Gençlere meslek sahibi olma fırsatı

Avrupa Birliği fonlarından sağlanan kaynak ile vasıflı eleman eksikliğinin giderilmesi planlanıyor. Keçiören Belediyesi, Avrupa Birliği fonlarından sağlanan 88 bin Euro’luk bütçeyle düzenlediği, ”Çanta Üreticisi Yetiştirme Projesi” ile gençlerin meslek sahibi olmasını hedefliyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işsizliğin en önemli sorunlardan biri haline geldiğini söyledi. Bu çerçevede istihdama yönelik olarak Keçiören’de düzenledikleri projeyle işsizlik ve vasıflı eleman eksikliğinin giderilmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini bildiren Ak, ”Çanta Üreticisi Yetiştirme Projesi”nin hayata geçirildiğini belirtti.

Avrupa Birliği fonlarından sağlanan 88 bin avroluk bütçeyle gerçekleştirilen projeyle gençlerin meslek sahibi olduklarını ifade eden Ak, şunları kaydetti:

”Proje Kalaba Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Kalaba Kız Meslek Lisesi tarafından, Keçiören Belediyesi, Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası ile Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle yürütülüyor. Kursiyerlerin yüzde 75’inin istihdam edilmesinin hedeflendiği proje kapsamında, kursiyerlere modern çanta yapım tekniği, kişisel gelişim, girişimcilik, iş güvenliği, iş organizasyonu, iletişim, meslek etiği, standardizasyon, kalite kontrol, iş kazaları, ithalat ve ihracat konularında eğitim veriliyor.”

Ak, eğitimin sonuna gelen kursiyerlerin ayakkabı ve çanta üretimini yerinde görmek üzere Ayaş Açık Cezaevi’ni ziyaret ederek buradaki atölyelerde ve satış stantlarında incelemelerde bulunduklarını bildirdi.

”MESLEĞE SAHİP OLMANIN ÖNEMİ…”

İşsizlerin çoğunluğunun vasıfsız işçilerden oluştuğu göz önüne alındığında bir mesleğe sahip olmanın öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Ak, çağdaş belediyecilik anlayışı çerçevesinde sosyal kalkınma, eğitim ve kültürel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla bu projeye destek verdiklerini sözlerine ekledi.

Proje kapsamında eğitim alan kursiyerler de ”çanta üretiminin” her aşaması konusunda bilgi sahibi olduklarını belirterek, bunun kendilerine istihdam açısından katkı sağladığını dile getirdi.

Kaynak: haberturk

Bu yazımızı okuyan 870. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir