Global Kriz ve Sektörün Durumu

krizJapon otomotiv şirketi Mitsubishi, ilk çeyrekte 278 milyon dolar zarar etti. Mitsubishi, küresel krizin otomotiv satışlarına talebi düşürmesi ve güçlü Japon yeni yüzünden Nisan-Haziran döneminde 278 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 108 milyon dolar kar etmişti. Şirketin, aynı dönemde gelirleri de yüzde 57,5 gerileyerek, 2,73 milyar dolar oldu.

Alman kamyon üreticisi MAN’ın ikinci çeyrek karı yüzde 94 azaldı. MAN, satışların düşmesi ve siparişlerin yatay seyretmesi yüzünden ikinci çeyrekte karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 düşerek, 27 milyon avro olduğunu açıkladı. Şirket, geçen yıl ikinci çeyrekte 446 milyon avro kar etmişti. Şirketin, geçen yıl aynı çeyrekte 3,9 milyar avro olan gelirleri de yüzde 20 düşüşle 3,1 milyar avro oldu. MAN’ın Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Samuelsson, küresel ekonomideki gerilemenin durmuş gibi görünmesine rağmen, küresel ekonomide kısa sürede düzelme beklemediklerini ifade etti.

Alman otomotiv parçası ve tekerlek üreticisi Continental, ikinci çeyrekte 190 milyon avro zarar ettiğini açıkladı. Şirket, küresel ekonomik durgunluğun otomotiv sektörünü etkilemesinin ürünlerine olan talebi düşürmesi yüzünden Nisan-Haziran döneminde 190 milyon zarar ettiğini bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 194 milyon avro kar etmişti. Continental’ın, geçen yıl aynı çeyrekte 6,6 milyar avro olan gelirleri de yüzde 27 azalışla bu yıl aynı dönemde 4,8 milyar avro oldu.

Alman otomotiv devi Volkswagen’nin (VW) yılın ilk yarısındaki karı yüzde 81 azaldı. Satışları bakımından Avrupa’nın en büyük şirketi olan Wolfsburg merkezli VW, küresel ekonomik durgunluğun araç satışlarını olumsuz etkilemesi yüzünden bu yılın ilk yarısında karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 azalarak, 494 milyon avro olduğunu açıkladı. Audi, VW, Seat ve Skoda gibi markaları bünyesinde bulunduran şirket, geçen yılın ilk yarısında 2,5 milyar avro kar etmişti. Şirketin, geçen yıl 56,5 milyar avro olan Ocak-Haziran dönemi satışları ise bu yıl aynı dönemde yüzde 9,4 azalışla 51,2 milyar avro oldu. VW, karının önceki yıllar seviyesine ulaşmasını beklemediğini, bu yıl satış gelirlerinin, yeniden finans maliyetlerinin yükselmesinin yanı sıra yeni araçlara olan talebin düşmesi yüzünden geçen yıla oranla düşük kalacağını belirtti.

Japon otomotiv şirketi Mazda, Nisan-Haziran döneminde 226 milyon dolar zarar etti. Japonya’nın beşinci büyük otomotiv şirketi Mazda, küresel ekonomik durgunluğun araç satışlarına talebi düşürmesi ve güçlü Japon yeni yüzünden Nisan-Haziran döneminde 226 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 157 milyon dolar kar etmişti. Mazda sözcüsü Ken Haruki, ”Çin hariç, Japonya ve Kuzey Amerika gibi önemli pazarlarımızda gerileyen talep yüzünden satışlarımız düştü. Küresel araç talebinde hızlı düzelme beklemiyoruz” dedi. Şirketin aynı dönemde satışları da yüzde 44,5 düşüşle 4,5 milyar dolar oldu. Şirket, Mart 2010’da sona erecek mali yılda 526 milyon dolar zarar etmeyi, satışlarının da yüzde 19,9 azalarak 21 milyar dolara gerilemesini bekliyor.

Bu yazımızı okuyan 925. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir