Fotoğraf Nedir ?

Merhaba arkadaşlar Ben Yülselen ERDAL sitemizin yeni fotoğraf editörüyüm bu ilk yazıma ‘fotoğraf nedir’ adlı yazımla başlıyorum, bundan sonra sizlere sergiler, fuarlar, fotoğrafçılar ve yeni çıkan fotoğraf makinaları gibi fotoğrafa dair herşeyi sizlerle paylaşacağım. Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir. Kelime Yunanca ışık anlamına gelen “photos” ve yazı anlamına gelen “graphes” kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir. Fotoğrafçılık uluslararası bir dildir ve modern hayatta üçüncü bir göz vazifesi görür. Fotoğrafçılık bakmakla görmenin ayrı ayrı şeyler olduğunu kanıtlar. Fotoğraf bugünkü gelişme devrinde bir bilim ve diğer bilim kollarının da hiç şüphesiz ki en büyük yardımcısıdır.

TARİHÇESİ

Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fotoğraf tarihi karanlık kutu içinde görüntü elde etmenin tarihi olduğu kadar, bu görüntüleri fotokimyasal yollarla saptamanın da tarihidir. Sekizinci yüzyılda Cabir İbni Hayyam adlı bir Arap’ın Gümüş Nitrat’ın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. asırda büyük sanatçı Leonardo da Vinci’nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır.

Sanatçılar Rönesans devrinde karanlık kutuyu buldular. Böylece, ışığın girdiği ufak bir delik aracılığıyla karanlık kutunun öbür ucunda konunun ters çevrilmiş bir görüntü görebiliyordu. 18. yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna da buzlu cam konularak görüntü kutunun dışında görülebilir hale getirildi. Işığın kimyevi maddeler üzerindeki etkisi ve gümüş tuzlarının görüntü sapma duyarlılığı 200 yıl önceden biliniyordu. 1725 yılında, kireç ve gümüş nitrat sürülmüş bir kağıt üzerine bir şekil konulup güneşe tutulduğunda kağıt üzerinde bu şeklin bir görüntüsünün meydana geldiği görülmüştür.

19. yüzyılın başında kağıt, gümüş nitrat çözeltisine batırılarak negatiflerin elde edilmesi başarıldı. Fotoğrafçılığın ilk ve esaslı gelişmesi, vernikle saydam hale getirilmiş olan kağıt üzerindeki bir görüntünün kalay levha üzerine getirilmesidir. Daha sonra, Yuda Bitümü ile kaplanmış kalay levha üzerine düşürülen bir görüntüde güneş ışığı düşen yerlerin beyazlaştığı görülmüştür. Niepce ile başlayan fotoğraf çalışmaları 1829 da Jacques Mande, Daugerre ile birleşip 1837 de Daugerreotype’ı ortaya koymalarıyla birden gelişim göstermeye başladı. Bu işlem gümüşle karıştırılmış bakır bir levhanın sünger tozu ve zeytinyağı ile silindikten sonra 1/16 oranında su ve nitrik asit birleşiminde yıkanıp hafif bir ateşte ısıtılmasını ve ikinci defa nitrik aside batırılmasını gerektiriyordu. Böylece hazırlanan levha iyoda batırılıp makineye yerleştiriliyor, ışık durumuna göre 5 ile 40 dakika poz veriliyordu.

Elde edilen görüntü 47.5ºC ısıdaki cıvayı kapsayan bir tepsinin içine konulana kadar ortaya çıkmıyordu. 1840 yılında ışığı 16 kere fazla geçiren bir mercek kullanılarak poz süresi düşürüldü. Daugerre tipi ile elde edilen görüntü çok net olmakta ise de gümüş bakır karışımı levhanın kolayca kırılması ve bu yönden çok pahalı olması fazla gelişmesini önledi. Aynı süreler içinde Henry Fox Talbot bir takım kimyasal maddelere batırılmış kağıtlar üzerinde görüntü elde etmeyi başardıysa da yavaş yavaş kararması ve görüntünün net olmaması nedeniyle kolayca unutuldu. Ancak Talbot’un bu buluşu için ilk defa “FOTOĞRAF” kelimesi kullanılmıştır. Bir süre sonra da negatiflerin pozitife çevrilmesi başarılmıştır.

Böylece modern fotoğrafçılığın temeli atılmıştır. Daha sonra fotoğraf kağıtları, yumurta akına batırılarak pürüzsüz bir yüzey elde edilmiştir. Ancak bu yöntem ayrıntıları ortaya çıkarmakta başarısız olmuştur. Yumurta akının iyotlaşması ise başarılı sonuç vermiştir. Bundan sonra ıslak levha yöntemi daha donra da kuru levha yöntemi bulunmuştur. Bu tarihlerde bir fotoğraf çekebilmek için ulaşılabilmiş en büyük poz süresi 1/25 saniye idi. 1852 yılında George Eastman, Kodak makinelerinde 10 poz çekebilen bromür kaplı Jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürerek çok büyük aletler taşıması gereken fotoğrafçıya kolay hareket imkanı sağladı. Fotoğraf çekildikten sonra makine fabrikaya gönderiliyor ve jelatin film kağıttan ayrıldıktan sonra bir cam üzerine yerleştiriliyor ve sonra yeniden makineye film doldurularak sahibine iade ediliyordu. 1870 de Hermann Vogel emülsiyonları muhtelif banyolara batırılarak duyarlılıklarını arttırma yolunu buldu. 1880 yılında kırmızıya karşı duyarlılığı çok sınırlı olan ortokomatik filmin yanında, pankromatik filmler ortaya çıktı. Fotoğraf 19. ve 20. asırda değişik astigmat merceklerin, selüloz asıllı filmlerin kullanılması, fotoğraf makinesi ve film sanayinde gelişmelerle günümüzdeki durumuna geldi.

İYİ BİR FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN

İyi Bir Fotoğraf Çekebilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar…

1. Işık

2. Doku

3. Ritim

4. Armoni

5. Kontrast

6. Perspektif

7. Netlik

8. Hareket

9. Zamanlama

10. Efekt Filtreleri

Fotoğraf Editörü: Yükselen ERDAL

Bu yazımızı okuyan 1.032. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

6 thoughts on “Fotoğraf Nedir ?

 • 16 Haziran 2009 tarihinde, saat 09:43
  Permalink

  Meraba Yükselen yeni görevin hayırlı olsun başarılar diliyorum günümüzde fotoğraf’a ilgi duymayan yoktur heralde insanların hobisi ilgi duyuyorlar, bende amatör olarak fotoğraf çekimleri yapıyorum Canon 20 D kullanıyorum, yazının sonun da iyi fotoğraf çekmek için kısa notlar yazmışsın hepsi çok güzel benim de özellikle üzerinde durduğun iyi fotoğraf için en başta ‘IŞIK’ geliyor yazılarını takip edeceğim…

 • 16 Haziran 2009 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  fotoğraf konusunda Cabir İbni Hayyam’ın büyük çalışmaları olmuştur alt yapıyı hazırlamıştır, Leonardo da Vinci ve George Eastman’de geliştirmişlerdir, bu arada yükselen ilk yazınmış daha önce de güzel fuar ve yarışmalar güncel olarak yazılıyordu seninde daha iyi başarılı bir şekilde sürdüreceğine inanıyorum…

 • 16 Haziran 2009 tarihinde, saat 16:48
  Permalink

  Fotoğrafı en baştan ele almak eminim ilgilenen arkadaşlara iyi bir kaynak olur.Yazılarının devamını bekliyoruz yükselen kardeş. Hayırlı olsun.

 • 17 Haziran 2009 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  yükselen hanım sitemize hoşgeldiniz umarım sizlerle güzel vakit geçirebiliriz. gerçekten daha ilk yaznızda bu işi ne kadar çok sevdiğiniz belli oluyor. ayrıca “fotoğraf nedir” şeklinde yazınıza başlamışsınız.bence bu konuya başlanabilecek en güzel ve en baş konu diyebileceğim yerden başlamışsınız yazınıza bu giriştir. gerçekten çok hoşuma gitti yazılarınızın devamını bekliyoruz. saygılar…

 • 20 Haziran 2009 tarihinde, saat 16:32
  Permalink

  yorumlar için herkese çok teşekkür ederim…Umarım yüzünüzü kızartmam ve emin olun yazıların devamı gelecek… Admin fotoğraf çekerken tek bi kareyi ölümsüzleştirmiyorsun o anı da ölümsüzleştirmiş oluyorsun onun için fotoğraf basit birşey gibi görünsede ustalık ister… fotoğraftaki doğallığı değiştirme olur mu bu photoshoplar falan fotoğrafın özelliğini bozuyor… teşekkür ederim herkese.

 • 23 Haziran 2009 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Yükselen hanıma katılıyorum.Gerçekten de fotoğraf çekmek kolay gibi gözüksede aslında çok zordur.Kadrajı düzgün ve doğru şekilde ayarlamak,3/1 kuralına uymak gibi daha bir çok kural vardır.Fotoğraf çekerkende titreme olmaması için dikkat edilmesi gereken konu,çekmeden önce derin bir nefes alıp çekmektir.Ayrıca fotoğrafların üzerinde oynama yapmak da hiç doğru değil.
  Fotoğraf çekmek çok güzeldir.
  Bol ışıklı günler dilerim herkese…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir