Norveçli Terörist Azılı Türk ve İslamiyet düşmanı çıktı

Azılı Türk ve İslamiyet düşmanı çıktı. İnternette yayınladığı 1518 sayfalık metinde 730 kez Türk ve Türkiye ifadesi geçiyor. Patlattığı bomba ve yaptığı katliamla 93 kişiyi öldüren Norveçli’nin olaydan 6 saat önce internete 2006’dan beri yazdığı Türk ve Müslüman karşıtı terör manifestosu koyduğu anlaşıldı. Soğukkanlı katil Anders Behring Breivik ifadesinde, “Fikirlerimi anlatmak için bu gerekliydi. Terör kitleleri uyandırma aracıdır. Dünyanın gördüğü en büyük canavar olmak istiyordum” dedi.

Çok radikal fikirleri vardı. Büyük bir İslam ve Türk karşıtıydı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınması durumunda Avrupa’nın İslamlaşacağını düşünüyor ve buna karşı yeni bir haçlı savaşı ilan edilmesi gerektiğine inanıyordu. Ancak bu fikirleri çok ilgi çekmiyordu. Aşırı sağcı örgütlerle bağlantısı vardı. Ama o daha geniş kitlelere ulaşma amacındaydı. Fikirlerini 2006 yılından beri yazdığı bir manifestoda toplamıştı. 2009 yılında kararını verdi. Tüm dünyanın ilgisini çekecek bir eylem gerçekleştirecekti. İnternette yayınladığı 1518 sayfalık metinde 730 kez Türk ve Türkiye ifadesi geçiyor.

Katilin Hazırladığı Video

Knights Templar 2083 by Anders Behring Breivik – Oslo killer from Oswald Guadalupe on Vimeo.

The video that Anders Behring Breivik posted on YouTube before he attacked Oslo City with a bomb who killed 7 people, and atferwards killed almost 90 youth people at Utøya outside Oslo.

ATATÜRK’E SAYGI DUYUYOR

Saygı duyduğu liderler arasında Atatürk de var ama “Atatürk yaklaşımı başarısız oldu” diyor. Türkiye’nin giderek İslamlaştığını söyleyerek NATO’dan çıkarılmasını istiyor. Türkler’in Selçuklular’dan bu yana Hristiyanlar’a katliam uyguladığını iddia ediyor. Breivik, internette 12 dakikalık bir video kaydıyla birlikte yayınladığı terör manifestosunu eylemden 6 saat önce Facebook’tan tanıdığı 7 bine yakın insana gönderdi. Video görüntüsünde Selçuklular’ı, Osmanlılar’ı, Türkiye’yi ve Türkler’i ağır ifadelerle suçladı. Biyografisinde ise Türkiye’yi ziyaret ettiği görülüyor.

Yeni bir Haçlı Seferi olsun

Breivik, “Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi 2083” adını verdiği menifestosunda Avrupa’nın İslamlaştığını savunarak yeni bir Haçlı Seferi çağrısı yapıyor. Avrupa’da Müslüman nüfusunun yoğun olduğu ülkelerin listesini çıkaran Norveçli’ye göre ilk hedef alınması gereken ülke Fransa.

Selçuklular ile başlıyor

Norveçli’nin manifestodaki en büyük söylemi, Müslümanlar’ın ve özellikle de Türkler’in yüzlerce yıldır Hristiyanlar’a karşı zulüm uyguladıkları ve kendilerinden farklı dinden olan kişileri katlettiği şeklinde. Bunu anlatmak için yüzlerce sayfa yazı yazan saldırgan Selçuklular’ın Anadolu topraklarına gelmesiyle başladı.

Hristiyanlar’ın nüfus tablosu

Eylemci, Anadolu’da Hristiyanlar’a yönelik yüzlerce yıldır devam eden bir sürgün politikası olduğunu ispat etmek için 1300’lü yıllardan günümüze Anadolu topraklarında yaşayan Hristiyanlar’ın oranını gösteren bir tabloyu da manifestosuna ekledi. Buna göre 1300’lerde yüzde 95 olan Hristiyanlar’ın oranı yüzde 3’e geriledi.

Kazıklı’ya övgü var

Breivik, Fatih’in İstanbul’u fethettikten sonra Avrupa’ya yayılma amacı güttüğünü belirttikten sonra, kendisine gönderilen Osmanlı elçilerini de kazığa oturttuğu için Kazıklı Voyvoda unvanını alan Vlad Tepes’e övgüler yağdırıyor. Papa’nın 1459’daki Haçlı Seferi çağrısına tek olumlu yanıt veren -ve 50 bin Osmanlı askerini öldüren Avrupalı liderin de o olduğunu belirtti.

‘Soykırım’ ve Sevr

Manifestoda Türkler’in Hristiyanlara karşı “katliamları” anlatılırken en geniş yerlerden biri Ermeni iddialarına ayrıldı. Türkler’in 1.5 milyon Ermeni’yi katlederek soykırım yaptığı iddiası anlatıldıktan sonra Enver ve Talat Paşa ile Atatürk’ün katliamı kabul ettiğini gösteren sözde ifadeleri de metinde yer aldı. Kurtuluş Savaşı’nı Yunan soykırımı olarak nakleden Breivik, Sevr anlaşmasının Avrupa’nın baskısıyla yürülüğe konması gerektiğini savunuyor.

‘Türk hoşgörüsü yok’

Türkler’in dünyada hoşgörülü insanlar olarak tanındığını hatırlatan Norveçli, “Türkiye’de taşrada bir kente üzerinde haç sembolü olan bir kıyafetle gidin bakalım. Dayak yemeniz ya da öldürülmeniz ne kadar zaman alacak?” diye soruyor.

NATO’dan atmalısınız

Norveçli’ye göre Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecinde kendisinin de etkilendiği devlet adamları arasında gösterdiği Atatürk’ün uyguladığı laikleşme yaklaşımı başarısız oldu. Caniye göre Başbakan Erdoğan, Erbakan’ın yolunu izliyor ve Türkiye’yi giderek İslamlaştırıyor. Türkiye’nin AB’ye üye olması Avrupa’nın “Eurabia” olmasına ve İslamlaşmasına sebep olacak. Bu nedenle Türkiye’ye kapılar kesinlikle kapatılmalı. Türkiye NATO’dan atılmalı.

Ergenekon başarısız oldu

Anders Behring Breivik, Türkiye’de ordu gibi bazı güçlerin bu İslamlaşmayı engellemek için darbeler yaptığını da hatırlatarak son darbe girişimi olarak da Ergenekon’u aktardı. Manifestosuna Ergenekon örgütünün bir de kadro yapılandırmasını isim isim koyan Norveçli, şebekenin darbeyi gerçekleştirmekte başarısız olduğunun altını çizdi ve “case study” (vaka çalışması) olarak inceledi.

Arkadaşım Elif’in sonu

Saldırgan ilkokulda Elif adında bir sınıf arkadaşı olduğunu bir gün babasının “Sen Norveçliler gibi oldun” diyerek Elif’i okuldan alıp Türkiye’ye gönderdiğini de nakletti.

ÖLÜMSÜZ OLACAKSIN

Kurduğu şirket aracılığıyla şüphe çekmeden tonlarca gübre aldı. İnternetten elde ettiği formülle bu gübreyi nasıl bombaya çevireceğini öğrendi. Ve daha sonra manifestosuna gün gün eylem gününe kadar yaptıklarını not etti. Norveç’in rahat silah yasaları sayesinde bir Glock tabanca ile otomatik tüfek satın almayı başardı. Ve sonunda beklediği gün geldiğinde, “Yıllardır bu günü bekliyordun. Silahını al bugün ölümsüz olacaksın. Yakalansan da propaganda süreci başlayacak. Mahkemede fikirlerini dünyaya anlatma fırsatın olacak. Hapiste Ulusal Cezaevi Hareketi’ni başlatacaksın” cümlelerini yazdı ve Adaletsever Şovalyelerin Komutanı olarak imzasını attı.

32 yaşındaki Anders Behring Breivik Oslo’daki bombalamanın ardından polis kılığında gittiği Utoya adasında kurşunu bitene kadar yaşları 14-19 arasında değişen tam 87 kişiyi öldürdü. Onlarcasını yaraladı. Kendisini Oslo’daki bombalama olayını araştıran polis müfettişi olarak tanıtarak ada polisini atlattığı, adadaki gençlere patlamayla ilgili bilgi vermek için hepsini çevresine topladıktan sonra silahlarındaki mermileri üzerlerine boşalttığı ortaya çıktı. Dün yaralılardan birinin daha ölmesinin ardından ölü sayısı 88’e yükseldi. Oslo’daki patlamada hayatını kaybedenlerle sayı 93’e ulaştı.

Breivik, dün polisteki ilk ifadesinde amacını gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluydu. “İnsanların fikirlerimi okuması için bunu yapmam gerekliydi. Gaddarca olduğunu biliyorum ama gerekliydi. Terör kitleleri uyandırma aracıdır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın gördüğü en büyük canavar olmak istiyordum” dedi. Eylemi tek başına gerçekleştirdiğini, kimseden yardım almadığını söyledi.

ANNE: GURUR DUYUYORUM

Katilin babası, “Katliamı internetten öğrendim. Şok içindeyim” dedi. Breivik’in babasının, oğlunu 1995’ten beri görmediği ve Fransa’da yaşadığı belirtildi. Saldırganın annesi ise oğluyla her zaman gurur duyduğunu belirterek, terör saldırısı ile ilgili bir bilgisi bulunmadığını söyledi. Annenin de patlama sırasında şehir merkezinde olduğu belirtildi.

Norveç’in başkenti Oslo’da ve yakınındaki adada cuma öğleden sonra 93 kişiyi katleden Anders Behring Breivik, manifestosunda Türkiye’nin AB üyeliğinin desteklenmesini, cihadın desteklenmesi ve Avrupa milletinin yok olması olarak nitelendiriyor. Kuzey Kıbrıs ile Türkiye’nin Doğu ve Batı Anadolu kesimlerinin tekrar Hıristiyanlaştırılması için savaş açılması gerektiğini savunuyor. Norveç katliamcısı, Türkiye’yi de ziyaret etmiş.
Oslo’da 93 kişiyi katleden Breivik’in manifestosu Osmanlı’ya yüzlerce atıfla dolu. Manifesto, Hıristiyan bir köktendincinin bütün tarihi nasıl Müslüman-Hıristiyan çatışması açısından yorumladığını gözler önüne seriyor. 1.518 sayfalık manifestoda Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Türklerinin Breivik için bir fikr-i sabite dönüştüğü görülüyor. Günlüklere göre Norveç katliamcısı, Türkiye’yi de ziyaret etmiş.

Osmanlı tarihini, dini azınlıklar açısından didik didik eden Breivik, Haçlı Seferleri’nin “nefs-i müdafaa”dan kaynaklandığını, Selçuklu ve Osmanlı Türklerinin Hıristiyan alemini fethetme ihtirasına karşı başlatıldığını savunuyor… Tarih boyunca Türklerin milyonlarca Hıristiyan’ı katlettiğini, devşirme sistemi ile yüz binlercesini İslamlaştırdığını uzun uzun iktibaslarla anlatan Breivik, Türkleri dünyanın “en soykırımcı milletlerinden” biri olarak tasvir ediyor. Norveç katliamcısına göre Türk milleti Ermeniler, Rumlar ve Asurilere “soykırım” yaptı.

Tanzimat, Islahat Fermanı, II. Abdülhamid, İttihad ve Terakki dönemi ile birlikte Enver, Talat ve Cemal paşaları uzun uzun analiz eden Breivik, Atatürk’ü de yakından inceliyor. 147. sayfadan 187’ye kadar Osmanlı’yı analiz ettikten sonra bu bölümü şöyle bitiriyor: “Erdoğan’ın Türkiye’yi tekrar İslamlaştırma çabaları şeriatla idare edilecek, cihatla Avrupa’nın tam kalbine kurulacak ülkenin Osmanlı geçmişine dönüşü ile tamamen tutarlıdır. Hem Erdoğan hem 10 yıl önce başbakan olan dindar Erbakan, 1950-1960’tan bu yana devam eden Türkiye’nin İslami sosyal-siyasi uyanışının ileri safhasına işaret eder. Menderes hükümeti oy uğruna Müslümanların dini hissiyatına oynamış; tarikatlara tekrar müsaade etmiş ve cami inşaatlarına hız vermiştir. Türkiye’nin AB üyeliği reddedilmelidir.”

Türkiye için Sevr’i uygulamalıyız

Breivik, 235. sayfadan itibaren ise II. Viyana Muhasarası’nı uzun uzun Hıristiyan perspektiften ele alıyor ve ardından Bosna ve Kosova’yı İslamlaştırdığı için Türkleri tekrar itham ediyor. 313. sayfadan itibaren büyük bir Avrupa Birliği, BM, AİHM düşmanı olduğu ortaya çıkıyor. Bir an evvel AB’nin imha edilmesi gerektiğini savunuyor. 723. sayfadan itibaren Atatürk’le ilgili yorumlar yapan Breivik, “Atatürk yaklaşımının” başarısız olduğunu, ülkenin 1923’ten sonra ordunun gücüyle laik olduğunu, ancak 70-80 yıl sonra “şeriatın” geri geldiğini iddia ediyor. Avrupa’nın kaderinin Türkiye’nin AB’ye üye olup olmayacağına bağlı olduğunu savunan Breivik, üye olması durumunda Türkiye’nin kulübün en büyük ülkesi olacağına işaret ediyor.

Türkiye’nin üyeliğini destekleyen AB yetkili ve milletvekillerine üzerinde haç olan bir tişörtle ülkenin kırsal kesimine gitmelerini tavsiye eden Breivik, bu insanların ya dövüleceğini ya da öldürüleceğini iddia ederek böylece Türk Müslümanlarının ne kadar hoşgörülü olduklarının ortaya çıkacağını belirtiyor. Türkiye’nin üyeliğinin desteklenmesini ‘cihat’ın desteklenmesi ve Avrupa milletinin yok olması olarak nitelendiren Norveç katliamcısı, “Bizi yok etmek isteyen bir ülke ile neden ilişki kuracağız?” diye soruyor. Yeni bir küresel güvenlik örgütünün kurulmasını, bütün Hıristiyan, Budist ve Hindu ülkelerin bu İttifak’a girmesi gerektiğini vurguladıktan sonra “Eğer ABD, Türkiye ve Arnavutluk’u NATO’dan kovmayı kabul ederse NATO hayatını sürdürebilir.” diyor.

‘Avrupa’nın toprak talepleri’ isimli bir altbaşlıkta ise KKTC olarak bilinen toprakların Rumlara, Batı Anadolu olarak isimlendirilen bölgenin Yunanistan’a, Doğu Anadolu olarak bilinen toprakların Ermenistan’a verileceği.

Katilin ismi Anders B. Breivik. 32 yaşında ve bekar. Annesiyle birlikte yaşıyor. Bugüne kadar hiçbir suça karışmamış. Norveç polisinin tanımlamasına göre aşırı sağcı radikal bir Hristiyan olan ve Norveç’in Oslo kentinde dünyaya gelen katil zanlısı 1,90 Boylarında ve sarışın. saldırganın profili, daha önceki herterörsaldırısında Avrupa ve Amerika’nın çizdiği islamcı terörist profiline hiçbir şekilde uymuyor.

Norveç katilinin birtarımşirketi bulunuyor. Ancak bu öyle sıradan bir şirket değil. Breivik Geofarm isimli tarım şirketinin kuruluş amacı yüksek miktarda gübre alıp bombaya dönüştürebilmek.

Katil sosyal medyada da son derece faal.Facebooksayfasında kendisiyle ilgili okuduğu kitaplardan, oynadığı oyunlara kadar birçok bilgi paylaşmış.

 norvec1.jpg

Norveç katili Anders B. Breivik’in anatomisi:

Dini:Hristiyan-

Görüşü: Muhafazakar-

Yaptığı sporlar: Avcılık, vücut geliştirme-

Aktivite: Masonluk (Sitesinde mason locasında çekilmiş resimleri bulunuyor)

Müzik:Klasik&Trance-

Film:300 Spartalı,Gladyatör,Dogville-

Dizileri: Dexter, Caprica, Stargate Univers, The Shield-

Oyunları:World of Warcraft

Okuduğu kitaplar:Prens/Machiavelli, Savaş ve Barış/Tolstoy, İlahi Komedya/Dante, Dava/Kafka, 1984/Orwell, Milletlerin Zenginliği/Adam Smith

Ayrıcatwitterhesabı da olan Norveç katilinin, olayın ardından takipçi sayısı bir anda 1200’e ulaştı. Attığı tek tweet’se 17 Temmuz tarihine ait. O mesaj şöyle; ‘Tek bi inancli insan 100.000 cikarci insana bedeldir.

Senede 45 bin kişi öldürsek yeter’

Anders Breivik, saldırılarındanbirkaç saat önce internette 1518 sayfalık bir manifesto yayımladı. Belge, 1978-1995 yıllarında ABD’de 16 bombalı saldırıda 3 kişiyi öldüren Matematik Profesörü Ted Kaczynskis’in manifestosundan kopya çıktı. “2083: Avrupa bağımsızlık ilanı” başlıklı manifestodan önemli noktalar:

 “Bir yılda B. Avrupa’da öldürülecek çok kültürlü ve marksist sayısı 45 bin, yaralı sayısı 1 milyon olmalı.”

 “Liberalizm ve çok kültürlülük Avrupa Hıristiyan medeniyetini yok ediyor.”

“İslam bir şiddet dinidir. 1999-2083 arası, islamın reddedilmesi için Avrupa’nın iç savaşı”dır.

Breivik manifestoyu Finladiya’nın sağcı liderlerinden Terhi Kiemunki’ye de gönderdi. Politikacı şoke olduğunu söyledi.

Kendini tapınak atlısı ve bir haçlıya benzeten Breivik’in manifestodaki elinde dürbünlü silah ile giysilerinde ‘Markist Avcısı’ yazılı fotoğrafı dikkat çekiyor.

Bu yazımızı okuyan 2.258. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir