GencizBiz Gençlik Dergisi Yayın Hayatına Başladı

Yayın hayatına yeni başlayan gençlik dergisi GencizBiz, “Kim demiş dergicilik öldü diye” sloganıyla çok iddialı bir çıkış yaptı. İlk sayısı yayınlanan dergi bakın denildiği kadar iddialı mı? Üsküdar Gençlik Merkezi’nin koordinasyonunda yayın hayatına hazırlanan “GencizBiz” dergisinin ilk sayısı çıktı. Gençliği ilgilendiren, kültür, düşünce, spor, teknoloji, portre, tarih, kariyer planlama, medya ve edebiyat alanında özgün dosya ile röportajlara yer vermeyi hedefleyen dergi, her sayısında farklı bir kapak konusu ile okuyucularının karşısına çıkacak. Üniversite ve lise çağındaki gençleri hedef kitle olarak seçen derginin Genel Yayın Yönetmenliği’ni İsmihan Şimşek yapıyor. Yayın kurulunda ise, Ayşe Şahinboy Doğan, M. Zübeyir Koçulu, Gülizar Sönmez, Ersin Çelik ve Halit Ömer Camcı yer alıyor.

Dergi aynı zamanda derginin imtiyaz sahibi olan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın, gençlere yönelik sohbet tadında köşe yazısı ile okuyucularını karşılıyor. Derginin yayın danışmanlığını ise Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen üstleniyor.

Fotoroman Özleyenlere…

GencizBiz, ilk sayısının kapak konusu olarak dünyadaki müzisyenlerin protesto kültürünü derinlemesine ele aldı. M. Zübeyir Koçulu imzalı dosyada bugüne kadar savaşları ve çeşitli toplumsal olayları protesto eden müzik grupları inceleniyor.
Dergi, 70’lerin sonu ve 80’lerin ortalarına kadar Türkiye’de büyük bir ilgiyle takip edilen fotoroman yayıncılığını genç nesillerle buluşturmak için önemli bir misyonu da üstlenmiş.
Ayşe Şahinboy Doğan’ın, 120 ve O… Çocukları gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Murat Saraçoğlu ile Salacak’taki mahalle kültürü üzerine yaptığı fotoroman söyleşi derginin ilgiyle takip edilecek bölümlerinden.

Erhan Afyoncu GencizBiz’de

GencizBiz Dergisi’nin ilk sayısında tarihçi Erhan Afyoncu Osmanlı’da gençlerin eğitim hayatını anlatırken, genç nesillerin ilgiyle takip ettiği yazar Murat Menteş ile konser alanlarını dolup taşıran Karedeniz müziğinin misyon sahibi grubu Karmete’nin solisti Resul Dindar röportajına da yer veriliyor.

Gülizar Sönmez’in öğrenci bütçesiyle, İstanbul’da çaysız ve simitsiz mönülerin hangi mekanlarda bulunabileceğine ilişkin araştırması ile kendisi de üniversite öğrencisi olan Ayşegül Duman ‘ın üniversiteler için hazırladığı “eğitim ve kariyer planı” dosyası da GencizBiz Dergisi’nin ilk sayısında okurlarını bekliyor.

Ünlü fotoğrafçı Halit Ömer Camcı’nın dünyanın birçok noktasında görüntülediği sokak müzisyenlerini anlattığı gezi-yorum yazısı dikkat çeken dosyalar arasında.

Kısa film üzerine yaptığı program ve haberciliğiyle bilinen Ömer Sevimli GencizBiz’de “kısa film” dünyasından önemli yapıt ve detayları bildirirken, Ersin Çelik de televizyon programları ve dizilerde gördüğü tezatlıkları TEZAT TV’de irdeliyor.

Bu yazımızı okuyan 1.226. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir