Kilolu Gençlerde kanser riski

Aşırı kilolu 20 ve 30’lu yaşlardaki kişilerde pankreas kanseri riski 2-3 kat daha fazla… ABD’deki Teksas Üniversitesi’ne bağlı Kanser Merkezi’nden Dr. Donghui Li, vücut kitle endeksi ile pankreas kanseri arasındaki bağlantıyı göstermek amacıyla yapılan araştırmada ilk kez, hangi yaşta aşırı kilonun pankreas kanseri riskini artırdığını da incelediklerini belirtti. Araştırma sonunda, 14- 19 yaşında aşırı kilolu olan gençlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin normal kilodakilere göre yüzde 60 fazla olduğu görüldü. Aşırı kilonun 20 ve 30’lu yaşlardaki kişilerde ise pankreas kanseri riskini 2-3 kat artırdığı saptandı.

Obezin süresi 13 ay

Aşırı kilo ve kanserin ortaya çıktığı yaş arasındaki bağ da belirlendi. Kanserin, ortalama olarak, normal kilodakilerde 64, aşırı kilodakilerde 61, obezlerde 59 yaşında ortaya çıktığı sonucu elde edildi. Kilonun hastaların yaşam süresinde de önemli rol oynadığına dikkat çekilen araştırmada, pankreas kanserine yakalanan normal kilodaki bir kişinin tanı konulduktan sonra ortalama 18, aşırı kilolu ya da obez hastaların ise 13 ay hayatta kalabildiği belirlendi.

Kaynak: timeturk

Bu yazımızı okuyan 921. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir