Çin’deki Polisler Yüz Tarama Özelliğine Sahip Gözlük Kullanıyor

Polis memurlarının halka açık yoğun alanlarda test etmeye başladığı akıllı gözlükler, tek bir kare foto üzerinden yüz tanıma yapıp şüphelileri bildiriyor. Çin düyanın en büyük yerel istihbarat altyapısına sahip olan ülke. Ülkede yaklaşık 170 milyon adet güvenlik kamerası bulunmakta. Kimlik tarama için bazılarında yapay zeka desteği de bulunan kameralara gelecek 3 yıl içinde 400 milyon adet daha eklenecek. Şimdi bu kameraların dışında, Çin polis gücünün denemeye başladığı yüz tanıma sistemine sahip akıllı gözlükler de devrede.

Teorik olarak Google Glass’ı anımsatan gözlükler, memurların devriye gezerken gördükleri şüpheli kişilerin yüzlerinin anında taranmasını sağlamakta. Gözlüğü kullanan polis memuru istediği kişinin fotosunu gözlükle çekip, hemen dev bir kimlik veritabanına yolluyor. Bu foto 100 milisaniyede yüz tarama algoritmaları ile analiz edilip, kimlik doğrulaması yapıldığı belirtilmekte. Daha önceki benzer teknolojiler yüzü analiz edilecek kişinin farklı açılardan birden fazla görüntüsüne ihtiyaç duyarken, bu teknolojinin tek bir genel fotodan yüz tanıma yapabildiği ifade edilmiş. BBC’nin haberine göre yüzü taranan kişinin sadece adı değil, adresi ve varsa hakkında suç duyuruları da anında memur tarafından görüntülendirilebiliyor.

Çin polis gücü akıllı gözlükleri Henan eyaletindeki Zhengzhou şehrinin en kalabalık tren istasyonu ve meydanlarında yeni test etmeye başlamış. Daha şimdiden aranmakta olan 7 suçlu kişinin saptandığı ve yakalandığı bilgisi verilmiş. İnsan kaçakçılığından araba ile vurup kaçma gibi suçlardan aranan bu kişilerin dışında, sahte kimlik kullandığı bilinen 26 şüpheli daha sistem tarafından saptanıp gözaltına alınmış.

Bazı uzmanlar akıllı gözlüklerin normal suçluların haricinde, hükümete karşı politik söylemlere sahip kişilerin ve azınlıkların takibinde de kullanılmasından endişe duyduklarını aktarmaktalar. Business Insider’daki haberde Çin’in 1,3 milyar vatandaşının herhangi birini 3 saniyede saptayıp kimlik onaylaması yapacak bir sistem üzerinde de çalışıldığı söylenmekte.

Kaynak: xtrlarge.com

Bu yazımızı okuyan 1.317. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.