Bursa İpek Yolu Film Festivali başladı

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 – 22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek 4. Uluslararası İpek Yolu Film Festivali, sinemaseverleri büyülü bir yolculuğa çıkaracak. Bu yıl 4. kez düzenlenen Festivali’nin programı, 28 Ekim 2009 Salı günü düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanmıştı.

 Yerli ve yabancı birçok yönetmen, sinema sanatçısı ve oyuncunun katılımı ile başlatılan festival, sinema ve tiyatro oyuncuları Ahu Türkpençe ve Ali Sunal tarafından sunuldu. Ayrıca 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin kurucusu olan Hikmet Şahin, anısına gösterilen kısa tanıtım filmi salondu duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Kırmızı halıdan yürüyüş ile başlayan 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, verilen kokteyl ile devam etti. Program daha sonra festivalin tanıtımı ve verilen ödüllerle devam etti. Festivalin başlangıç töreni Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği 2008 Kolombiya, ABD ortak yapımı “Aramızda” filminin gösterimi ile sona erdi.

Açılış törenine Bursa Valisi Şahabettin Harput’un yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Müdürü Abdurrahman Çelik, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Festival Yönetmeni Ali Çalışır, Festival Danışma Kurulu Üyeleri Ali Sönmez, Alin Taşçıyan, İzzet Günay ve Necip Sarıcı; Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak katıldı. Festival Teaser’ı ve Fragmanın gösterimi ile başlayan festivalin bu yıl ki teması ‘Sinema ve Mimarlık’ olarak belirlendi. Festivalde bu yıl 45 ülkeden 140 yakın filmin gösterilecek.

 Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tarafından her yıl sinemaya büyük emek vermiş değerli isimlere takdim edilen ‘Onur Ödülleri’ bu yıl Yeşilçam’ın iki büyük ismine verildi. Oynadığı ‘Beyaz Güvercin’ tiyatro oyunu ile anılan; sanatçı Nedret Güvenç ve Hollywood filmlerinde oynayarak büyük başarı yakalayan, Türk sinemasının jönlerinden Muzaffer Tema Onur Ödülleri’nin sahibi oldu. Diğer yandan sinema emekçilerin de saygıyla anılması için verilmeye başlanan ‘Emek Ödülleri’ bu yıl; pek çok tiyatro oyununda ve sinema filminde oynayan ve şuan Bursa Huzurevi’nde kalan Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a takdim edildi.

 “SELAHADDİN EYYÜBİ, FESTİVALE DAMGA VURDU”

 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, görkemli bir törenle başlarken, onur konuklarından biri olan Ridley Scott’ın “Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven” filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Masoud, tek kelimeyle festivale damga vurdu.

 “Kurtlar Vadisi Irak” ve “Kelebek” filmlerinde oynayan ve Ridley Scott’ın “Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven” filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Ghassan Masoud, Festival Onur Konuğu olarak açılış gecesine katıldı. Kırmızı halıdan gelirken flaşların üzerine çevrildiği Ghassan Masoud, sempatik tavırları ve sıcak kanlılığı ile herkesin beğenisini kazandı. Karizmatik görüntüsü ve ağırbaşlılığı ilede neden Selahaddin Eyyübi kararteri için seçildiğini açıkça sergileyen Ghassan Masoud, selam vererek başladığı konuşmasında ise iki ülke arasındaki bağlara dikkat çekti.

“FESTİVALİN AÇILIŞ FİLMİ “ARAMIZDA / ENTRE NOS”

 Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği 2008 Kolombiya, ABD ortak yapımı “Aramızda” filmi ile sinemaseverlere merhaba dedi.

 “Aramızda / Entre Nos”; memleketi Kolombiya’yı terk edip çocuklarıyla birlikte kocasının yanına New York’a giden ve kocasının Miami’ye çalışmak için gidişiyle dilini bile konuşamadığı yabancı bir şehirde yapayalnız kalan Mariana’nın öyküsünü anlatmakta.

 “Aramızda” 2009 Newport Film Festivali İzleyici Ödülü, 2009 Tribeca Film Festivali Mansiyon Ödülü, 2009 Traverse City Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 2009 Festroia Film Festivali En İyi Amerikan Bağımsız Film Ödülü dahil bir çok ödülü kucaklamış bir film.

 “FESTİVALDA BİR ÇOK FİLM VE YÖNETMEN BEĞENİ İÇİN YARIŞACAK”

Bu yıl 4. düzenlenen Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nde bir çok film, yönetmen ve oyuncu jüri üyelerinin beğenisini kazanabilmek için yarış verecek.

 Festivalde Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Yarışacak Filmler ve Jürileride şöyle sıralandı: Festivalin ulusal uzun metraj kategorisinde yarışacak filmler şunlar: Cemal Şan’ın ‘Acı’, İlksen Başarır’ın ‘Başka Dilde Aşk’; Handan Öztürk’ün ‘Benim ve Roz’un Sonbaharı’; Murat Saraçoğlu’nun ‘Deli Deli Olma’; Ümit Ünal’ın ‘Gölgesizler’; Yavuz Özkan’ın ‘İlkbahar Sonbahar’; Theron Patterson’un ‘Kara Bulut’; Mehmet Er ve Maryna Gorbach’ın birlikte yönettiği ‘Kara Köpekler Havlarken’; Atalay Taşdiken’in ‘Mommo, Kız Kardeşim’ ve son olarak Semir Aslanyürek’in ‘Yedi Avlu’. Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması’nın jüri üyeleri ise bu yıl, İstanbul Film Festivali Eski Yönetmeni Hülya Uçansu, oyuncu Yetkin Dikinciler, gazeteci-yazar ve SİYAD Üyesi Cüneyt Cebenoyan ve yönetmen ve akedemisyen Tevfik Başer’la Alman film eleştirmeni, FIPRESCI Genel Sekreteri Klaus Eder isimlerinden oluşmakta. En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 50 bin TL para ödülü, En İyi Yönetmen dalında ödüle layık bulunan eserin yönetmeni ise ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 25 bin TL para ödülünün sahibi olacak.

Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda Yarışacak Filmler ve Jüri Üyeleri! Azerbaycan’dan Elçin Musaoğlu’nun “40. Kapı – 40th Door”; İspanya’dan Freddy Mas Franqueza’nın “Bir Rüyadan Uyanmak ‘ Awaking From a Dream”; Romanya’dan Bobby Paunescu Francesca; İsveç’ten Henrik Hellström & Fredrik Wenzel’in birlikte yönettiği “Herkes Kendini Düşünür- Burrowing”; Meksika’dan Emilio Portez’in “Juan Perez’in Kellesiyle Tanışın – Meet the Head of Juan Perez”; İtalya’dan Mirko Locatelli’nin “Kışın İlk Günü – First Day of Winter”; Almanya Sırbistan ortak yapımı Darko Lungulov’un “Orada ve Burada – Here and There”; Danimarka İsveç ortak yapımı Antonio Tublén & Alexander Brondsted’ın “Orijinal – Original”; Macaristan’dan Atilla Till’in “Panik / Panic”; Uruguay İtalya ortak yapımı Mariano Cohn&Gaston Dupart’ın “Ressam – The Artist”; İran’dan Pananbarkhoda Rezaee’nin “Siste Bir Işık – A Light in the Fog” filmleri yarışacak. Uluslar arası yarışmada ülkemizi Mahmut Fazıl Coşkun’un “Uzak İhtimal – Wrong Rosary” filmi temsil edecek.

Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması’nın jüri üyeleri ise bu yıl, ‘Baran’, ‘Cennetin Rengi’, ‘Serçelerin Şarkısı’ filmlerinin dünyaca tanınmış usta yönetmeni Majid Majidi; ünlü Bulgar yapımcı Andrey Karanikolov; İpek Yolu Film Festivali’nde geçtiğimiz yıl ‘İz Sürücü / Investigator’ filmi ile uluslararası yarışmada En İyi Film Ödülü’nü alan genç Macar yönetmen Atilla Gigor; oyuncu ve yönetmen Cansel Elçin; oyuncu Fadik Sevin Atasoy ve ‘Tengri: Mavi Cennet’, ‘Moğolistan Efsanesi’ filmlerinin Orta Asya Uzmanı Fransız yönetmeni Marie Jaoul de Poncheville isimlerinden oluşuyor. Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film 40 bin Amerikan Doları para ödülü ve Altın Karagöz Heykelciği almaya hak kazanacak.

Bu yazımızı okuyan 891. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir