Gençler Ve Şiddet

"Aslında ergenlik ve gençlik çağında bulunan bir kişinin öfkeli oluşu normal sayılabilir. Çünkü bağımsızlık mücadelesi içindedir ve emirlere uymayacağının¸ farklı bir birey olduğunun bilinmesini bu şekilde göstermektedir." Gün geçmiyor ki gençlerin karıştıkları şiddet olayları medyada yer almasın. Yakınlarını acımasızca katledenler¸ okulda gruplaşıp birbirine bıçak çekenler… Karşı takımın taraftarlarına saldıran gençlerin haberleri artık sıradan hadiseler haline geldi.

Gençlik niçin şiddet çıkmazında? Ne oluyor genç insanlarımıza?

Genç öfkeli olabilir

Aslında ergenlik ve gençlik çağında bulunan bir kişinin öfkeli oluşu normal sayılabilir. Çünkü bağımsızlık mücadelesi içindedir ve emirlere uymayacağının¸ farklı bir birey olduğunun bilinmesini bu şekilde göstermektedir. Kararları kendi almak istiyordur¸ ancak hayatla ilgili bütün ihtiyaçlarıyla yine de anne – babasına bağımlıdır. İşte bu ikilemi yenmek¸ bağımsız olduğunu ilân etmek için öfkeye başvurabilmektedir.

Gençlerin öfkeli ve şiddete yatkın oluşlarının bir diğer sebebi ise içlerinden taşan enerjidir. Bu enerji çabuk alevlenir¸ çabuk söner.  O yüzden sıradan sebepler bile delikanlının öfkesini kabartabilir.

Ülke sorunlarına ilgilidir

Gençlik döneminde düşünce yeteneğinde önemli sıçrama olur¸ gencin ilgi alanı genişler ve çeşitlilik kazanır.  Bu yüzden genç insanın sosyal olaylara ilgisi artar. Politika ve ülke yönetimi konularında görüşler ileri sürer; coşkuludur. Haksızlıklara karşı acımasız bir tutum takınır. Yaşanan gerçeklere pek aldırmadan¸ toplum düzeni birden değişsin¸ eşitsizlikler hemen ortadan kalksın ister.  Kişileri ve olayları siyah veya beyaz olarak görür. Onun zihninde grinin tonlarına yer yoktur. Bu sebeple gençler¸ radikal veya istismarcı bazı ideolojik grupların ağına kolayca düşebilir. Terörle¸ anarşiyle¸ güçle sosyal eşitsizliklerin¸ haksızlıkların kalkacağını zanneder. Bu özelliklerinden dolayı kolayca anarşi ve terör gruplarının hedef kitlesi olur; dağa çıkartılır¸ hücrelere sokulur. Karın tokluğuna bazı art niyetli odakların aleti durumuna düşebilir ve sömürülür.

Hâlbuki genç kendini ispat ettiğini¸ insanların kurtarıcısı olduğunu zannetmektedir.

Flört ve şiddet

Gençler arasında şiddete başvurulmasına sebep olan konulardan birisi de karşı cinsle flörttür. Arkadaşlık teklifini kabul etmeyen kıza veya onun erkek arkadaşına şiddetle muamele etmek sık sık görülen şiddet alanlarından biridir. Sevdiği kıza bir başka erkek nasıl ters gözle bakabilir? Ya da ilgilendiği kız nasıl olur da başka erkekle konuşabilir? Bu gibi problemler gençte saldırganlığa yol açabilmektedir.

 Gençlerimizi şiddetten nasıl koruyabiliriz?

Günümüz çocukları¸ saatlerini şiddet içeren çizgi filmler ve internet oyunları karşısında geçirerek büyümektedir. Böylelikle önüne çıkan problemleri ancak ve kestirme yoldan şiddetle çözeceği konusunda adeta şartlanmaktadırlar.

Çocuklarımızın televizyon ve internetle beraberliğini kısıtlamalı¸ onlarla daha çok ilgilenmeli ve onlara kaliteli vakit ayırmalıyız.

 Ailedeki ortamın sıcak ve müşfik olması¸ anne ile babanın birbirini sevmesi ve sayması gencin şiddete başvurmasını azaltır.  Eşlerin her türlü tartışmadan¸ özellikle de birbirlerini aşağılayan ve hakaret eden tartışmalardan kesinlikle kaçınmaları gerekir. Hele eşe karşı kaba kuvvete varan davranışların çocuğu da büyüyünce şiddet kullanmaya yatkın hale getireceğini bilmeliyiz.

 Çocuğumuzu ailede adam yerine koyup kişiliğine saygı göstermeli¸ tatminkâr bir hayat görüşü vermeli¸ kendini ifade etmesine fırsat ve imkân tanımalıyız. ona böyle yaklaşılmadığı takdirde¸ okul ve aile dışı arayışlara kayabilmekte ve yönelebilmektedir.

 Gencin öfkeli oluşundan paniğe kapılmamalı¸ ergenlik döneminde çabuk parlayan öfke patlamalarının olduğunu bilmeliyiz. Gence karşı sabırlı ve hoşgörülü olmalı¸ müsbet bir tutum takınmalıyız.

 Çocuğu dikkatle dinlemeli¸ haklı isteklerini yerine getirmeye çalışmalıyız. Gerekirse disiplin kurallarını gözden geçirmeli¸ ona sınırsız ve kayıtsız şartsız sevgi sunmalıyız.

 Gençteki enerjinin olumlu yollarda boşalmasına gayret etmeliyiz. Spor ve egzersiz yapmak¸ zihinsel ve fiziksel faaliyetler¸ düzenli programlar ve amaca yönelik çalışmalarda bulunmak bu açıdan çok faydalıdır. Gençler idealisttirler ve hedefleri doğrultusunda çok sıkı çalışabilirler. Bu gibi etkinlikleri yapabilecekleri ortamlar bulmalarına zemin hazırlamalıyız.

 Yine müsbet arkadaşlıklar kurmasını¸ faydalı ve güzel çalışmalar yapan grup ve derneklere katılmasını teşvik etmeliyiz.

Yazı: Sefa Saygılı

Kaynak: Somuncubaba

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir