Yüzyıllık Yalnızlık romanı Netflix dizisi oluyor

Gabriel Garcia Marquez

Netflix, Gabriel García Márquez’in tüm dünyada 50 milyondan fazla satan klasik romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı İspanyolca bir dizi haline getirecek.

Nobel ödüllü Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtı sayılan romanı “Yüzyıllık Yalnızlık” Netflix dizisi oluyor. Basıldığı 1967’den bu yana dünya genelinde 50 milyondan fazla satan “Yüzyıllık Yalnızlık” romanının haklarını satın alan çevrimiçi film ve dizi izleme platformu Netflix, dizi için hazırlıklara başladı. “One Hundred Years of Solitude” adını taşıyacak dizi İspanyolca olacak ve büyük bölümü Marquez’in doğduğu topraklar olan Kolombiya’da çekilecek. Yazarın oğulları Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia Barcha da dizide başyapımcı olarak yer alacak. 

Dizi İspanyolca çekilecek

Yüzyıllık Yalnızlık dizisi İspanyolca çekilecek. Bunun da gerçekçi iki nedeni bulunuyor. Birincisi dünyanın kült romanlarından olan Yüzyıllık Yalnızlık’ın içeriğinin başka dillere çevrildiğinde tam anlamıyla aynı tadı vermemesi olarak açıklanıyor. Diğer neden ise dünyada en yaygın dillerden biri de İspanyolca. Netflix pazarlama stratejisi olarak da İspanyolca dilini tercih edecek. 

Rodrigo Garcia, romanın film olması için yıllarca pek çok teklif geldiğini belirtti. Garcia, kitabın bir sinema filmi süresi içine sığamayacağını belirterek “İspanyolca’dan başka bir dilde anlamını yitirecekti. Bu nedenle yıllarca gelen tekliflere sıcak bakmadık.

Neden Netflix’i tercih ettiler

Rodrigo Garcia, artık dizilerin sinema kalitesine ulaştığını ve romanı hakkıyla ekranlara taşımak için uygun şartların oluşmasını beklediklerinden Netflix ile anlaştıklarını söyledi. Garcia, Netflix’i tercih etmelerinin nedenini “Yabancı dildeki dizi ve filmleri dünya çapındaki izleyicilerle buluşturma konusundaki başarısı düşünüldüğünde zamanlama daha iyi olamazdı. Bu macerada Netflix’i ve film yapımcılarını heyecanla destekliyoruz” sözleriyle açıkladı.

7 neslin hikâyesi 

Yüzyıllık Yalnızlık, 1982 Nobel Edebiyat Ödüllü, Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in 1967’de Meksika’ya ilk gidişinde yazdığı başyapıtı. 2014’te yaşamını yitiren yazarın en önemli eserleri arasında gösterilen “Yüzyıllık Yalnızlık”, José Arcadio Buendía’nın gördüğü bir düş sonrası nehir kenarında Macondo adında bir kasaba kurmasıyla başlıyor ve Buendia ailesinin 7 nesle yayılan hikâyesini anlatıyor.  

Bu yazımızı okuyan 12.225. takipçimizsiniz.

_Hamid Uyanık_

1994 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Konya ve Malatya Darende'de tamamladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. Hobileri arasında Seyehat, Kitap, Konsol oyunları ve Sinema vardır. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.