En etkili doğal terapi masaj REFLEKSOLOJİ

Leonardo da Vinci’ ye göre, bir mühendislik harikası olan ayaklarımız, beden ve ruh sağlığımızın adeta bir aynası! Refleksoloji’nin tarihi 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu tarihi 12000 yıl öncesi Güney Amerika uygarlığına kadar götüren araştırmalarda vardır.Tarihte Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfedecektir. Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunduğunu savunur.Tıbbi sözlüklere göre “refleks” kelimesi dış etkilere bağlı olmak üzere istemsiz kas kasılması olarak tanımlanır. Ancak “refleks” kelimesi, bu terapinin içeriğinde, bütün organizmanın, kafanın, boynun ve gövdenin küçük bir ekran gibi görülen ayakta yansıması olarak ele alınır.

Refleksolojiyi bugünkü şekliyle beyin dahil olmak üzere tüm organlarımızın el ve ayak tabanlarındaki uzantılarına yani son bulan sinir uçlarını manuel tekniklerle uyarma olarak tanımlayabiliriz.Kısaca sinir sistemimizin el ve ayak tabanındaki periferik sonlanmalarını uyarma olarak tanımı geliştirebiliriz. Refleksoloji, ayaklarda, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına, el ve parmaklarla uygulanan bir baskı tekniğidir.Ayaktan transdermal yolla yapılan her hedefli uyarı öncelikli olarak merkezi sinir sistemini oradan da beyni direkt etkiler bu sayede beyindeki ilgili organ yada böleyi kontrol eden nöronlar arasındaki sinaptik bağlar zenginleşip karmaşıklaşarak görevini daha iyi yapacak seviyeye gelir. Bu yöntemle bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır.

Günümüzde hastalıkların büyük bir çoğunluğu strese bağlıdır. Hastalık kişinin düşünce ve davranışlarının direkt sonucudur. Korku, üzüntü, endişe ve benzeri olumsuz duygu ve düşünceler bedende dengesizlikler yaratır. Dengesini yitirmiş beden verimli çalışamamaktadır. İnsan bedeninin verimli çalışması için sinir akışının kesintisiz olması gereklidir. İşte refleksoloji’de ayak noktalarına uygulanan uyarılarla o noktalarla bağlantılı olan çeşitli guddeler, organlar ve hücrelerde ve sonuçta tüm bedende sinir sistemi düzenli çalışmaya başlar dolaşım düzenlenir.Böylece vücudun kendi kendini tedavi etme gücü ortaya çıkar.

Vücudun dengede kalmasını sağlamak için, her organ ve bez için kan dolaşımı ve sinir sisteminin optimum çalışması çok önemlidir.  Çünkü organlar ve bezler vücudun sağlığı için çalışırlar. Bunların her biri kendi katkısını sağlar ve organizmanın mükemmel çalışmasını sağlarlar.Sinir yumaklarından oluşan bu tel şeklindeki yapılar yani sinir ağları uyarıları merkezi sinir sitemi ile vücudun diğer kısımları arasında getirip götürürler. Bunlar vücudun “tellerini” oluştururlar. Her karmaşık tel sisteminde olduğu gibi burada da kısa devre olabilir.  Kısa devre genellikle, önemli bir organa bağlı önemli bir sinir demetine veya bir sinire yapılan baskıdan kaynaklanır. Gevşeme ile birlikte sinir ve damarlardaki baskı ortadan kalkar, kan dolaşımı iyileşir ve buna bağlı olarak oksijen açısından zengin besin maddeleri vücudun her tarafına yayılır.

Günümüzde refleksoloji  koruyucu sağlık konseptinde bir tedavi olarak görüldüğü gibi sinirlerle ilgili birçok nörolojik problemde ciddi bir destekte sağlayabilmektedir..

refleksoloji

REFLEKSOLOJİNİN EN ÇOK ETKİLİ OLDUĞU PROBLEMLER

MİGREN

BEL-BOYUN FITIĞI

ALT ISLATMA

YÜRÜME VE MATOR BOZUKLUKLAR

SPASTİK BOZUKLUK

GELİŞİM GERİLİKLERİ

OTİZM

KARPALTUNEL-EL BİLEĞİNDEKİ SİNİR SIKIŞMALARI

EKLEM AĞRILARI VE ROMATİZMA

DEPRESYON –ANKSİYETE-PANİK ATAK

FELÇ VE TRAVMALAR

KONUŞMA BOZUKLUKLARI

KABIZLIK VE HAZIMSIZLIK

HORMON SORUNLARI

KAS RAHATSIZLIKLARI…

Refleksoloji seans sıklığı

Refleksoloji  seans sıklığı hastalığın derecesine ve ve hastalığa göre değişir…Kimi problemlerde mesela bir bel fığında bu seans sayısı 20 ile 30 seans sürerken spastik bir çocuğa uygulanan refleksoloji haftada üç dört seanstan bir yıla kadar devam edebilir..Seans süreside yine değişkenlik arz etmekte 20 dakikayla 40 dakika arsında sürebilmektedir…Bu süreyi ancak iyi bir uzman ayarlayabilir.Refleksoloji yan etkileride olabilen bir çalışma olduğu için iyi bir uzman tarafından yapılması gereklidir..Özellikle engelli çocuklarda epileptik potansiyelin yüksekliği ve komplikasyona açık yapıları bunu zorunlu kılmaktadır…

REFLEKSOLOJİ NE SAĞLAR

-Kan dolaşımını düzenleyip lenfatik sistemin çalışmasına katkıda bulunur.

-Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur

– Refleksolojinin dikkat eksikliğine iyi geldiğini algılama, hafıza ve öğrenmeyi kolaylaştırdığını biliyor musunuz?

– Ağrı kesici etkisi vardır özellikle eklem ağrıları ve stres kökenli başağrılarında çok çabuk etki gösterir.

– Hücrelerin iyi şekilde beslenmesini sağladığından yaşlılık belirtilerini geciktirir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara daha dirençli olunmasına yardımcı olunur.

– Stresi azaltmada başarılı etkiye sahip oldoğundan anksiyete ve panik atak bozukluğunda etkildir.

– Vücut organlarının iyi çalışmasını sağlar.

– Ameliyat sonrası vücudun toparlamasına yardımcı olur.

– Kaslar ve tendonlardaki spazmı azaltır.

– Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir busebeble depresyon düzeyini düşürür.

– Hastalık sonrası vücutta toplanan ödemin atılmasına yardımcı olur.

– Hareketsiz yaşam tarzı olan kişilerde olumlu etkiye sahiptir.

– Yağ ve ter bezlerini aktifleştirerek cildin nemlenmesini sağlar.

Kaynak: http://www.refleksoloji.org

Hidayet Akçay

1985 Konya Ereğli doğumlu. ilk ve Orta öğrenimini Konya da Lise öğrenimi Darende de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda Yönetici olarak görev yapmakta. Çeşitli dergi ve haber sitelerinde Turizm alanı ile alakalı yazıları yayınlanmıştır. Hobileri Seyehat ve spor. İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir