İlk Türk Netflix dizisi The Protector (Hakan : Muhafız)

Son birkaç yılda dünya çapında bir popülariteye ve izleyici kitlesine ulaşmayı başaran çevirim içi içerik platformu olan Netflix‘ in ilk Türk yapımı dizisi Hakan : Muhafız , son günlerin en çok tartışılan ve konuşulan yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizi, Ayasofya ve İstanbul‘ u gizemli güçlerden korumaya çalışan Hakan isimli bir gencin hikayesini anlatmaktadır.

hakan muhafız ile ilgili görsel sonucu
The Protector (Hakan : Muhafız)

Hakan : Muhafız Ekibinde Kimler Var ?

Yaklaşık 9 ay önce çekimlerine başlanan dizinin baş rolünde, Türk dizilerinin Orta Doğu ülkelerinde de yayınlanmaya başladıktan sonra dünya çapında bir hayran kitlesine ulaşan Çağatay Ulusoy bulunmaktadır. Ayrıca Nuri Bilge Ceylan’ ın son filmi olan ahlat ağcı filminde aldığı rol ile oyunculuğunu farklı bir konuma taşıyan Hazar Ergüçlü, tecrübeli oyuncular Okan Yalabık, Saygın Soysal, Burçin Terzioğlu özellikle Fatih Akın filmleriyle karşımıza çıkan Mehmet Kurtuluş, Türk dizilerinden aşina olduğumuz Ayça Ayşin Turan ile birlikte bir çok tiyatro ve dizi oyuncusu da yer almaktadır.

Ä°lgili resim
Çağatay Ulusoy , Hazar Ergüçlü

Dizinin Ortaya Çıkış Hikayesi

Hakan Muhafız dizisinin ortaya çıkış hikayesi İpek Gökdel’ in kaleme aldığı Kara Kalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi kitaplarına dayanmaktadır. İpek Gökdel konu ile ilgili röportajında,
bir gömüde Osmanlı padişahları için özel hazırlanan tılsımlı gömleklerden birinin tıpkısını bulan ve İstanbul’ u kadim bir düşmanlıktan korumak üzere görevlendirildiğini anlayan bir delikanlının hikayesini anlatan bir senaryo yazdıklarını ve bunu Tv de yayınlamak için çalışmalar yürüttüklerini ancak bu hikayeyi dizi olarak yayınlatamadıklarını dile getirmiştir. Sonrasında ise bu senaryoyu roman olarak yazmaya karar vermiştir. Kitap basıldıktan sonra yakın arkadaşı olan Binnur Karaevli kitabı Netflix’ e sunmak için çalışmalar başlatmış ve ne olduysa bundan sonra olmuştur.

Ä°lgili resim
Hakan : Muhafız

Tılsımlı Gömleklerin Sırrı

Dizinin senaristi olan İpek Gökdel tılsımlı gömlekleri Cumhuriyet’ e verdiği röportajında şu şekilde açıklıyor: Öncelikle Doç. Dr. Hülya Tezcan’ın “Tılsımlı Gömlekler” üzerine yazılmış eşsiz eserini, Yavuz Sultan Selim Han hakkında yazılmış hikâyeleri defalarca okudum. Ama en çok da İstanbul’un gizemli efsanelerini ve şehrin tarihini inceledim. Tılsımlı gömlekler, Topkapı Sarayı Müzesi’nin en esrarengiz koleksiyonudur. Osmanlı sultanlarının savaş kazanmak, nazardan korunmak, şifa bulmak gibi sebeplerle giyindikleri tılsımlı gömleklerin üzerindeki motifler hâlâ çözümlenebilmiş değil. Yalnızca şifreler değil, kumaşların nasıl olup da 8 bin çözgü ipiyle dokunduğu da ayrı bir muamma, başlı başına bir gizem. Tılsımlı ya da Şifalı Gömleklerin üzerindeki ayet, dua, sembolleri işleyen âlimler, eşref saatinde başlanmasını sağlayan müneccimler, nakkaşlar… yani araştıracak çok şey vardı. 

Yabancılar Hakan: Muhafız'ı beğendi mi?

Dizinin Globaldeki Önemi

Dünya çapında 190 farklı ülkede izleyici kitlesine olan Netflix yapımı ilk Türk dizisinde aslında baş rollerden bir diğeri de İstanbul un kendisi olmuştur. Dizide sık sık karşılaştığımız İstanbul manzaraları ile daha da güzelleşen dizi, ülke dışından İstanbul’a gelmeyi planlayan veya daha önce gelip de yeteri kadar gezemeyen kişiler için görsel şölen sunmaktadır. Bu durum İstanbul gibi kadim bir şehrin dünya çapında tanıtımında önemli katkısı olacağı görüşündeyim.

Ä°lgili resim
Netflix

Yabancı Basının Dizi Hakkındaki Görüşleri

Dizi yayınlanması ile sadece ülkemizde değil dünya çapında bir çok ülkede de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor. İlk fragmanı yayınlanır yayınlanmaz tt listesine 7. sıradan giriş yaptı. Fragmanını kısa bir sürede 560 bin kişinin izlediği diziye yabancı basın ne gibi eleştiriler yapmış biraz da buradan bakalım.

New York Times, Slate, Salon, Vanity Fair ve Playboy gibi yayınlar için televizyon eleştirileri yazan Keller, Decider isimli internet sitesinde yayımlanan makalesinde dizinin izlenmesi gerektiği yönünde görüş bildiriyor.

“Dizinin ilk bölümü sizi içine çekiyor, modern İstanbul’da geçen tarihi bir savaş fikri bizim için çok ilgi çekici” diyen Keller, şu yorumda bulunuyor:

“Hakan: Muhafız, gizemli etmenleri, modern dünyanın iş rekabetini ve sıradan bir adamın rüyalarını bir araya getirerek şaşırtıcı bir şekilde çekici bir dizi ortaya çıkarıyor.”

Keller’a göre bunun sebeplerinden biri, Netflix’in popüler dizilerinden olan Narcos’un yapımcılarından Jason George ve Oscar ödüllü Amerikan filmi Argo’nun yapımcılarından Alex Sutherland‘ın dizi ekibinin içinde yer alması.

Keller, dizinin ilk bölümünün son yıllarda izlediği çoğu dizinin aksine hikayenin makul bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir hızda başladığını vurguluyor.

Ä°lgili resim

İspanyolca yayın yapan haber kuruluşlarının ise Türk yapımı diziye büyük bir ilgisi var.

Latin Amerika başta olmak üzere İspanyolca konuşan ülkelerde Türk dizileri son yıllarda çok fazla izleniyor.

İspanya‘nın günlük gazetelerinde olan La Vanguardia, dizinin yayına girmesini ‘Yılın en çok beklenen yapımlarından biri sonunda başladı‘ diyerek duyurdu.

Yine İspanya‘nın bir diğer günlük gazetelerinden olan Público‘da diziyle ilgili bir eleştiri yayımlayan gazeteci María José Arias, dizinin senaryosunun yüzde yüz orijinal olmadığını ve diğer süper kahraman hikayeleriyle benzerlikler taşıdığını söylüyor.

Ancak Arias’a göre buna rağmen dizinin hikayesi, karakterlerin aldığı farklı dönemeçler ve karizmatik bir karakter olan Hakan sayesinde izlemesi ilginç bir hal alıyor.

Sosyal medya kullanıcıları arasında ise dizideki Hakan karakteri ile BBC yapımı olan ve ilk sezonu Netflix’te de yayımlanan Bodyguard dizisi arasında benzerlik kuranlar var.

Richard Madden‘ın başrolünde olduğu Bodyguard dizisinde İngiltere İçişleri Bakanı ve özel koruması arasındaki ilişki anlatılıyor.

BBC’nin bu yıl en çok izlenen dizisi olan Bodyguard’da oynayan Richard Madden ve Hakan: Muhafız’da daha sonra özel koruma işine giren Çağatay Ulusoy arasında benzerlik kuruluyor.

IMDB Puanı

Filmler, diziler ve oyuncuları hakkında da geniş bilgilere yer verilen dünyanın en büyük online sinema veri tabanlarından biri olan IMDb’ de (Internet MOvie Database) Hakan: Muhafız dizisinin puanı, gösterime girdiği ilk hafta sonunun ardından 10 üzerinden 8,3 puan aldı.

Dizi şu ana kadar yaklaşık 14.000 kişi tarafından oylandı ve IMDb puanı 8.0 civarlarında seyrediyor.

Popülaritesi yükselen diziyle ilgili en sık yapılan olumsuz eleştiri konusunun klişe olması yönünde.

Kurgu ve senaryoyu da eleştiren izleyiciler de olmakla beraber, özel efektlerin de başarılı olmadığı yönünde olumsuz eleştirilerde bulunmaktadır.

Sonuç Olarak…

Sonuç olarak özgün bir yorum yapacak olursam, dizinin Netflix gibi 190 farklı ülkede milyonlarca izleyici kitlesi olan bir platformda yayınlanması, uluslararası camiada ülkemizi temsil eden ve İstanbul gibi kadim bir şehri izleyicilerle buluşturan bir dizimizin olması bu sektörde iyi bir başlangıç yapmamıza vesile olduğunu düşünmekteyim. Nitekim bu dizinin tutulması ile Netflix yeni diziler için kapımızı çalmaya devam edecektir diye umuyorum. Dizi ile ilgili olumlu ve olumsuz birçok yorum ve eleştiri yer almaktadır.Biz dizi ile ilgili genel görüşleri aktardık. Bundan sonrası artık siz değerli izleyicilerimizin kanaatine kalmıştır.

Kaynak: BBC, Deniz ÜLKÜTEKİN

Bu yazımızı okuyan 10.759. takipçimizsiniz.

Hasan Bozova

1992 Osmaniye doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Osmaniye'de tamamladı. Uludağ üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda İdari ve Mali İşler Müdürü olarak görev yapmakta, aynı zamanda Stajyer Mali Müşavir. Hobileri Trekking, Motorsiklet, Spor, yüzme, futbol ve voleyboldur. İngilizce bilmekte ve Beşiktaş taraftarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.