Bedava Umre

Bu yazı 2009 yılında yazılmıştır. Bedava Umre kampanyası sona ermiştir.

Umre hakkında detaylı bilgi araken Bedava Umre isimli bir siteye rastladım, bu siteye girerek talep formu dolduruyorsunuz ve daha sonra talep edenler için anket düzenleniyor, en çok oyu alan belli sayıdaki kişileri Umreye götürüyorlar, detaylı bilgi için buraya tıklayarak düzenleyen siteye ulaşabilirsiniz. Sizler için yazının devamında geniş bilgiler sunduk kutsal topraklar adlı siteyede ulaşmak için buraya tıklayın. Umre (Arapça: عمرة), Müslümanların Kabe’yi ziyaret etmelerine denir. Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Yani kısaca hac zamanı haricinde yapılan hacca umre denir. Bu görevi yerine getirene de hacı yerine mutemir (yarı hacı) denir. Umre ziyaret demektir (itimar’dan umre). Fıkhi tanımı şöyledir: Hac gibi bir zamana (mevsime) bağlı olmadan ihrama girerek Kabe’yi tavaf, say etmek, tıraş olmaktır. Kabe, Mekke’de Mescidi Haram’ın ortasındaki 13x12x11’lik küp şeklinde, İbrahim’in melek Cebrâîl rehberliğinde inşa ettiği bir yapıdır. Umre kelimesi Kur’an ve Hadis’te geçer.Kuran’da: “Haccı ve umreyi Allah için tam yapın.” şeklindeyken Hadis’te: “İki umre arasındaki küçük günahların keffaretidir” halindedir.

Umre Hanefi ve Maliki’de sünnet, Şafii ve Hanbeli’de farzdır. Yaşamın herhangi bir anında yapılabilir. Hac ve umreyi peş peşe yapmak İslama göre umre menduptur (tavsiye edilmiş). Arefe ve Bayram günlerinde yapılırsa “umre mekruh” adını alır.

Hac zamanı dışında hac yapanlar hac yapmış sayılmazlar. Bunun yerine umre yapmış olurlar. Yani hacı yerine mutemir olurlar. Daha sonra tekrar hac yapmaları gerekir.

İslamiyete Göre Umre Yapacakların Bilmesi Gereken Kavramlar 

Menasık: Hacla ilgili işler, ibadetler.
Hac ayları: Şevval ve zilkade. Zilhicce’nin de ilk 10 günü.
Afakiler: Mekke’ye mikat dışından gelenler.
Mikat: İhramsız geçilemeyecek sınırlar. Zülhuleyfe, Cuhfe, Zatı Irk, karn, Yelemlem olarak beş noktadır.
Hıll: Harem ile mikat arası.
İhram: Normal zamanda helal olan davranışların bırakılması. Aynı zamanda bu amaçla giyilen iki parçadan oluşan giysi.
İzar ve rida: İhram giysisi. Alt parçaya izar, üst parçaya rida denir. Beyazdır.
Harem: Mekke ve çevresindeki avlanma yasağı olan bölge. En yakın sınır Tenim.
Tavaf: Kabe etrafında 7 kere dönmek.
Şavt: Her bir dönüş.
Say: Safa ile Merve (Mescidi Haram’ın doğusundaki iki tepe) arasında 4 gidiş 3 gelişle yapılan şavt.
İstilam: Her şavtta Haceri Esved’i selamlama.
Cinayet: Hac veya umrede yapılması gereken ibadetin terk edilmesi, zamanında yapılmaması, ihramlıyken yasak işlerin yapılması.
İhsar: İhrama girmiş müslümanın tavaf ve vakfeden alıkonulması.
Hedy: Kurban.
Mevsim: Hac zamanı.
Tehallül: İhramdan çıkış.
Halk: Saçların dipten kesilmesi.
Taksir: Saçları kısaltma.
Belirli günler: Zilhicce’nin ilk 10 günü.
Kurban günleri: Zilhicce’nin 10. 11. 12. günleri. Mina günleri de denir.
Terviye: Suya kanmak.

 Umrenin Yapılışı: Umreci genellikle uçakla Cidde’ye gider. Mikat’tan ihramsız geçemeyeceğinden uçakta, hatta memleketinde ihrama girebilir. İhramın sebebi temizlik ve sağlıktır, bunun için beyaz renkte ve dikişsizdir. Başın açık ve ayakların çıplak olması da bu sebepledir. Yüzbinlerce insanın saç sakal, elbise, ayakkabı çeşitliliği içinde dünyanın dört bir tarafından doğrudan buraya gelmesi halinde çıkacak hastalıklar bu süretle engellenir. Eşitlik ve kardeşliğe, ölüye benzemeye, dayanılmaz sıcağa karşı önleme de dikkat edilmektedir. İhrama girmekle ihram yasaklarını kabul etmiştir (cinsellik yoktur, kavga ve küfür yoktur). Mikat noktasını geçmeden önce tırnaklarını keser, abdest alır, tıraş olur, ayaklar çıplaktır, çanta ve kemer taşıyabilir. Kadınlar için normal elbise, eldiven, çorap, ayakkabı caizdir.

İhramın sünneti olarak iki rekat namaz kılar. Niyet, telbiye, tekbir, tehlillerle Mekke’ye girer. Eşyalarını eve bırakır. Haremi Şerif’e gider.

Tekbir ve telbiyelerle içeri girer. Telbiye yüksek sesle yapılır. Kabe’nin çevresini niyet ederek ve Hacerül Esved hizasından başlayarak 7 defa döner, 7 tur dönüş tamamlanınca buna tavaf denir. Bu dönüş sırasında ıztıba ve remel yapar. Iztıba, ridanın bir ucunu sağ koltukaltından geçirip sol omuz üzerine atmaktır. Sağ omuz ve kol açılır. Remel, erkeklerin kısa adımlarla koşarcasına yürümesi demektir.

Tavaftan sonra tavaf namazı kılar. 2 rekattir. Müstakil bir vacip namazdır.

Umreci, namazdan sonra say için Mesa’ya (Safa ile merve) gider. Say yapmaya Safa Tepesinden niyet ederek başlar. Say yaptıktan sonra tıraş olup, ihramdan çıkar, umreyi bitirir. Hac’daki gibi Arafat, Mina, müzdelife, kudum ve veda yoktur. İsterse nafile kurbanı keser, isterse Mekke ve medine’deki kutsal yerleri gezer.

Medine’de Peygamber Aleyyisselam’ın kabri şerifi, Kuba mescidi, Cuma mescidi, Kıbleteyn mescidi, Seba mescidi, Cennetülbaki Kabristanı, Bulut Mescidi, Uhud şehitleri ziyareti. Mekke’de Rasulullah’ın doğduğu ev, Cennetülmualla, Nur dağı, Sevr mağarası, Cin mescidi, Cebeli Kubeys görülecek yerlerdir.

Cinayetler

– Hac ve umrede yapılması yasak işleri yapmaya cinayet denir. Her cinayetin cezası vardır.

– Umreyi bozan, kaza ve kurban gerektiren cinayetler: cinsel ilişki, cünüp olarak tavaf etmek, ihram noktasını ihramsız geçmek, say’i terk etmek.

– Sadaka gerektiren cinayetler: İhramlıyken koku sürünmek, tıraş olmak, başı örtmek, abdestsizlik, şavtları eksik yapmak, haşere öldürmek, tırnak kesmek, kıl koparmak.

– Bedel gerektiren cinayetler: İhramlıyken avlanmak, yasak hayvanları yaralamak, yumurtasını almak, bitkileri koparmak kesmek.

Bunları yapanların hacları kabul edilmez.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

11 thoughts on “Bedava Umre

 • 20 Temmuz 2011 tarihinde, saat 15:53
  Permalink

  ben de katılmak istiyorum

 • 03 Temmuz 2013 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  Selamun aleykum, cok gitmek isitoyrum gercekten cok allahim banna ve butun isteyen kardeslerimie gitmeye nasip eylesin. het gun aliyorum her gun gercekten cok istiyorum yasullah beni ve her kim gitmek isteyeni nasip eylesinnnn ve banna en tez zamanda gitmeye nasip eylesin insallah. Medineye varamadim gul kokusu alamadim ben rasulle doyamadim yaraliyim yaraliyim.

 • 29 Şubat 2016 tarihinde, saat 10:53
  Permalink

  Site yapim asamasindaymis acilmiyor Ki ?

 • 04 Nisan 2016 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  allahın rahmeti mağfireti bütün müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun herkes gibi umreye gitmek oranın manevi iklimini yaşamak tarif edilemeyecek kadar güzeldir rabbim bütün kardeşlerimize nasip eylesin umre ibadeti sünnet bir ibadettir peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur ümmetimin fesada uğradığı bir günde kim benim sünnetimi ihya ederse ona yüz şehit sevabı vardır buyurmuştur allah razı olsun

 • 18 Nisan 2016 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  kıyafetlerimi hazırlamıştım nasip olmadı şimdide madi sıkıntılarım var ama kalbimde öyle bir sızı varkki allah biliyor ya kalbim mecdi aksa mekke münevereiçin can atıyor duam bar allahım kabeye gidip beni göderme diye dua adin banada inşallah giderim ve orda canımı rahmana teslim ederim

 • 17 Mayıs 2016 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  Ucretsiz umre

 • 26 Haziran 2016 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  mumkunse temmuz ve agustos ayını orada gecırmek ıstıyorum. ucak paramı ve orada yıyecek ıcecek paramı ayarlayabılırım. mekkede mescıtte uyuyabılırım dıye dusunuyorum . fakat wc ve dus ıcın temız guvenılır ve kabeye yakın bır yere ıhtıyacım var. tanıdıgı olan var mı ? 1 haftalıgına gıtmıstım bır turla yenı geldım. ama sanırım aşık oldum. yıne gıtmek ıstıyorum. kalıcak yere yetıcek param yok. tanıdıgı olan bırı yok mudur?? kımseye rahatsızlık vermem..

 • 26 Haziran 2016 tarihinde, saat 01:50
  Permalink

  ucretsız umre sıtesının sayfası kapalı .. bununla kım ılgılenıyor??

 • 06 Aralık 2016 tarihinde, saat 19:38
  Permalink

  Gitmek istiyorum

 • 06 Aralık 2016 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  Ben hafızım bana yardım edin

 • 20 Ocak 2018 tarihinde, saat 02:03
  Permalink

  BedAva türü katılmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir