Çin’den Apple cihazlarının satışına yasak geldi

Çin, patent ihlali gerekçesiyle Apple’ın birçok modelinin ülkede satışına yasak getirdi. Merkezi ABD’de bulunan teknoloji firması Qualcomm, Çin’deki Fuzhou mahkemesinin kararıyla Apple’ın birçok modelinin satışının yasaklandığı duyurdu. iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin yasak kapsamında olduğu belirtildi.

Şirketin açıklamasında dava konusu olan iPhone modellerinde kullanılan 2 patentin Qualcomm’a ait olduğu öne sürüldü.

Qualcomm’ın Başkan Yardımcısı Don Rosenberg konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Müşterilerimizle olan ilişkimize büyük değer veriyoruz ve nadiren mahkemelerin hizmetine başvuruyoruz. Fakat aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin kalıcı inancımız var. Apple bize tazminat vermeden fikri mülkiyetimizden yararlanmaya devam ediyor.” ifadesinde bulundu.

Apple: Dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir

Apple’dan yapılan açıklamada ise “Qualcomm’un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir. Tüm Apple modellerimiz Çin’deki müşterilerimiz için mevcut bulunmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Apple açıklamasında davaya söz konusu olan patentlerin iOS 11 sistemi ile çalışan ürünleri kapsadığını, halihazırda satışta olan Apple ürünlerinin iOS 12 ile çalıştığı için kapsam dışı olduğunu ileri sürdü.

Huawei veliahtı Kanada’da tutuklu

Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO’su Meng Wanzhou’un ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Vancouver kentinde tutuklandı.

Çin, Meng Wanzhou’nun serbest bırakılmasını talep ederken Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Meng’e yönelik yasal sürecin siyasetten bağımsız işlediğini belirtmişti. Meng, Pazartesi günü hakim karşısına çıktı.

Kaynak: htr.euronews.com

Bu yazımızı okuyan 1.430. takipçimizsiniz.

Selim İlme

1989 İstanbul Beyoğlu doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi. Tekstil, İnşaat, Gıda ve Elektronik alanında çeşitli sektörlerde Yönetici olarak görev yapmıştır. Hobileri Seyehat, Tarih, Trekking,, Hayvanlar ve Teknolojidir. Evli ve 2 çocuk babası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.