2009 Sonbahar Modası

Farklı tonlarla yaşamımızı güzelleştiren renklerin, neden bazılarını severiz de bazılarını sevmeyiz? Ya da niye bu kadar önemseriz renkleri? Aslında renkleri, belki de, en fazla moda sektörü içerisinde önemli görüyor, yargılıyor, tercih ediyor, kullanıyor ve anlamlandırıyoruz. Modanın yönlendirmesi karşısında tepkisiz kalamadığımız renkler, geniş yelpazesi ile hayatımıza bir kez de moda trendleri ile sızıyor.

Sevmediğimiz, hiç de kullanmayı düşünmediğimiz renk tonlarını bazen bir sezon boyunca kullanabiliyoruz. Ya da hiç aklımıza gelmeyen renk kombinlerini cesaretle tercih edebiliyoruz. Moda, tarzımıza, alışkanlıklarımıza göre renk renk tonlarını hayatımıza dahil ediyor. Evimizi boyarken, arabamızı alırken, eşyalarımızı hatta çiçekleri seçerken renkleri önemli görüyoruz. Bütün bunlarda sevmediğimiz renkleri görmek, kullanmak istemiyoruz. Ancak moda söz konusu olduğunda durum değişiyor, sevmediğimiz renkler de moda ile hayatımıza giriyor. Peki bu neden oluyor?

Gerçek şudur: Moda, hiç tereddütsüz, takip etmeyenlerin dahi etkilendiği, az da olsa kenarından kıyısından değdiği, bulaşıcı hastalık gibidir. Tabii bunda insanın her daim değişikliğe ve yeniliğe açık olması da önemli bir etken. Yeniliklerin birçoğu stillerden çok renkler ile kabul ettiriliyor.

Önce renkler benimseniyor, sevdiriliyor daha sonra yeni kesim ve tasarımlara alışıyoruz. Cazip olan taraf her zaman renkler oluyor. Her sezon mutlaka sevdiğimiz renklerle sevmediğiniz bir ton ya da renk birarada yer alıyor. Böylelikle, ‘Kesinlikle görmeye dahi katlanamıyorum.’ dediğiniz rengi giysinizde bir çizgi kadar dahi olsa kullanır hale geliyorsunuz.

İspirto moru mu, inci pembesi mi?

SİYAH: Sonbahar kış sezonunda trend renk kartelasına baktığımızda karşımıza ilk olarak ağırbaşlılık ve ciddiyet ile özdeşleşen siyah çıkıyor.

GRİ: Sezonda gri tonlarını çok sık göreceğiz.

İSPİRTO MORU: Canlı tonlardaki morların sezonu canlandıracağını söylemek isterim.

PETROL: En az gri tonları kadar kullanılan petrol, trikodan kabanlara kadar birçok tasarımda karşımıza çıkıyor.

KAHVE TONLARI: Sezonda koyu kahveden bej tonlarına kadar geniş bir yelpazede göreceğimiz renklerden en çok öne çıkan vizon ve pişmiş kil tonları olacak.

SARI: Sezonda buğday sarısı ve altın sarısı olarak karşımıza çıkacak olan sarı, kimi zaman yumuşak sarı tonlarında tasarımlardaki yerini alacak.

KIRMIZI: Kırmızı rengini nar çiçeği ve bordo olarak göreceğimiz sezonda koyu tonlar sonbahar ve kışa eşlik edecek.

PEMBE: Sezonda canlı pembelerin yanı sıra inci pembeleri de göreceğiz.

BEYAZ: Hiçbir zaman modası geçmeyen beyaz ise her zamanki gibi beğeni ile kullanılacak sonbahar sezonunda.

Bu yazımızı okuyan 1.254. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir