Regaib Kandili : Duaya Rağbet Zamanı

Duaya rağbet zamanı…

Evet, elhamdulillah yine güzel bir kandil. Regaib Kandili. İslami Hicri Takvimin, mübarek üç aylarının ilki olan Recep ayının Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan ilk Cuma Gecesi, mübarek Regaib Kandili.

Herhangi hayırlı bir duayı, isteği, bağışlanmayı dilemek, arzulamak manasında. “Candle in the wind” yani “Rüzgardaki bir mum – kandil-” misali…

Her mübarek gün ve gece yaklaştığında, hayatımıza biraz daha çeki düzen vermek için bir fırsat olduğunu bilmemize rağmen, bu fırsatı kaçırabiliyoruz. Veyahut da nasib olmuyor.

Bu mübarek gecede, özellikle üç aylarda ve tüm hayatımızda yapabileceğimiz şu maddeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Rabbimiz bizlere ve tüm Ümmeti Muhammed’e nasib eylesin.

Peygamberimiz (sav) “Haram (hürmete layık) aylarda (Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem) üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak.” buyurdu ve üç parmağını birleştirip bırakmak suretiyle de fiilen gösterdi.
| Ebû Dâvûd, Savm 55. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 43

Bu vesile ile Perşembe-Cuma-Cumartesi oruçlu olabiliriz, veya Cuma-Cumartesi-Pazar iki veya üç gün oruç tutabiliriz. Yine bu mübarek gece haricinde, üç aylar boyunca Pazartesi Perşembe günleri haftada iki gün oruç tutarak, hem Ramazan’a hazırlık yapıp, hem de Peygamber Efendimizin sünnetini uygulayıp, Rabbimizin rızasına ve afiyete kavuşuruz inşaAllah.

Camideki sadaka kutusuna, veya bir ihtiyaç sahibi kendiniz ve aileniz için 1TL veya daha fazlasını sadaka verebilirsiniz.

Kuranı Kerim’den bir sayfa ve Türkçe mealini okuyabiliriz. Bunun yanısıra bir sayfa dahi olsa, yararlı bir kitap okuyabiliriz.

Yatsı namazında camiye gidip, bu mübarek gecede cemaatle birlikte namaz kılıp, toplu duaya katılabiliriz.

Şuana kadar kılamadığımız namazlar için birer kaza namazı kılabiliriz.

Yine Efendimizin sallallahu aleyhi vessellem mübarek üç aylarda ettiği bu duayı bizler de okuyup, kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz, milletimiz, tüm İslam alemi ve bütün hayırlı insanlar için hayır duada bulunalım inşaAllah.
عَنْ أَنَسٍ أنّ النَّبي صَلَّىَ للهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ إذَا دَخَلَ رَجَبُ قَالَ : اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ

“Allah’ım; Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!”
[Hadisi Şerif – Heysemî, Mecmeu’zzevâid, III]

Kandilimiz mübarek olsun inşaAllah.

Selam ve dua ile,

@TalhaCelik

Bu yazımızı okuyan 2.392. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.