Kariyer Genç

Meslek erbabını tanımlarken bir mavi, bir de beyaz yakalılar dedik yıllarca. Şimdi onlara bir de turuncu kravatlıları eklemek gerek. Yeni bir sınıfla tanışıyor iş dünyası. Kariyer planında rotayı iş dünyasının tepe noktalarına doğru çizen üniversite öğrencileri ve yeni mezunları tanımlıyor ‘turuncu kravatlılar’. Eğitimlerini, birikimlerini, yeteneklerini iş dünyasının güçlü temsilcilerine sunmak üzere sanal bir insan kaynakları platformunda bir araya geliyorlar. Bu buluşmaya ev sahipliği yapan platformun adı ise www.kariyergenc.com.

Eczacıbaşı, Sabancı, Zorlu, Henkel, Procter & Gamble, Vodafone, gibi lider firmalarda iş sahibi olmak isteyen üniversiteliler ya da yeni mezunlar, sitedeki ‘Genç Yetenekler Havuzu’na bir CV atıyor. Firmalar da bu havuza dalıp ihtiyaç duyduğu genç potansiyele ulaşıyor.

www.kariyergenc.com internet sitesinde sistem şöyle işliyor: Üniversiteli ve yeni mezunlar CV’lerini doldurduktan sonra otomatik olarak Genç Yetenekler Havuzu’na kaydoluyor. Gençler CV’leriyle birlikte sitedeki dönemsel, yarı zamanlı, staj ve yeni mezun iş ilanlarına başvuru yapabiliyor. Bütün bunların dışında şirketlerin gençlere kendilerini ifade edebileceği kariyergenc.tv gibi alanlar da var. Kariyergenc.tv, şirketlerin yöneticileriyle yapılmış röportajları, kurumsal videoları içeren çevrimiçi bir kariyer kanalı. Üniversiteli ve yeni mezun bir genç iş başvurusu yapmadan bu videoları izleyebiliyor. Hatta şirket yörneticileriyle yapılmış röportajları okuyabiliyorlar. Böylece şirketi daha iyi tanıyarak bilinçli bir başvuruyu yapabiliyor. Bunun yanında sitenin kariyer alanında uzman yazarları gençlere yol gösteren yazılar kaleme alıyor. Merak edilen sorulara cevap veriyorlar.

KariyerGENÇ’i kuran ekip 19 genç girişimciden oluşuyor. Hepsi de lisans veya yüksek lisans öğrencisi. Hatta Genel Müdür Nurettin Özdoğan, bu yaza Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olarak giriyor. Nurettin Özdoğan, iş dünyasının ‘mavi ve beyaz yaka’ kavramlarına ‘turuncu kravatlılar’ isminde yeni bir kavram hediye etme adına yola çıktıklarını ifade ediyor. Özdoğan’a göre üniversiteli ve yeni mezun gençlerin simgesi artık turuncu kravat olacak. Türkiye’de bir ilki temsil ettiklerini belirten Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Klasik işe alım portallarında hemen hemen her sektöre her yaş grubuna hitap ediyor. Ancak biz de kitle çok net: Üniversiteli ve yeni mezun.

Burada yeni mezunu açmak gerekiyor. Artı 2 yıl. Yani şu anda 2009 yılındaysak 2007 mezunu sistemimize girebilirken 2006 mezunu giremiyor.” Özdoğan, halihazırdaki insan kaynakları sitelerine göre pek çok farklılığı barındırdıklarını dile getiriyor. Dünya çapındaki başarılı örneklerden esinlendiklerini belirten Özdoğan, şöyle konuşuyor: “Başarılı örnekleri Türkiye’ye uyarlamakla beraber daha önce hiç denenmemiş yöntemler de geliştirdik. Mesela arama teknolojisinde hiç denenmemiş bir model uyguladık. Özetle hem şirketler hem de adaylar kalabalıklar içinde kaybolmayacaklar.” Ekip olarak gençlere rol model olabilecek bir başarı hikayesi yazmak istediklerini sözlerine ekliyor Özdoğan. “Tekrar tekrar okunmaya değer bir başarı hikayesi.” diyor

Bu yazımızı okuyan 1.656. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir