Düşük Sermaye İle Yapılabilecek 10 Kârlı İş

Türkiye de az da olsa sermayesi olan ancak hangi alana yatırım yapacağına karar veremeyen çok sayıda girişimci adayı bulunmaktadır.Kimimiz emekli olmuş ve yeni bir iş için yatırım yapmayı planlayan, kimimiz genç ve kendi işinin patronu olmak için araştırma yapan kimimiz de ek gelir olarak veya ikinci bir iş olarak hazırlık yapan girişimci adaylarıyız.İşte bu girişimci adayları için kendisini bir yıl gibi bir sürede amorti edebilecek yüksek kar marjlı iş imkanlarını derledik.Daha önce bu konuyla ilgili Ekonomist dergisinin de yapmış olduğu bir araştırmada, karşımıza bir çoğumuzun bildiği ve aşina olduğu meslek grupları çıktı. Biz de bunların içerisinden derlediklerimiz ile birlikte bizim tavsiyelerimizi aşağıda listeledik.İşte düşük sermaye ile kurabileceğiniz işler…

1.Emlak / Garimenkul Danışmanlığı

Son yıllarda giderek yükselen emlak sektörü sebebiyle yerli ve yabancı bir çok sermayedarın bu alana yatırım yapması emlak/gayrimenkul danışmanlığı alanına da hareket kazandırmıştır.Emlak konusunda en önemli etkenlerden birisi güvendir.Bu sebeple insanlara güven veren kurumsal firmaların çatısı altında çalışmak sizler için en önemli etken olacaktır.Dolayısıyla siz de 10 bin ile 25 bin arasında bir bedelle franchise hizmeti veren şirketlerden herhangi biri altında bir şube açarak bu sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.Türkiye de Altın Emlak, Re/max , International Reality Plus, Era Türkiye gibi bazı kurumsal şirketler franchise hizmeti vermektedir.Sizde bunkardan biri altında şube açarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz

Image result for emlak danışmanlığı

2- Oto Yıkama / Oto Bakım

Son yıllarda en çok girişimci çeken alanlardan birisi de oto bakım ve yıkama yerleridir. Ortalama 40 bin ile 100 bin arası maliyetlerle kurulabilen bu işte yüksek kar marjı vardır.Burada dikkat edilmesi gereken hususlara bakalım.

Öncelikle iş planlaması yapın:İş yeri açmadan önce detaylı araştırma yapın.Piyasayı ve rekabet ortamını araştırın.İş ile ilgili güncel verileri takip edin. Kuru yıkama mı yoksa sulu yıkama mı yapacağınıza karar vererek araştırmalarınızı ve planlamanızı tamamlayarak işe koyulun.

Uygun bir yer bulun: Bu işte başarıya götüren en önemli etkenlerden birisi yer seçimidir. Yer seçimi yaparken insanların araçlarıyla birlikte yoğun bulundukları alanları tercih edin. Alışveriş merkezleri veya açık otoparklar, şehrin merkez noktaları bu iş için ideal yerler olacaktır.

İş yerinizin fark edilebilirliği önemlidir:İnsanlar genelde araçlarını yıkatma kararlarını anlık olarak verirler. Bu yüzden fark ebilebilir ve gösterişli bir tabela ile müşterilerin dikkatini çekerek karar vermelerini sağlayın.

Müşterilerinizi rahat ettirin ve güler yüzlü olun:Müşteriler araçları yıkanırken başka işleri yoksa bekleyecektirler. Eğer iş yerinizde güzel bir bekleme salonunuz ve müsterilerinize verebileceğiniz çay ve kahveniz varsa  müşterilerin öncelikli tercih sebebi olacaksınız.Çalışan personellerinizin müşterilere karşı güler yüzlü ve nazik olmaları da bir o kadar önemlidir.

Image result for oto yıkama 

3- Meyve Suyu Barları

Günlük hayatımızdaki telaşlı,koşuşturmalı ve stresli geçen günler sebebiyle değil meyve yemek, yeri geldiğinde yemek yemeği bile unutuyoruz.Bu sebepten dolayı karşımıza çıkan meyve suyu barları bizim için bir fırsat oluyor.Hazır satılan katkılı meyve suları yerine bu meyve suyu barlarından doğal taze sıkılmış meyve suları içmek genelde vitamin alma konusunda tercih sebebimiz oluyor.Hızlı ve pratik olan bu meyve suları sadece sağlıklı olduğu için değil lezzetli olduğu için de insanları size bağlayan bir sebep oluyor. Hal böyle olunca meyve suyu barları karşımıza yeni ekmek kapıları olarak çıkıyor.Ancak burda dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Öncelikle bu alanda rakibinizin çok olduğunun farkında olarak işi kuracağınız bölgeyi iyi seçmelisiniz.Bulunduğunuz bölgeye en az birkaç blok mesafede başka vitamin barı olmamasına özen göstermelisiniz.Yer seçimi açısından bir diğer önemli etken ise kalabalık mekanların tercih edilmesidir.İş yerinizi alışveriş merkezleri içerisinde veya civarında, işlek  caddeler üzerinde, okul veya üniversitelerde açmak sizin için hayati önem taşıyacaktır.İş yerini açmadan önce karar vermeniz gereken bir diğer husus da iş yerinizi isim yapmış ünlü markaların altında şube olarak açmak mı yoksa bağımsız olarak açmak olacak.Her ikisininde kendine göre avantaj ve dezavantajları olacaktır.

Eğer iş yerinizi franchise olarak açarsanız iş yerinizin konseptinden tutun da meyveleri alacağınız tedarikçilere karşı size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır.Karşılığında ise belirli bir bedel ödemeniz gerekecektir.Bağımsız olarak açtığınızda saydığımız bu hizmetleri kendiniz bulmanız gerekecetir.Ancak ekstra giderden kaçınmış olacaksınız.Kaliteli bir iş yerinde bu işten kazancınız aylık olarak 10 bin ile 15 bin arasında değişecektir.

Image result for meyve suyu barı

 

4.Yumurta   Üretimi Yapmak

İnsanların sürekli duydukları sağlıksız, boyalı ve yapay yumurta haberleri sebebiyle tavuk ve yumurta sektörüne giderek güven azalmaktadır. Bu sebepledir ki insanlar artık yumurta ihtiyaçlarını güvendikleri ve bildikleri yerlerden almaktadırlar.Son zamanlarda tüm bu sağlık sorunları nedeniyle insanlar herşeyin doğal olanını ve organik olanını almaya çalışmaktadırlar.Yani günümüzde artık biliçli tüketiciler raflardaki sağlığa zaralı besinlerden uzak durmaya çalışmaktadırlar. Yani bir nevi artık durumu toparlamaya çalışmaktayız.Bu da bize eskileri hatırlatmakta ve eski ye götürmektedirler.

Eskiden insanlar kendi sütünü, yumurtasını ve sebzesini doğal otlak ve bahçelerinde kendisi üretitrdi.Ancak günümüzde bu durum birçok kişi için özellikle de büyük şehirlerdeki insanlar için mümkün olmamaktadır.Bu sebepler birçok insanı doğal yani organik dediğimiz ürünlere yönlendirmektedir.İşte bu noktada karşımıza çıkan en iyi iş fırsatlarından birisi de doğal yumurta üretimi olacaktır.Yumurta üretiminde dikkat edilmesi gereken iki ayrım vardır.Bunlardan birisi organik yumurta üretimi diğeri ise doğal(salma tavukçuluk) yumurta üretimidir.Aradaki ayrımı özetleyecek olursak organik yumurta üretiminde herşey denetime tabi olup sertifikasyon zorunludur.Kullanılan yemler organik sertifikalı olmalıdır.Ancak doğal yumurta üretiminde şartlar daha rahattır yani sertifika almak zorunda değilsiniz.Doğal yumurta üretimi halk arasında köy yumurtası denilen tavukların arazide özgürce dolanıp, arazideki börtü böceklerle ve ekmiş olduğunuz yonca bitkileriyle beslendiği bir sistemdir.Bu yönteme özgür tavukçuluk da denilmektedir.

Burda dikkat edilmesi gereken hususların başında arazi ve tavuk cinsi gelir.Yumurta tavuğu için en çok tercih edilen cinsler Lohman Brown ve Ataks olarak gösterilmektedir.İşe başlamadan önce iyi bir plan yapıp düzgün bir yer seçmelisiniz veya hazır çifliklerden kiralayarak bu işe başlayabilirsiniz.Tavuk adedine göre çiflik genişliğini, gerekli folluk,suluk,yemlikleri belirlemelisiniz. Sonrasında bilindik firmalar üzerinden veya kendi imkanlarınızla pazarlamasını yapabilirsiniz.Maliyetleri ve karı açmış olduğunuz çifliğin büyüklüğüne ve tavuk sayısına göre değişmektedir ve günümüzün kar getiren meslek grupları arasına girmeyi başarmıştır.

 

Image result for salma tavukçuluk

5.Mobil Çay/Kahve Konsepleri

Kiosk olarak adlandırılan bu küçük dükkanlar son zamanlarda oldukça popülerler.Bu konseptler alışveriş merkezleri içerisinde veya giriş kısımlarında, şehir merkezlerinde kalabalık meydanlarda veya işlek cadde köşebaşlarında ansızın karşınıza çıkabilir ve bu konseptlerde nerdeyse her çeşit içeceği satabilirsiniz.Çay, ıhlamur, bitki çayları, kahve çeşitleri ve bunun gibi sıcak içecekleri bir arada satabileceğiniz oldukça dikkat çekici bir iş alanı olarak karşımıza çıkıyor.Demlik ve kupa standartlarıyla farklı iş fikirleri geliştiren şirketler franchise hizmeti de vererek düşük maliyetli yüksek kar marjlı iş imkanı olan bu konseptleri girişimcilere sunuyorlar.

 Related image

 

6.Kuruyemiş Dükkanı Açmak

Türkiye’nin yıllık kuruyemiş tüketimi 500 bin ton, pazar büyüklüğü ise 3,7 milyar dolar. İç tüketimin yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bölümünü endüstriyel kuruyemişler oluşturuyor. Sektörün üretim anlamında en güçlü olduğu iller Gaziantep, Denizli, Bursa ve İnegöl. Son yıllarda açtığı perakende mağazalarla kurumsal bir kimlik kazanmaya başlayan kuruyemiş sektörü de franchising vererek büyüyen sektörlerden biri. Yatırım maliyeti 40 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Eğer siz de bu sektör içinde yerinizi almak istiyorsanız Türkiye de franchise hizmeti veren bir markanın adı altında şube açarak başlayabilir ve aylık düzenli kar elde edebilirsiniz.

Image result for kuruyemiş dükkanı

 

7- Spor Salonu Açmak

Son dönemlerin en popüler iş imkanlarından birisi olan spor salonları, bayan erkek yaşlı ve genç her kesime hitap etmektedir.Bu sebeple geniş müşteri potansiyeline sahiptir.Yoğun iş temposu, gün içerisinde yediğimiz fast foodlar ve düzensiz beslenmelerimiz vücut sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzluklardan bir nebze olsun kurtulmak ve rahatlamak için veya düzenli fit bir vücut ile sağlıklı bir bünye için bir çoğumuz kendimizi spor salonlarına atarız.Özellikle Amerika da ve Avrupa da başlayan fitness sporu tüm dünya da ve ülkemizde de hızla yayılmaktadır.Bu durum ise yeni iş kapılarını aralamaktadır.

Bu alanda yapmanız gereken bazı ayrımlar veya seçimlerde olabilir.Mesela açacağınız spor salonu sadece bayanlara yönelik fitness plates ve yoga üzerine de olabilir veya genel kapsamlı da olabilir.Bu sizin tercihlerinize göre değişecektir.Bir spor salonu açmanın maliyeti ise açıcağınız mekanın büyüklüğü ve içerisinde kullanacağınız materyallere göre değişim göstermekle birlikte ortalama olarak 40 bin ile 60 bin civarı olmaktadır. Aylık cirosu ise yerine ve salonun büyüklüğüne göre 20 bin ile 30 bin lirayı bulabiliyor.

 Image result for lüks spor salonu

   

8.Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

TÜİK verilerine göre 2016 nın Ocak ayı içerisinde trafiğe kayıtlı araç sayısı 20.098.994 olmuştur ve ocak ayında 449.696 araç da el değiştirmiştir.İkinci el araç satışlarındaki en çok dikkat edilen husus ise aracın gizlenen kusurları var mı, daha önce kazaya karışmış mı gibi bir takım püf noktalardır. Bu durumu ise anlamak sadece işin ehilleri tarafından mümkün olabilmektedir.İşte tam da bu noktada karşımıza oto ekspertiz noktaları karşımıza çıkıyor.Eğer siz de bu sektöre yabancı değilseniz işten anlıyorsanız veya yatırım amaçlı düşünüyorsanız ekibinizi kurup bu işe başlamanız yeterlidir.Kurumsal firmalar bu konu da bayilikler de vermektedir.Yatırım amaçlı düşünenler genelde bu şekilde bayilik açarak işlerini kurmaktadırlar. Ülkemizde bu denli yoğun araç trafiği varken oto ekspertiz sektörü de bu piyasadan kendine düşen payı almaktadır.Araç başına 100 ile 400 TL gibi bir ekspertiz ücreti alındığını düşünürseniz aylık ortalama ciro hedefleri de 10 bin ile 50 bin arasında olmaktadır.

Image result for oto ekpertiz

 

 

9.Çocuk Bakım ve Aktivite merkezleri Açmak

Günümüz şartlarının değişmesiyle birlikte yeni iş kapıları da karşımıza çıkmaktadır.Bu değişen şartların karşımıza çıkardığı yeni iş kollarından bir tanesi de çocuklara yönelik yatırımlardır.Değişem yaşam standartları, ebeveynlerin çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenememeleri ve çocuklarının ihtiyaç ve gelişimlerine yeterli katkıyı sağlayamamaları sebebiyle sürekli gerekliliği artan bu alan ebeveynlerin odak noktası haline gelmektedir.Özellikle büyük şehirlerde hem anne hem de babanın çalışıyor olması sebebiyle ebeveynler sık sık bu mekanları ziyaret etmektedirler.

Bu mekanlar çocuklarınız için özel tasarlanmış eğitim, oyun ve aktivite merkezleri olarak velilere hizmet vermekte ve çocuğunuzun gelişimine, sosyalleşmesine katkı sağlamaktadır.Özellikle günümüzde genç girişimcilerin takibinde olan bu alan orta düzey sermaye ile kurulabilmesi, kısa sürede kendini amorti etmesi ve yüksek kar marjı olması sebebiyle listemizde yerini almayı başarmıştır.Gelecekte de iş yoğunluğunun artması, anne ve babaların da bilinçlenerek çocuklarının gelişimine ağırlık vermesi sebepleri doğrultusunda bu alanlara rağbet artması da muhtemeldir.

 

Related image

 

10. AVM’lerde Stand Açmak

Günümüzde insanların en çok uğrak noktaları olan alışveriş merkezleri de bizlere pek çok farklı iş imkanı sunmaktadır.Bunlardan birisi de AVM’lerde açılan standlardır. Bu stantlar pek çok farklı alanda açılabilmektedir.Çay, kahve, hediyelik eşya, parfüm ve çiğ köfte standları bunlardan en çok bilinen ve karşılaşılanlarıdır. Bu alanda yine franchise hizmeti veren kurumsallaşmış markalar da bulunmaktadır.Öncelikle burda yapmanız gereken şey standı hangi satış alanı üzerine açıcağınızdır.Bunun için AVM yi araştırmalı, sizin satış yapacağınız ürünle alakalı rekabetin çok olamaması gerekmektedir.

Mesela açacağınız bir çay, kahve standı için bakacak olursak bugün AVM lerde en ucuz çayın 2 lira olduğunu ve bundaki kar marjınında çok yüksek olduğunu düşündüğümüzde ne kadar gelir elde edeceğinizi siz tahmin edin.Gerisi sizin tercihinize kalmıştır.Ancak işe girmeden önce muhakkak detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir.Unutmayın ki bu kadar insanın alışveriş yapmak için geldiği bir yerde gerekli sunum ve ihtiyaca yönelik satışlar ile sizde ciddi karlar elde edeceksiniz.

Image result for avm stand çeşitleri

Eğer siz de elinizdeki sermayeyi kullanarak bir alana yatırım yapmak istiyorsanız yukarıda sizlere sunduğumuz alternatifleri değerlendirin.Size en uygun olan hangisi ise seçiminizi yaptıktan sora konu ile ilgili ayrıntılı bir pazar araştırması yapın.Yapacağınız işte sizleri başarıya götürecek en önemli faktörler size olan güven, yaptığınız işin kalitesi, müşterilere davranışlarınızda ki hoşgörü ve memnuniyettir.Bunlar olmadıktan sonra yapılacak en karlı işi seçseniz dahi olumsuzluklarla karşılaşırsınız. Unutmayın ki hangi işi yaparsanız yapın sonucu sizin çabanız ve motivasyonunuz belirleyecektir.

Hasan Bozova
İktisatçı, Eğitimci,
1992 Osmaniye doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Uludağ üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda İdari ve Mali İşler Müdürü olarak görev yapmakta, aynı zamanda Stajyer Mali Müşavir. Hobileri Trekking, Motorsiklet, Spor, yüzme, futbol ve voleyboldur. İngilizce bilmekte ve Beşiktaş taraftarı
Okunma: 974

Hasan Bozova

1992 Osmaniye doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Uludağ üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda İdari ve Mali İşler Müdürü olarak görev yapmakta, aynı zamanda Stajyer Mali Müşavir. Hobileri Trekking, Motorsiklet, Spor, yüzme, futbol ve voleyboldur. İngilizce bilmekte ve Beşiktaş taraftarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir