Obama Kayısıları

Kayısı tanıtım kampanyası çerçevesinde, ABD Başkanı Barack Obama ve kayısı resimlerinin bulunduğu gazete ilanı verildi. İlanda, ”Haklısınız Mr. President! Sizin de işaret ettiğiniz gibi onlar, kesinlikle beğenilmeyi ve tavsiye edilmeyi hak ediyorlar. Ama sadece Avrupalılara değil. Amerikalılara, Asyalılara, Afrikalılara, kısacası biricik dünyamızın bütün insanlarına. Bir başka şekilde söylemek gerekirse Lütfen onlarla daha yakından tanışın. Ne kadar iyi dostlar olduklarını göreceksiniz, diyoruz. Sahi kayısı çiçeklerinin, yani o güzel çiçeklerin ne renk olduğunu hatırlıyor musunuz? Fazla düşünmeyin, haydi kendinize beyaz bir sayfa açın” ifadeleri yer aldı. Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayısıyı tanıtım kampanyasının, Malatya’daki ilköğretim ve liselerde okuyan 91 bin öğrencinin de katkısı ile yürütülen ”91 Bin Dev Öğrenci” projesi kapsamında yürütüldüğünü söyledi.

Daşöz, şöyle konuştu:

”Çocuklar Obama’nın kayısıdan bahsetmiş olmasını fırsat olarak gördü. ‘Nasıl değerlendirebiliriz’ konusu analiz edildi. Hızlı bir şekilde bu kartpostallar ve ilanlar konusu ön plana çıktı. Bugünkü Hürriyet gazetesinin arka sayfasında kayısı ve Barack Obama’nın resimlerinin bulunduğu ilan geniş bir şekilde yer aldı. Aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarlarından Yavuz Donat, kayısıya ilişkin bir yazı yazdı. Kent olarak seferber olmamız lazım. Bu bir şans, fırsat. Gün kurusu kayısıya ‘Apricobama’ adını verdik. Bundan da yararlanabiliriz.”

-”KAMPANYA ETKİLİ OLMAYA BAŞLADI”-

Kampanyanın etkili olmaya başladığını ve çeşitli gazetelerde kayısı ihracatına ilişkin haberler çıkmaya başladığını ifade eden Daşöz, ”Bu kampanyanın çok etkili olacağını düşünüyoruz. İhracatçılarımızın da bu kervana katılmalarını bekliyoruz” dedi.

Soykan Parkı’nda öğrencilerin Obama’ya göndereceği kartpostalların satışının da devam ettiğini aktaran Daşöz, ”İki kartpostal hazırlanmıştı, birinin arkasında İngilizce yazılmış bir mektup var. Bunu öğrencilerimiz Başkan Obama’ya gönderiyor. Bu kartı vatandaşlarımız, sevdiklerine göndersin diye hazırladık” diye konuştu.

Barack Obama’nın Türkiye ziyareti sırasında üniversite öğrencileri ile bir araya geldiği toplantıda, ”Çatışma bölgelerine askerlerini gönderen NATO üyesi bir Türkiye, niye Malatya kayısısını Avrupa ülkelerine satamasın” demesi üzerine Malatya Valiliğinin yürüttüğü ”91 Bin Dev Öğrenci” projesi kapsamında bir kampanya başlatılmış, Malatya’daki ilköğretim ve liselerde okuyan 91 bin öğrencinin Obama’ya kartpostal göndermesine karar verilmişti. Kartpostallar geçen cumartesi gönderilmeye başlamıştı.

 

Barack Obama’ya gönderilecek mektupta şunlar belirtildi:

“Sayın; Barack Hussein OBAMA / ABD Başkanı

Sayın Başkan,
Ülkemizi ziyaretiniz bizleri çok mutlu etmiştir. Gezinizin ülkelerimiz ve dünya için olumlu sonuçlar doğurmasını diliyoruz. Biz çocukların en büyük rüyası daha güzel ve daha güvenli bir dünyada yaşamak. Sizin de aynı rüyayı gördüğünüze inanıyoruz. İstanbul konuşmanızda Türkiye kayısısından bahsetmeniz bizleri çok heyecanlandırdı. Bizler, dünyanın en çok kayısı üreten ilinde yaşıyoruz: Malatya. Bundan dolayı ilimize “Dünya Kayısı Başkenti” diyoruz. Siz sağlıklı, enerjik, zeki, pozitif ve iyi kalpli bir
insansınız. Bütün bunlar, kayısının da yararları olarak gördüğümüz özelliklerdir. Bundan dolayı çok beğenilen “gün kurusu” kayısımıza “APRICOBAMA” lakabını koymayı uygun gördük. Umarız bizi hoş görürsünüz. Bizler, Malatya’da ilkokullarda ve liselerde eğitim gören 91 BİN DEV ÖĞRENCİ’yiz. Yürüttüğümüz projelerle sevgi, dostluk, demokrasi, eğitim, çevre vb. konularda yararlı çalışmalar yapıyoruz. Bütün bunları yaparken tıpkı sizin gibi düşünüyoruz. “YES, WE CAN” Ülkemizi ziyaret ettiğiniz ve geleceğe yönelik umutlarımızı arttırdığınız için size teşekkür ederiz. Bir gün sizi ve ailenizi Malatya’da görmek ümidiyle. En iyi dileklerimizle.”

 

Bu yazımızı okuyan 1.200. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir