45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cennet ülkemizin en nezih mekânlarında gerçekleşecek olan 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bugün İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda başlıyor. Tarihî yarımadada 16 tur üzerinden toplam 142 kilometre pedalları çevirecek olan sporcular, daha sonra turun diğer etaplarına geçecek. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu artık dünyanın gündeminde. Cennet ülkemizin en nezih mekânlarında gerçekleşen 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bugün İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda başlıyor. Tarihî yarımadada 16 tur üzerinden toplam 142 kilometre pedallara basacak olan sporcular, daha sonra turun diğer etaplarına geçecek.

19 Nisan’a kadar devam edecek turun İstanbul’dan sonraki güzergâhı efelerin diyarı Ege olacak. Güzel İzmir’in tarihî saat kulesinin gölgesinden geçecek pedallar, antik çağlardan günümüze kadar Anadolu’nun Akdeniz’e açılan kapısı Kuşadası’na uzanacak. Türkiye’nin turistik ve en güzel şehirlerini ziyaret edecek turun üçüncü durağı Bodrum. Doğal güzelliği yanı sıra milattan öncesine dayanan geçmişiyle Bodrum, bisikletçilerin hiç ayrılmak istemeyecekleri bir yer olacak. Ege’nin sona erdiği kıyılardan sonra denizlerin incisi Akdeniz devreye girecek ve diğer etaplara eşsiz sahilini açacak.

Turda Ay-Yıldızlı 8 bisikletçimiz 23 ülkeden 160 sporcu arasında zirveyi zorlayacak. Geçen yıl kendi rekorlarını kıran milli pedallarımız, bu yıl en azından bir etapta kürsünün tepesine çıkabilmek için ter dökecek.

Bodrum-Marmaris etabında doğal güzelliklerin yanı sıra yarıştaki zirve heyecanı da kızışacak. Likya uygarlığının en görkemli örneklerinden Amintas Kral Mezarı, dağın yamacındaki heybetiyle ekranları başındaki izleyicilere Fethiye’ye gelindiği haberini verecek. Gökyüzünden bakıldığında turuncu noktaların göz kırptığı Finike, mis gibi portakal kokularıyla sporcuları karşılayacak. Ve Akdeniz’in efsane şehri Antalya kucağını açacak yorgun pedallara. Dizlere fer veren ılık rüzgârıyla Akdeniz, şampiyonun rengini işaret edecek. Tarif etmekte zorlandığımız bu kadar muhteşem bir kıyı yarışını 123 ülkeden sporsever ekranları başında izleyecek.

Sonu meçhul bir hikâye gibi tırmanılan tepeleri ve bitmek bilmeyen kaçışlarıyla dolu dolu geçecek bir hafta sonunda bisikletçiler soluğu turun son etabı olan Alanya’da alacak. Milli sporcularımızın göz diktiği bu etapta tabiri caizse dananın kuyruğu kopacak. Geçen yıl dünyanın en ünlü profesyonel takımlarından 5 tanesi tura katılmıştı. Etaplar gayet zorlu geçmişti. Milram’ın dünyaca ünlü kısa mesafecisi Alessandro Petacchi ve Astana’nın lideri, Fransa Turu ikincisi Alman Andreas Klöden turun iki büyük yıldızı olmuştu. Genel klasmanda İspanya’nın Karpin Galicia takımından Dapena David Garcia turun 1.’siydi. 2008’in takım birinciliğini ise Serramenti PVC almıştı. Tur, her yönden dünya bisiklet kamuoyunda hayli ses getirmişti. Ancak bu yıl uluslararası takvimde bize verilen tarih nedeniyle izlenim ve katılımda biraz sıkıntı çekecek gibiyiz. 107 yaşındaki Paris-Roubaix turu Cumhurbaşkanlığı Turu’yla aynı tarihte koşulacak.

Bisikletçilerin heyecan dolu kovalamacasını her gün 2 saat yayınlayacak olan Eurosport ve TRT izleyenlerine adeta görsel bir şölen sunacak. Dünya Bisiklet Birliği tarafından 2,1’e yükseltilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na 23 ülkeden 18 profesyonel takım ile Türkiye ve Almanya milli takımları iştirak edecek. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bisiklet Federasyonu ortaklığında yapılacak tur, toplam 1.212 km. 150 bin Euro ödül dağıtılacak turun takibini profesyonel bir ekip yapacak. 4 motor, 2 helikopter ve 1 uçak kamerasının kullanılacağı turda her kare orijinal şekliyle tüm dünyaya sunulacak.

Evet, bir zamanlar Türkiye’deki gazete manşetlerini süsleyen Cumhurbaşkanlığı Turu, uzun yıllardır pek gündeme gelmiyordu. Hatta gerektiği önem verilmediği için yeni neslin böyle bir turdan haberi dahi yoktu. Tâ ki geçen yıla kadar. Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun tura el atamasıyla birçok şey değişti… Her yönüyle eksiksiz ve profesyonel bir kadroyla işe soyunan Müftüoğlu devletten de aldığı destekle rüya misali bir organizasyon yaptı. Üstelik 45 yıldır yapılan tura ilk kez bir cumhurbaşkanı iştirak etti. Adı Cumhurbaşkanlığı Turu dahi olsa geçen yıla kadar bir tane cumhurbaşkanının iştirak etmediği organizasyona, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yakın ilgi gösterdi. Gül, bu yılda tura katılacak.

Turla ilgili konuşurken gözlerinin içi gülen Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun o kadar çok söyleyecek sözü var ki; “2010 yılında turun bir üst kategoride gerçekleştirilmesi için mükemmel bir organizasyon ortaya koyacağız. Adım adım dünyanın en iyi turlarından biri olma yolunda ilerliyoruz.”

45. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU ETAPLAR

1. Etap: İstanbul-İstanbul: 142 km (14 tur)

2. Etap: İzmir-Kuşadası: 132,5 km

3. Etap: Kuşadası-Bodrum: 166,1 km

4. Etap: Bodrum-Marmaris: 166,9 km

5. Etap: Marmaris-Fethiye: 130 km

6. Etap: Fethiye-Finike: 194 km

7. Etap: Finike-Antalya: 114,5 km

8. Etap: Antalya-Alanya: 166 km

Toplam: 1.212 km

Haber: Nurullah KAYA

Bu yazımızı okuyan 2.055. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir