vizesiz ziyaret edebilecektir.” dedi.

Anlaşma, iki ülkenin başbakanları eşbaşkanlığında ilgili bakanlıkların bir araya gelerek işbirliğini geliştirmesini amaçlıyor. Alınan karara göre, biri Türkiye biri de Suriye olmak üzere toplantılar 6 ayda bir yapılacak. 8’er bakanın katılacağı toplantılar, iki ülke arasındaki ortak bakanlar kurulu olarak görülüyor. Bu anlaşmanın, iki ülke arasındaki işbirliğinden entegrasyona geçişin ilk adımı olduğu belirtiliyor.

EKMEĞİMİZ SUYUMUZ AYNI

Başbakan Erdoğan ve Beşşar Esed, daha sonra AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Wow Otel’de verilen iftar yemeğine katıldı. Yemek sonrasında bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Suriye’nin bin yıldır aynı ekmeği ve aynı suyu paylaştığını, ortak düşmanlara karşı Halep’i, Şam’ı nasıl savunduysa Çanakkale’de de şehitler verdiğini söyledi. “Tarih, Suriye ile Türkiye’yi dost yaptı, akraba yaptı, bizi birbirimize etle tırnak gibi kardeş eyledi.” diyen Erdoğan, Beşşar Esed’le aldıkları sınırların açılması kararını açıkladı. Erdoğan, bayramda rahatlıkla Suriye’den Türkiye’ye, Türkiye’den de Suriye’ye geçilebileceğini kaydetti.

İçeride ise demokrasi ve hukuku egemen kılmak, huzur ve istikrarı sağlam temellere kavuşturmak için yeni bir safhaya geçtiklerini belirten Erdoğan, “Biz Türkiye kadar, Suriye, İran ve Irak’ı tehdit eden terör sorununun gündemimizden çıkmasını istiyoruz.” dedi. Çalışmaya demokratik açılım adını verdiklerini belirten Erdoğan, bunun bir paket olarak anılmasına karşı çıktı. Kısa, orta ve uzun vadeli bir süreç olduğuna dikkat çekti.

CENAZEDE SLOGAN DA OLMAZ, TEKBİR DE

Demokratikleşme açılımı istismar eden ve buradan rant elde etmeye çalışanlar olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Kan ve şehitler üzerinden siyasi rant elde edilmez. Bu, vatanımıza milletimize haksızlık olur.” dedi. Erdoğan, sürece muhalefet edenlere, “Bir taraftan anneler ağlayacak, sen güleceksin. Olmaz öyle şey.” tepkisini gösterdi. Şehit cenazelerinde slogan atılmasını da eleştiren Başbakan Erdoğan, “Bir Müslüman’ın cenazesinde slogan olmaz, alkışlar olmaz. Benim Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan öğrendiğim şu; tekbir de olmaz, müslüman cenazesinde sükunet olur. Farklılık burada.” diye konuştu. Erdoğan’dan sonra kürsüye gelen Beşşar Esed de katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

İki lider, Tatlıses’e özel ilgi gösterdi

İftara İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ajda Pekkan ve Metin Şentürk gibi sanatçılar katıldı. Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, yanlarına gelen Ajda Pekkan ve Orhan Gencebay’la yakından ilgilendi. Tatlıses de masaya gelerek Beşşar Esed’a selam verdi. Esed, ülkesinde en çok dinlenen şarkıcılardan biri olan Tatlıses’e özel ilgi gösterirken Erdoğan da sohbete katıldı. Türkiye’deki dini cemaat liderleri de samimi havaya uzak kalmadı. Türkiye Musevileri Hahambaşı İzak Haleva, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Türkiye Süryanileri Cemaati lideri Yusuf Çetin, iki liderle sıcak bir sohbete tutuştu.

Bu yazımızı okuyan 1.071. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

One thought on “Türkiye ile Suriye vizeyi kaldırdı

  • 17 Eylül 2009 tarihinde, saat 11:17
    Permalink

    Rüyalarda gözüken Suriye sokaklarında Türk Bayraklarının dalgalanacağı günler yakındır. Olay başlamıştır. Hayırlı olsun inşallah. Beklenen Günlere Az Kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir