Dünya’da nükleer enerji santralleri

Dünya’da nükleer enerji kurulu güç 452 bin megavatı aşabilir. Yazıma başlamadan önce, Ülkemizde neden nükleer enerji santraline ihtiyacımız var bu bir çok kişinin kafasında soru işareti ve bu soru işaretlerine birazda olsa cevaben bu yazımı okuyucularımızla buluşturmak istedim. Dünya genelinde nükleer enerji kapasitesine orta vadede yaklaşık 60 bin megavat daha eklenerek, bu alandaki kurulu gücün 452 bin megavatı aşacağı tahmin ediliyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) verilerinden derlediği bilgiye göre, mevcut durumda küresel çapta 392 bin 238 megavatlık nükleer kurulu güç bulunuyor. Söz konusu kapasite 449 reaktörden sağlanıyor.

Ülkeler bazın da Bu sıralama şu şekilde devam ediyor

1-) Mevcut kapasitede en yüksek kurulu güç 99 bin 868 megavat ile Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yer alıyor.

2-) Fransa 63 bin 130 megavat ile ikinci sırada gelirken,

3-) Japonya da 39 bin 752 megavatlık nükleer kurulu güce sahip.

Dünya genelinde mevcut nükleer kurulu güç toplam 31 ülkede 392 bin 238 megavata ulaşıyor. Halen nükleer enerjide kurulu güce orta vadede inşaat halindeki 59 bin 917 megavatlık 60 reaktörün eklenmesi öngörülüyor. Oluşacak yeni kapasitenin 20 bin 500 megavatı Çin’de inşa halindeyken, Rusya’da 5 bin 468 megavat, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise 5 bin 380 megavatlık kurulu güç orta vadede devreye alınacak. Böylece dünya nükleer enerji kurulu gücünün 4-5 yıllık dönemde 452 bin 155 megavata ulaşması öngörülüyor.

Peki ülkemizde kurulacak olan ilk nükleer santral kaç Megavatlık ve kaç reaktörden oluşacak?

Mersin Gülnar da kurulacak olan, Akkuyu nükleer santral 4 reaktörden oluşacak, ilk reaktör 1200MW kapasiteli yani ilk ünite 2022 yılında devreye alınması planlanıyor ve diğer üniteler 1 yıl arayla devreye alınıp 2025 yılında tam kapasiteye ulaştığında 4800MW kapasiteye ulaşacak..

Not: Çok büyük avantaj ve gücün yanısıra tabikide çok büyük sorumluluk ve tehlikeyi de beraberinde getirecek buda bir gerçek..Fakat gereken güvenlik ve tedbirlerimizi aldıktan sonra Ülkemize çok büyük güç katacaktır..

Hüseyin Selimli on FacebookHüseyin Selimli on InstagramHüseyin Selimli on LinkedinHüseyin Selimli on TwitterHüseyin Selimli on YahooHüseyin Selimli on Youtube
Hüseyin Selimli
Endüstriyel Elektronik at Selimoğlu Maden ve Kimya
1984 Sivas,Gürün doğumlu.Eğitim hayatını Hatay da tamamladı. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunu.Demir Çelik, Enerji ve Maden sektöründe faaliyet gösteriyor. Evli ve 2 çocuk babası.
Okunma: 321

Hüseyin Selimli

1984 Sivas,Gürün doğumlu.Eğitim hayatını Hatay da tamamladı. Hatay Mustafa Kemal üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunu.Demir Çelik, Enerji ve Maden sektöründe faaliyet gösteriyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir