Barış Kartalı, Türkiye’nin ‘gökyüzündeki gözü’ HİK

Dünyada sadece Avustralya ve Güney Kore’de bulunan erken uyarı uçağı AWACS artık Türk semalarını da koruyacak. ‘Barış Kartalı’ projesi kapsamında üretilen ilk uçak, devlet zirvesinin katıldığı törenle resmen göreve başladı. Türkiye’nin ilk havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca birlik kontrollerinin tamamlanmasının ardından yarın düzenlenecek törenle envantere alınacak. Yakıt ikmaliyle 20 saat havada kalabilen uçak, Türkiye’nin ‘gökyüzündeki gözü’ olacak.

Devletin zirvesi, ‘Barış Kartalı Projesi’ kapsamında havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçağının göreve başlama töreninde buluştu. ABD’li Boeing firması ile Türk şirketlerinin ortaklığı sonucu üretilen ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye teslim edilen teknoloji harikası ‘HİK uçağı’, Konya 3. Ana Jet Üssü’nde düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil oldu. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, çok sayıda bakan, bürokrat ve askeri yetkili katıldı. Coşkulu geçen törende konuşan Başbakan Erdoğan, ‘Devam eden, yeni başlayacak olan projelerimizle 2023 yılında savunma sanayi alanında dışa bağımlılığımızı inşallah yüzde 100’e yakın bir oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu konuyu istikbalimizin ve istiklalimizin en hayati en önemli meselesi olarak görüyoruz’ dedi.

İNSANIMIZA GÜVENDİK

HİK uçağının Türkiye’nin savunma gücünün artırılmasında önemli bir kilometretaşı olduğunu dile getiren Erdoğan, savunmada yerli sanayiye verdikleri önemi ve gelinen aşamayı şu sözlerle yorumladı: ‘Bir yandan savunma sanayimizi geliştirmek, bunun yanında milli savunma gücümüzü tahkim etmek için tüm imkanlarımızı kullandık.

Biz kendi insanımıza, kendi mühendislerimize, kendi teknisyenlerimize, kendi firmalarımıza güvendik, onlara her türlü desteği sağladık. Bugün geldiğimiz yere baktığımızda verdiğimiz emeklerin, tahsis ettiğimiz kaynakların karşılığını almaya başladığımızı görüyoruz. Donanmamız büyük ölçüde milli savaş gemilerimizle donatıldı. Hele hele şimdi havuzlu çıkarma gemimizle birlikte çok daha farklı bir güce ulaşmış olacağız.’

MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ

‘Atak helikopterlerimizin üretimlerine başladık. Ayrıca genel maksat helikopterleriyle ilgili 3,5 milyar dolarlık bir adımı da attık ki, 109 helikopter de yine Türk Silahlı Kuvvetlerimize katılıyor. İnsansız hava araçlarımız geliştirme aşamalarını başarıyla tamamladı, milli uydularımızı fırlatıyoruz, deniz karakol uçaklarımız göreve başladı. İlk milli tasarım uçağımız ‘Hürkuş’ gökyüzüyle buluştu. Çok yakında A400M nakliye uçaklarının ilkini teslim alacağız. Şimdi de havadan erken ihbar ve kontrol uçağı göreve başlıyor. Bu uçaklar dünyada mevcut AWACS uçaklarına göre yeni nesil teknolojiler içeriyor. Barış Kartalı uçakları, hava savunma yeteneklerine çok önemli katkı sağlayacak. Gayemiz savunma teknolojileri için askerimizi kimseye muhtaç etmemektir.’

Başbakan Erdoğan, ‘Barış Kartalı’ töreninin ardından Konya Bilim Merkezi’ni gezdi. Erdoğan, çıkışta kendisini bekleyen AK Parti Konya Kadın Kolları üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

‘Kuzey’e yerli katkı

Dünyanın en gelişmiş radar sistemlerine sahip hava ihbar ve kontrol (HİK) uçağının ilkine ‘Kuzey’ adı verildi. Uçağın görev bilgisayarı ve yazılımların geliştirilmesi, yer destek merkezi tasarımı ile sistem mühendisliğinde yerli firma HAVELSAN katkı sundu. Dünyada Türkiye’nin dışında yalnızca Avustralya ile Güney Kore’de bulunan uçağın üretiminde ayrıca savunma sanayi kuruluşları TUSAŞ, ASELSAN, SELEX ve HTR de görev aldı.

DEVLET ‘KARTAL’ İÇİN GELDİ

HİK uçağının hizmete giriş törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çicek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, milletvekilleri, emekli komutanlar ve pilotlar katıldı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de törende yerini aldı.

En hassas göz

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘AWACS’lar tıpkı F-16 savaş uçakları gibi Türk havacılık ve savunmasında çok önemli bir dönemi başlatmıştır ve çok önemli bir aşama olmuştur. Nasıl F-16’lar Türkiye’nin hava gücünü güçlü ve başka bir sahaya ve seviyeye yükselttiyse, AWACS’lar da aynı şekilde Türk Hava Kuvvetlerinin gücünü daha da yükseğe çıkarmışlardır’ dedi.

YALNIZ TEDARİK DEĞİL

‘Bundan 100 sene önce uçakla tanışan, Birinci Dünya Harbi’nde uçak kullanan bir milletiz ve otomobilden, arabadan önce de uçak yapan bir ülkeyiz’ diyen Gül, böyle bir ülkede AWACS’larla savunma yeteneğinin daha ileri bir aşamaya getirildiğini ve birçok kritik eşiğin aşıldığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bunu basit bir tedarik işlemi olarak görmemek gerektiğine işaret eden Gül, pek çok yerli tedarikçi ve şirketin de bu çalışmalara katıldığını, neticede karşılıklı teknoloji transferinin, bilgi akışının olduğunu ifade etti.

İSİMLER GÜZEL OLMUŞ

Gül, dünyada az sayıda ülkede bulunan çok sofistike ve gelişmiş hava araçları olan AWACS’ların sadece hava araçlarını değil, füzeler ve diğer her türlü hava tehdidini gördüğünü de belirtti. Gül, ‘Bunlar sadece bizi güçlü hale getirmedi, aynı zamanda caydırıcılığımızı da çok daha pekiştirdi. Her zaman söylenen bir söz vardır ‘Cenge hazır olacaksınız ki sulh istiyorsanız’. İsmini de barış koydunuz ama dörde tamamlanacak. Dördünün ismini de ‘doğu’, ‘batı’, ‘kuzey’, ‘güney’ şeklinde güzel tespit etmişsiniz. Bundan dolayı da tebrikler’ diye konuştu.

‘Uzun adam’ coşkusu

Barış Kartalı Projesi töreni için Konya’ya gelen Başbakan Erdoğan, cuma namazını Hacıveyiszade Camisi’nde kıldı. Erdoğan, cami çıkışında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte RABİA işareti yaparak vatandaşı selamladı. Cami önünde toplanan vatandaşlar da Başbakan Erdoğan’a, ‘Ölümüne kadar seninleyiz’ ve ‘Dik dur eğilme’ tezahüratlarında bulundu. Cami çevresine asılan ve üzerinde ‘Şiir okuyan uzun adam sana her şey yakışır’ sözlerinin yer aldığı pankart dikkati çekti.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir