2009 Sonbahar Modası

Farklı tonlarla yaşamımızı güzelleştiren renklerin, neden bazılarını severiz de bazılarını sevmeyiz? Ya da niye bu kadar önemseriz renkleri? Aslında renkleri, belki de, en fazla moda sektörü içerisinde önemli görüyor, yargılıyor, tercih ediyor, kullanıyor ve anlamlandırıyoruz. Modanın yönlendirmesi karşısında tepkisiz kalamadığımız renkler, geniş yelpazesi ile hayatımıza bir kez de moda trendleri ile sızıyor.

Sevmediğimiz, hiç de kullanmayı düşünmediğimiz renk tonlarını bazen bir sezon boyunca kullanabiliyoruz. Ya da hiç aklımıza gelmeyen renk kombinlerini cesaretle tercih edebiliyoruz. Moda, tarzımıza, alışkanlıklarımıza göre renk renk tonlarını hayatımıza dahil ediyor. Evimizi boyarken, arabamızı alırken, eşyalarımızı hatta çiçekleri seçerken renkleri önemli görüyoruz. Bütün bunlarda sevmediğimiz renkleri görmek, kullanmak istemiyoruz. Ancak moda söz konusu olduğunda durum değişiyor, sevmediğimiz renkler de moda ile hayatımıza giriyor. Peki bu neden oluyor?

Gerçek şudur: Moda, hiç tereddütsüz, takip etmeyenlerin dahi etkilendiği, az da olsa kenarından kıyısından değdiği, bulaşıcı hastalık gibidir. Tabii bunda insanın her daim değişikliğe ve yeniliğe açık olması da önemli bir etken. Yeniliklerin birçoğu stillerden çok renkler ile kabul ettiriliyor.

Önce renkler benimseniyor, sevdiriliyor daha sonra yeni kesim ve tasarımlara alışıyoruz. Cazip olan taraf her zaman renkler oluyor. Her sezon mutlaka sevdiğimiz renklerle sevmediğiniz bir ton ya da renk birarada yer alıyor. Böylelikle, ‘Kesinlikle görmeye dahi katlanamıyorum.’ dediğiniz rengi giysinizde bir çizgi kadar dahi olsa kullanır hale geliyorsunuz.

İspirto moru mu, inci pembesi mi?

SİYAH: Sonbahar kış sezonunda trend renk kartelasına baktığımızda karşımıza ilk olarak ağırbaşlılık ve ciddiyet ile özdeşleşen siyah çıkıyor.

GRİ: Sezonda gri tonlarını çok sık göreceğiz.

İSPİRTO MORU: Canlı tonlardaki morların sezonu canlandıracağını söylemek isterim.

PETROL: En az gri tonları kadar kullanılan petrol, trikodan kabanlara kadar birçok tasarımda karşımıza çıkıyor.

KAHVE TONLARI: Sezonda koyu kahveden bej tonlarına kadar geniş bir yelpazede göreceğimiz renklerden en çok öne çıkan vizon ve pişmiş kil tonları olacak.

SARI: Sezonda buğday sarısı ve altın sarısı olarak karşımıza çıkacak olan sarı, kimi zaman yumuşak sarı tonlarında tasarımlardaki yerini alacak.

KIRMIZI: Kırmızı rengini nar çiçeği ve bordo olarak göreceğimiz sezonda koyu tonlar sonbahar ve kışa eşlik edecek.

PEMBE: Sezonda canlı pembelerin yanı sıra inci pembeleri de göreceğiz.

BEYAZ: Hiçbir zaman modası geçmeyen beyaz ise her zamanki gibi beğeni ile kullanılacak sonbahar sezonunda.

 on Email on Facebook on Google on Instagram on Twitter on Youtube
Blogger, Sosyal Medya Uzmanı at Genç Yolcu
Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir.

Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.
Okunma: 64

Genç Yolcu 2006 yılında kurulmuştur. Sitemiz üyeleri tarafından yollanan günlük yaşama dair haberlerden oluşan, Gençlerin buluştuğu ve bilgilerini paylaştığı bir sitedir. Türkiye’de kurulan ilk çok yazarlı bloglardandır. Genç BilGe Dergisi tarafından yılın en iyi Gençlik Blog Sitesi olarak seçilmiştir. Millî ve manevi değerler ışığında evrensel gelişmeleri değerlendirme, toplumun yaşam standardı ile sosyo-kültürel bilgi düzeyinin yükseltilmesi için çalışma ve nitelikli gençleri bir araya getirerek ülkesine hizmet etme anlayışı ile yayın hayatına devam etmektedir. Genç Yolcu, tecrübesini yüksek ahlak ve yüksek teknoloji ilkesiyle ile birleştirerek, genç girişimcilere ; toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürü sağlamaktadır. Gençliğin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınması yolunda mücadele eden; geleneğine bağlı, geleceğe yön veren, genç ve şuurlu bakışı oluşturmaktır. Millî ve manevi değerlere bağlı, bu milleti esas alan; tarihini bilen, ilim ve proje sahibi, üretken, kültürlü, sahasının en iyisi, çağdaş bilim ve teknik bilgiye hâkim, kaliteli bir neslin yetişmesini ve bu neslin milletimizin ve insanlığın birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir