Suriye ile yükseköğretimde işbirliği

Suriye ile yükseköğretim alanında işbirliği yapılacağı ildiren YÖK Başkanı Özcan, oradan bir yol haritasının çizileceğini belirterek detaylarını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Suriye ile yükseköğretim alanında işbirliği yapılacağını belirterek, rektörlerden oluşacak 10-12 kişilik bir grubun 1 Aralıkta Suriye’ye gideceğini bildirdi.

YÖK Genel Kurulu, Özcan’ın başkanlığında toplandı.

Özcan, toplantıya verilen öğle yemeği arasında bir gazetecinin, c ile yükseköğretim alanında ne gibi çalışmalar yapılacağını sorması üzerine, Türkiye’deki üniversitelerden 10-12 kişilik bir grubun 1 Aralıkta Suriye’ye gideceğini söyledi. Özcan, şöyle konuştu:

“Orada bir yol haritası çizilecek. Ondan sonra oradaki rektörler buraya gelecek ve Türkiye’de de aynı türden toplantı yapılacak. Burada yol haritasını detaylandıracaklar. Hangi üniversite hangi program bazında işbirliği yapacak o belli olacak.

Enteresan fikirleri var. Mesela hoş birşey söylediler, ‘hem Türk hem Suriye hükümeti olarak bir miktar parayı bir yere koyalım ortak bir fon oluşturalım. Bu fondan beraber projeler yapalım.’ Bu, benim çok hoşuma gitti. Böyle işler yapabiliriz.”

“ANALİZ YAPMAK İSTİYORUZ”

ÖSS ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlarla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağı sorusuna Özcan, “Bu konuda henüz önümüze bilgi gelmediği için birşey söyleyemeyeceğim ama bir analiz yapmak istiyoruz. ÖSYM’den istatistikler gelsin, bakalım” dedi.

DOMUZ GRİBİ

YÖK Başkanı Özcan, Özel Bilkent BUPS İlköğretim Okulu’nda domuz gribi vakası ortaya çıktığı belirtilerek, küçük oğlunun da bu okula gittiğinin anımsatılması üzerine, “Benim oğlumda bir ateş görülmedi. Kontrol ediyoruz” dedi.

YÖK’ün domuz gribi konusunda üniversitelere yazı gönderip göndermediğinin sorulması üzerine Özcan, herhangi bir yazı gönderilmediğini söyledi. Özcan, bir vaka ile karşılaşılırsa gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Bu yazımızı okuyan 1.056. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

2 thoughts on “Suriye ile yükseköğretimde işbirliği

  • 26 Ekim 2009 tarihinde, saat 21:16
    Permalink

    Kültürel açıdan bence böyle bir birlikteliğin olması çok faydalı olacağı kanısındayım kısmet hayırlısı olsun.

  • 28 Kasım 2009 tarihinde, saat 20:56
    Permalink

    117 TÜRK VATANDAŞI ,SURİYE ÜNİVERSİTELERİ MEZUNU DOKTOR,DİŞ HEKİMİ,ECZACI VE MÜHENSİS DİPLOMALARIMIZLA ,1998 YILINDAN BERİ TÜRKİYE DE İŞSİZ DURUMDAYIZ..TÜM DÜNYADA BİZİM DİPLOMALAR GEÇERLİ OLMASINA RAĞMEN KENDİ VATANIMIZDA ,YÖK ENGELLEMESİ SEBEBİ İLE GEÇERSİZ DURUMDADIR..ÇÖZÜM BULUNMASINI SAYIN YÖK BAŞKANIMIZDAN İSTİYORUZ..LÜTFEN BU İŞİ ÇÖZÜN ARTIK…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir