OKS sonuçları açıklandı!

Bu yıl son kez düzenlenen OKS’de sonuçlar açıklandı, 97 öğrenci 500 tam puan alarak sınavda birinciliği paylaştı. En başarılı iller ise Burdur, Eskişehir ve Edirne. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, düzenlediği basın toplantısıyla Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarını açıkladı. Bu yıl öğrencilerin son kez girdiği sınavda 97 aday 500 tam puan alarak sınavda birinci oldu. Sınavda 31 bin öğrenci 0 puan aldı. Sınav sonuçlarını bu  adresten http://oks2008.meb.gov.tr öğrenebilirsiniz.

TERCİHLER İNTERNETTEN YAPILACAK

Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığının http://oges.meb.gov.tr veya www.meb.gov.tr adresli internet sitesinden yapılabilecek. Tercihler, veliler tarafından bireysel ya da ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla 11-18 Temmuz arasında gerçekleştirilecek.

Sınav sonucuna göre adaylar için iki kez yerleştirme ve bir kez de tercihte yükselme işlemi yapılacak.

Adaylar bir defa olmak kaydıyla 20 tercihte bulunacak. İkinci kez tercih işlemi yapılmayacak. İkinci yerleştirme ve tercihte yükselme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak.

Tercihlerin iptal edilmemesi için okulların e-kılavuzda yayınlanan kayıt-kabul şartlarını adayların dikkatle okumaları gerekiyor. Sınav sonucuna göre tercih yapacak her aday, okul aile birliğine 5 YTL ödeyecek.

Tercih sonuçları 25 Temmuzda açıklanacak. Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları 5 Ağustos 2008 tarihinde açıklanacak ve ikinci yerleştirme için başvurular 6-10 Ağustos 2008 arasında alınacak. İkinci yerleştirme sonuçları da 15 Ağustos 2008’de açıklanacak. 23 Ağustosta ise ikinci yerleştirme sonucuna göre boş kalan kontenjanlar ilan edilecek.

Kontenjan boşluklarını doldurmak için sadece adayın tercihinde yükselme veya yerinde kalmaya yönelik uygulanacak tercihte yükselme işlemi talepleri 24-25 Ağustos arasında adayın başvurduğu okul müdürlüğüne yapılacak. Tercihte yükselme sonuçları 1 Eylül 2008’de açıklanacak.

Bu yazımızı okuyan 1.096. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

2 thoughts on “OKS sonuçları açıklandı!

  • 13 Nisan 2009 tarihinde, saat 19:12
    Permalink

    ARKADASLAR SITENIZ HAYIRLI UGURLU OLSUN ALLAHIN IZNIYLE DILEDIGINIZ VE ISTEDIGINIZ HERSEY GONLUNUZCE OLUR SIZLERE BASARILAR DILERIM ALLAHA EMANET OLUN. TUYUN MEHMET

  • 14 Nisan 2009 tarihinde, saat 21:34
    Permalink

    teşekkür ediyorum mehmet kardeşim inşallah sizlerin destekleriniz ve katılımlarınız sayesinde dahada büyüyeceğiz inşallah..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir