Sigarayla Savaşa Teknolojik Destek

Sigara yasağıyla mücadelede 9 bin 496 memur görevlendiren bakanlık, denetimleri elektronik ortama taşıyarak daha etkin hale getirecek.

Yazılımı hazırlanan sistem sayesinde ihbar edilen işletmeye en yakın denetim ekibi, harita üzerinden tespit edilerek ihlalin yapıldığı yere yönlendirilecek.

Mülki amirler de ihlal cezalarını sistem üzerinden anlık olarak kesebilecek. Cezalar sistem üzerinden ilgili vergi dairelerine otomatik olarak aktarılacak. Denetimlerin ‘online’ yapılabilmesi için denetim ekiplerine 1.500 tablet bilgisayar alındı.

Sağlık Bakanlığı Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Hüseyin İlter, sistemin sigara içme yasağına uymayanlara yönelik yapılan denetimlerde daha etkin sonuçlar vereceğini söyledi.

Ankara’da test edilen sistemin başarıyla uygulandığını kaydeden İlter, şu bilgileri verdi: “Elimizdeki tüm işletme bilgileri sisteme kayıt ediliyor. Denetim ekibinde olan arkadaşlar herhangi bir işletmeye gittiğinde tablet bilgisayarla internet üzerinden sisteme girerek gerekli kontrolleri yapıyor. Daha önce eksiklik tespit edilen işletmede aksaklığın giderilip giderilmediğine bakıyor. Denetim sonuçları da sisteme kayıt ediliyor. Daha önce ihbarlarda denetim ekibinin ihlal olduğu belirtilen işletmeye ulaşması zaman alıyordu. Ekip ihbar edilen yere vardığında ihlaller kalkmış oluyordu. Şimdi sistem sayesinde hangi denetim ekibi nerede harita üzerinden görebiliyoruz. İhbar edilen yere en yakın denetim ekibini hemen o bölgeye gönderiyoruz.”

Kaynak

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

One thought on “Sigarayla Savaşa Teknolojik Destek

  • 03 Mart 2012 tarihinde, saat 10:45
    Permalink

    Kapalı alanlarda sigara yasağı %99’luk bir başarıyı yakalamış durumda.Ancak halen metro,metrobüs,otobüs ve tramvay duraklarında bu yasağın açıkça çiğnenmesi ve buna görevlilerin müdahale etmemesi yasağın başarısına gölge düşürüyor. %100 Dumansız Hava Sahalarına kavuşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir