National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2009

National Geographic Society, yerel edisyonların da işbirliğiyle, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın dördüncüsünü düzenliyor. Uluslararası yarışmanın ilk adımı olan Türkiye ayağına, okurlar üç ayrı kategoride fotoğraf sunarak katılabilecek: İnsan, Gezi-Kültür ve Doğa. Dünyanın en güzel fotoğrafı için. National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2009.

National Geographic Society, yerel edisyonların da işbirliğiyle, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın dördüncüsünü düzenliyor. National Geographic dergisinin tüm dünyaya yayılmış 10 milyonlarca okuruna ulaşacak yarışmada, üç kategoride büyük ödülü kazananlar National Geographic Society’nin Washington DC’de bulunan Merkezi’ne bir gezi kazanacak.

Uluslararası yarışmanın ilk adımı olan Türkiye ayağına, okurlar üç ayrı kategoride fotoğraf sunarak katılabilecek: İnsan, Gezi-Kültür ve Doğa. Ayrıca okurlar “Cesaretin Fotoğrafı” konulu Eureko Sigorta Özel Kategorisi için de fotoğraf gönderebilecek. Yarışmanın Türkiye finalinin birincileri Aralık 2009 sayısında ilan edilecek ve fotoğrafları büyük finalde yarışmak üzere Washington’a gönderilecek.

Uluslararası finalde üç kategoride büyük ödüle layık görülecek finalistler, tüm masrafları karşılanarak National Geographic Society’nin Washington’daki genel merkezinde 4 gece 5 gün ağırlanacak. Uluslararası yarışmayı kazananlar en geç National Geographic Türkiye’nin Şubat 2010 sayısında ilan edilecek

Yarışmanın Türkiye jürisinde Ara Güler (Foto muhabiri), Michael Yamashita (National Geographic fotoğrafçısı), Cem Aydın (Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü), Oğuz Haksever (NTV program yapımcısı) ve Kemal Nuraydın (National Geographic Türkiye) bulunuyor.

Tüm kategori birincilerine Sony Alpha DSLR-A700 model fotoğraf makinesi, her kategorideki ilk üçe ise 3 yıllık NG Türkiye üyeliği ve NTV Yayınlarından kitap seti verilecek.

Yarışma Katılım Kuralları

Kimler Katılabilir?

Yarışma, National Geographic çalışanları ile yarışmayla herhangi bir şekilde bağlantısı olanlar hariç 18 yaşını doldurmuş tüm National Geographic okurlarına açıktır.

Kategori

Uluslararası Yarışma, İNSAN, GEZİ-KÜLTÜR VE DOĞA olmak üzere 3 kategoride düzenlenmiştir ve kategori birincileri ödüllendirilecektir.
Ayrıca yarışma sponsoru Eureko Sigorta tarafından Türkiye ile sınırlı olmak üzere CESARETİN FOTOĞRAFI konulu bir Özel Ödül de verilecektir.

Kurallar

Bir yarışmacı uluslararası kategorilere toplamda en fazla 6 fotoğraf ile katılabilir, bu fotoğraflar tek bir kategoride olabileceği gibi 2 ya da 3 kategori toplamı da olabilir.
Cesaretin Fotoğrafı kategorisine ise en çok 2 fotoğrafla katılınabilir. Gönderilecek fotoğraflar son 2 yıl içinde çekilmiş olmalı ve daha önce herhangi bir National Geographic Society yarışmasında ödül almamış olmalıdır. Her fotoğrafa açıklayıcı bir fotoğraf altı bilgisi eşlik etmelidir.

Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öge eklenmiş ya da varolan ögelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Ancak, fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış ve elle rötuşlanmış fotoğraflar kabul edilir. Bilgisayar programı yardımıyla oluşturulan HDR veya panoramik fotoğraflar, aynı zaman diliminde çekilmiş olmalıdır. Ancak fotoğrafların bu tür bir işlemden geçmiş olduğu katılım
formunda belirtilmelidir.

Katılım

Katılım renkli ya da siyah beyaz dijital fotoğraflarla olacaktır. Fotoğraflar dijital çekilmiş olabileceği gibi film ya da opaktan tarama da olabilir. Lütfen kart baskı göndermeyin. Dijital dosyalar CD, DVD veya USB flash diske kaydedilip gönderilebilir. Dijital dosyalar JPEG ya da RAW formatında ve kısa kenarı en az 2000 piksel (en az 4 megapiksel) olmalıdır. Her bir kategorinin fotoğrafları o isimde açılacak ayrı bir klasöre konmalıdır.

ilgili klasör içerisine konacak metin ya da Word belgesi içine yarışma kategorisi, başvuru formundaki sıra numarası, ad, soyad, adres ve telefon numarası ve fotoğrafa ilişkin en az bir cümlelik açıklayıcı bilginin yazılması gerekmektedir.

Gerekli bilgiler, bir fotoğraf programı kullanılarak fotoğrafın içine de girilebilir. Dergide yer alan katılım formu da ayrıca doldurularak fotoğraflarla birlikte aynı zarf içinde gönderilmelidir. Katılım formunun fotokopisiyle yapılan başvurular kabul
edilmeyecektir.

Fotoğrafların yer aldığı CD, DVD vb. medyanın zarar görmemesi için uygun şekilde paketlenmeleri önerilir. Bu medyaların zarar görmesi nedeniyle bilgisayarda
okunamaması halinde National Geographic herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
Fotoğraflara Mac OS X tabanlı bilgisayarda bakılacağı için Windows tabanlı bilgisayarlarda hazırlanacak disklerin Hibrid olarak yazılması gerekir.

Başvuru Adresi

NATIONAL GEOGRAPHIC
Uluslararası Fotoğraf Yarışması
Eski Büyükdere Caddesi USO Center
No:61 Maslak, 34398 İstanbul

Değerlendirmeye 31 Ekim 2009 tarihine kadar ulaşan fotoğraflar alınacaktır. Fotoğraflar, jüri tarafından yaratıcılık ve fotoğraf kalitesi kriterlerine göre eğerlendirilecektir. Ulusal yarışmada dereceye girenler, National Geographic Türkiye’nin Aralık 2009 sayısında ilan edilecektir. 3 kategori birincisi fotoğraf ABD’deki uluslararası yarışma finaline gönderilecektir. Uluslararası yarışmada dereceye girenler en geç National Geographic Türkiye’nin Şubat 2010 sayısında ilan edilecektir.

Diğer Hükümler

Göndereceğiniz fotoğrafların tüm yasal hakları sizde olmalıdır. Dereceye girenlerden fotoğrafın kullanım haklarını devrettiklerine dair bir beyanı imzalayıp belli bir süre içerisinde göndermeleri istenecektir, bunun yapılmaması diskalifiye nedenidir. Bu durumda o kategori için ödül, belirlenecek diğer bir katılımcıya verilir. Kazanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal diapozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde National Geographic’e gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.

Süreci hızlandırmak için orijinal dijital dosyaların da ilk çekildikleri haliyle aynı diskte “Orijinal dosyalar” adıyla açılacak ayrı bir klasöre konulması önerilir. Kazananlar, fotoğraflarının National Geographic’in gelecek sayılarında veya ilgili diğer ürünlerinde, editoryal, ticari,reklam veya promosyon amacı ile, herhangi bir ödeme yapılmaksızın National Geographic Society, Doğuş İletişim veya yetkilendirdikleri iş ortakları tarafından basılı veya elektronik ortamda yayımlanmasına izin vermeyi kabul eder.

Fotoğrafların yayımlanması sonucu doğabilecek herhangi bir yasal sonuçtan katılımcı sorumlu olacaktır. Dereceye giren fotoğraflarda yer alan tanınabilir kişilerin onayının alındığına dair model ibranamesi talep edilecektir. Örnek model ibranamesi için tıklayınız

Lütfen Dikkat

Yarışmaya katılan hiçbir fotoğraf geri gönderilmeyecektir. Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul
etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar diskalifiye edilecektir.

Yarışmaya son katılım tarihi 31 Ekim 2009.

Ayrıntılar ve katılım koşulları National Geopraphic Türkiye’nin Ağustos sayısında ve internet sitesinde yer alıyor.

Kaynak: ntvmsnbcNational Geographic

Bu yazımızı okuyan 1.132. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2009

 • 12 Ekim 2009 tarihinde, saat 20:51
  Permalink

  Disklerin HİBRİD OLARAK YAZILMASI demek ne demek ???
  Anlamadığım nokta, neden insanlar yabancı bir kelimeyi yada kullanımı açıklamaz ???
  DİSKİN HİBRİD OLARAK YAZILMASI NE DEMEKTİR ? Bunu bilen var mı ??? Tarif ederse seviniriz…

  Saygılarımla,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir